Wikipedia z drugačno taktiko za preprečevanje strganja podatkov
Wikipedia poskuša odvrniti razvijalce umetne inteligence od strganja (angl. scraping) svoje platforme, in sicer z izdajo nabora podatkov, ki je posebej optimiziran za usposabljanje modelov umetne inteligence.
Fundacija Wikimedia je objavila, da se je povezala s Kaggleom, platformo skupnosti podatkovnih znanosti v lasti Googla, ki gosti podatke za strojno učenje, da bi objavila beta nabor podatkov »strukturirane vsebine Wikipedie v angleščini in francoščini«.
Wikimedia pravi, da je nabor podatkov, ki ga gosti Kaggle, »zasnovan z mislijo na delovne tokove strojnega učenja«, kar razvijalcem umetne inteligence lajša dostop do strojno berljivih podatkov člankov za modeliranje, fino nastavitev, primerjalno analizo, usklajevanje in analizo. Vsebina v naboru podatkov je odprto licencirana in od 15. aprila vključuje povzetke raziskav, kratke opise, povezave do slik, podatke iz infoboxov in razdelke člankov.
»Dobro strukturirane JSON reprezentacije vsebine Wikipedie«, ki so na voljo uporabnikom Kagglea, bi morale biti privlačnejša alternativa »strganju ali razčlenjevanju surovega besedila člankov”, trdi Wikimedia. To je težava, ki trenutno obremenjuje strežnike Wikipedie, saj avtomatizirani boti umetne inteligence neusmiljeno porabljajo pasovno širino platforme. Wikimedia že ima dogovore o deljenju vsebine z Googlom in platformo Internet Archive, vendar bi moralo partnerstvo s Kaggleom te podatke narediti bolj dostopne manjšim podjetjem in neodvisnim podatkovnim znanstvenikom.
»Kot mesto, kamor prihaja skupnost strojnega učenja po orodja in teste, je Kaggle izjemno navdušen, da bo gostitelj podatkov Fundacije Wikimedia,« je dejala Brenda Flynn, vodja partnerstev pri Kaggleu. »Kaggle z veseljem prispeva k temu, da bodo ti podatki ostali dostopni, na voljo in uporabni.«
Prijavi napako v članku