Z elektronskim nosom nad kriminal in terorizem
Strokovnjaki znanega ameriškega tehnološkega inštituta MIT so pred dobrim letom dni odkrili način, kako množično in po zmerni ceni izdelovati miniaturne elektronske receptorje vonja. To so s pridom izkoristili irski raziskovalci iz belfastske univerze Queen’s University, saj so pripravili koncept elektronskega nosa, ki omogoča hitro in natančno zaznavo nevarnih in prepovedanih kemičnih spojin (mamila, eksplozivi, strupi in podobno).
Elektronski nos bo seveda pisan na kožo predvsem varnostnim, policijskim in obveščevalnim službam, saj bo preiskovalcem v veliko pomoč tako pri preiskovanju kot tudi preprečevanju raznovrstnih kaznivih dejanj. Raziskovalci iz belfastske univerze zatrjujejo, da naj bi bilo mogoče z njihovim izumom zaznali prisotnost tudi najmanjših delcev kemičnih spojin.
Čeprav bo potrebno še veliko trdega dela, preden bodo znanstveniki lahko sestavili prvi »komercialni« elektronski nos, s katerim bo mogoče zaznati nevarne in prepovedane kemične spojine, je bil storjen velik korak naprej v smeri želenega cilja. Raziskovalci iz belfastske univerze menijo, da bi lahko prvi elektronski nos organi pregona uporabljali že čez tri leta.
Prijavi napako v članku