Winamp bo kmalu postal odprtokoden
Winamp je bil v poznih devetdesetih letih prejšnjega stoletja in na začetku novega tisočletja priljubljen predvajalnik glasbe za namizne računalnike. Nato je malce zamrl, v zadnjih nekaj letih pa se je pod novim lastništvom ponovno začel razvijati.
Do izida novega Winampa je zdaj le še dober mesec. Podjetje Llama Group, ki je trenutno lastnik Winampa, si že nekaj let prizadeva ustvariti popolnoma novo storitev z imenom Winamp. Novi Winamp je bil lani javno testiran in je združeval storitev pretakanja glasbe z možnostjo neposredne podpore posameznim izvajalcem. Nekaj novih izdaj je bilo tudi za klasični predvajalnik Winamp, vključno s posodobitvijo 5.9 leta 2022, vendar se je razvoj menda spet ustavil.
Skupina Llama Group je nedavno objavila letne rezultate za leto 2023, ki vključujejo nekaj podrobnosti o prihodnjih posodobitvah programa Winamp. Nova glasbena platforma Winamp naj bi začela delovati 1. julija 2024, pri čemer podjetje upa, da bo letos podpisalo pogodbe s 50.000 izvajalci, do konca leta 2028 pa z enim milijonom izvajalcev. Še vedno je v prvi vrsti namenjena predvsem temu, da ljudje neposredno podpirajo izvajalce z nakupi glasbe, zgodnjim dostopom in drugim.
Še več. Program Winamp bo postal tudi odprtokodni. To se bo zgodilo predvidoma 24. septembra letos. To v praksi pomeni, da bo celotna skupina ljubiteljev glasbe lahko sodelovala pri razvoju priljubljenega predvajalnika. Ta so seveda sprva na voljo le za operacijske sisteme Windows, pri čemer bodo podprte tudi starejše različice.
Prijavi napako v članku