Z Nikonom po jesenske barve
Najpomembnejša je vsekakor lokacija fotografiranja – po barve se bomo odpravili v mešane raznovrstne notranjske ali denimo dolenjske gozdove. Za dobrimi motivi se nam ni treba odpravljati na potovanja z avtomobilom, saj imamo zanimive motive velikokrat pred nosom v bližnjem parku ali gozdnih učnih poteh. Jesen predstavljajo tudi zlata travnata pobočja ter pašniki, žgoče fotogenični pa so tudi macesni v hribih in visokogorju, kjer piko na i doda nebo z globoko modrino v kontrastu z zlatimi krošnjami.
Čeprav sonce po nebu v tem času potuje precej nižje, kot v minulih mesecih in je svetloba precej mehkejša, boste na najlepše trenutke gotovo naleteli zjutraj, predvsem pa popoldne. Jutranje meglice, močne rose in prve slane nudijo povsem zanimiv pogled na jesen, medtem ko popoldansko fotografiranje listja v smeri proti nizkemu soncu zagotavlja najbolj žive barve. Vseeno se splača izogibati fotografiranju direktno proti soncu; raje ga skrijte za listje, saj bodo kontrasti in barve v nasprotnem primeru povsem sprani. Svetlejši, kot je posnetek, manj živahne in nasičene so barve, zato pri fotografiranju velja posnetke malenkost podosvetliti, da ohranimo ali poudarimo barvno živopisnost.
Pri fotoaparatih velja biti pozoren na ohranjanja nizkih ISO vrednosti, ki omogočajo najbolj točen zajem barv, z nastavitvami beline pa se nagibajte proti toplejšim vrednostim, ki bodo prav tako poskrbele za živahnejši barvni zapis. Med objektivi dajte priložnost objektivom z daljšimi goriščnicami, saj z njimi lažje zameglite ozadje in izpostavite detajle, spomnite pa se tudi na polarizacijski filter, s katerim bo vaša jesen s poudarjenimi kontrasti in nasičenimi barvami dobila veliko začetnico.
Prijavi napako v članku