Vse novosti, ki vam jih za leto 2016 pripravlja Google
Googlova razvojna konferenca vsako leto združi razvojnike s celotnega sveta in tudi tokrat ni bilo nič drugače. Z izjemo samega prizorišča dogodka. Pri Googlu so se iz neznanih razlogov odločili konferenco organizirati v Mountain Viewu in s tem stran od tehnološke prestolnice San Francisca. Posledično se je marsikateri dogodek odvijal tako, da se je oblikovala dolga čakalna vrsta na žgočem soncu. Tako kot operacijski sistem Android je tudi Googlov dogodek vseboval kopico nepremišljenih potez na račun uporabnikovega počutja.
Osrednja pozornost je bila namenjena Androidu N. Črka N tokrat ni dobila imena, saj pri Googlu računajo na vse vas, ki uporabljate operacijski sistem, da posredujete predloge. Izmed vseh bodo na koncu izbrali tistega, ki bo Googlu najbolj všeč. Veliko pozornosti je bilo namenjeno dvema aplikacijama za komunikacijo, in sicer Allo ter Duo. V primeru prve so pri Googlu integrirali umetno inteligenco, s pomočjo katere lahko aplikacija sama prepozna vsebino pogovora in posreduje možne odgovore. Prav tako je tesneje povezana s samim iskalnikom. Duo na drugi strani predstavlja posredno konkurenco Hangoutsu. Aplikacija omogoča opravljanje video klicev in to z uporabo enkripcije od uporabnika do uporabnika. V tem primeru še nismo prepričani ali to Google tudi v resnici upošteva. Enkripcija od uporabnika do uporabnika namreč pomeni zaščito vsebine komunikacije brez možnosti, da bi ponudnik na lastnih serverjih, preko katerih se komunikacija izvaja, dostopal do vsebin. V primeru, da bo Google aplikacijo tako tudi oblikoval, bo to predstavljalo pomemben korak za zaščito pred radovednimi vladnimi organizacijami.
Android N prinaša tudi novost, imenovano Google Assistant. Neposredna konkurenca applovi Siri in microsoftovi Cortani ponuja možnost bolj naravnega pogovora z virtualnim asistentom. Slednji bo tako razumel tudi vaša podvprašanja in s tem upošteval celoten kontekst pogovora. Poleg virtualne asistentke predstavljajo pri Googlu tudi možnost dostopa do vsebin v mobilnih aplikacijah neposredno iz brskalnika. To pomeni, da uporabnikom več ne bi bilo potrebno nameščati aplikacij na telefon, da bi jih lahko uporabljali oziroma dostopali do vsebin v sami aplikaciji.
Na koncu omenimo še Google Home. Naprava, ki si jo boste postavili v dnevno sobo vašega doma in z njeno pomočjo opravljali iskanja v obliki govorne komunikacije. Po uspehu, ki ga je na trgu doživel Amazon Echo, so se v boj tako podali tudi pri Googlu.
Prijavi napako v članku