Vse, kar morate vedeti o brezžičnih slušalkah in Bluetooth kodekih!

Če ste pred kratkim kupili pametni mobilni telefon oziroma se zanj ravno odločate potem ste verjetno opazili, da se vedno več proizvajalcev pametnih mobilnih telefonov odreka klasičnemu 3,5-milimetrskemu vhodu za slušalke. In kot kaže, se bo ta trend v prihodnje še okrepil, in to ne samo pri pametnih telefonih, ampak tudi na drugih napravah. Zato ne preseneča, da so brezžične slušalke danes postale dostopne vsakomur, tudi tistim z zelo omejenimi proračuni.
Čeprav so Bluetooth slušalke med uporabniki zelo priljubljeni, le malo uporabnikom se dejansko spozna na ta standard za brezžičen prenos glasbe. Zaradi tega si v nadaljevanju poglejmo ključne razlike med brezžičnimi slušalkami ter osnovne značilnosti modrozobe povezave.
Priklop brezžičnih slušalk na vir zvoka
V tem prispevku se bomo osredotočili le na tiste brezžične slušalke, ki za povezovanje uporabljajo brezžično tehnologijo Bluetooth. Te se pogosto uporabljajo v navezi z pametnimi mobilnimi telefoni, tabličnimi računalniki in večpredstavnostnimi predvajalniki, saj so mišljene kot »pripomoček« ko smo na poti. Pri tem pa se je potrebno zavedati, da obstaja kar precej različnih standardov brezžične povezave Bluetooth. Če pa smo mobilno napravo kupili pred kratkim ali ta ni starejša od nekaj let, smo lahko prepričani, da so podprti vse standardi modrozobe povezave.
Kako Bluetooth standard vpliva na kakovost zvoka?
Različice Bluetooth povezave se razlikujejo glede na pasovno širino, obseg, porabo električne energije in nekatere dodatne funkcije. Najstarejša različica standarda, ki je trenutno še vedno v uporabni je Bluetooth 3.0. Njena pasovna širina je 24 megabitov na sekundo in je dovolj »inteligenten«, da lahko varčuje z baterijo mobilne naprave. Bluetooth 4.0 je sicer uvedel tako imenovani nizkoenergijski protokol in dodatno zmanjšal porabo baterije, Bluetooth 4.1 in 4.2 pa sta to tehnologijo še dodatno izpopolnila. Bluetooth 5.0 pa se ponaša s kar trikrat večjim dometom, dvakrat večjo hitrostjo in osemkrat večjo prepustnostjo za komunikacijo z napravami v primerjavi s predhodnikom. Če nam je torej pomembna avtonomija delovanja mobilne naprave, je bolje, da si omislimo slušalke z novejšim Bluetooth standardom, poleg tega te podpirajo nove tehnologije, ki dejansko pripomorejo k boljši izkušnji poslušanja glasbe ali gledanja videoposnetkov.
Kateri Bluetooth kodeki obstajajo in kakšne so osnovne razlike?
Preden se odločimo za nakup slušalk s podporo določenemu Bluetooth standardu se moramo prepričati, da bo naša naprava izbrani kodek podpirala. V nasprotnem primeru zadeva enostavno ne bo delovala in bomo morali pravkar kupljene slušalke zamenjati z novimi. V grobem pa ločimo štiri osnovne Bluetooth kodeke.
SBC kodek
Najstarejši in najbolj razširjen Bluetooth kodek se imenuje SBC (Low Complexity Subband Coding). Ta kodek svoje delo opravlja z določeno izgubo informacij (stiskanje), omejen je na frekvence do 48 kHz in največjo hitrost 345 kilobitov na sekundo pri prenosu stereo zvoka. Ta kodek torej ni najbolj primeren za prenos glasbe, je pa množično podprt predvsem zaradi odlične združljivosti, saj so vse naprave in brezžične slušalke zagotovo združljive z njim.
aptX kodek
Precej boljši kodek od SBC pa se imenuje aptX. Čeprav tudi pri tem kodeku zaradi kompresije prihaja do izgub na kakovosti, je kompresija v tem primeru precej bolj napredna. Tu je namreč uporabljena tako imenovana tehnologija Split-Band Adaptive Differential Pulse-Code Modulation (ADPCM), pri njej pa je zvočni spekter razdeljen na štiri različne frekvenčne pasove, pri čemer je vsak pas opremljen z drugačno bitno »globino«. To je tudi razlog, da je kakovost glasbe z uporabo tega kodeka primerljiva s kakovostjo glasbe na zgoščenkah, kar v praksi pomeni, da je precej bolj prijazna ušesu in slušatelju.
aptC HD kodek
V zadnjem času pa se vse bolj uveljavlja Bluetooth kodek aptX HD, ki je dejansko evolucija kodeka aptX. Ta je namreč sposoben predvajati zvok z »ločljivostjo« 24 bitov in hitrostjo vzorčenja 48 kHz, najvišja hitrost prenosa podatkov pa je 576 kilobitov na sekundo.
LDAC kodek
Najnaprednejši Bluetooth kodek pa ponuja podjetje Sony in se imenuje LDAC. Ta je namreč sposoben predvajati zvok z »ločljivostjo« 24 bitov in hitrostjo vzorčenja 96 kHz, pri čemer najvišja hitrost prenosa podatkov oziroma glasbe znaša do 990 kilobitov na sekundo.
Ali kakovost zvočne kartice telefona vpliva na kakovost zvoka brezžičnih slušalk?
Mobilni telefon, tablični računalnik, prenosni predvajalnik ali katera koli druga naprava Bluetooth lahko vplivajo na kakovost zvoka brezžičnih slušalk, a le v smislu kodeka, ki ga podpirajo. Če uporabljamo slušalke s podporo aptX kodeku in je ta kodek podprt tudi s strani mobilne naprave, bo kakovost predvajanega zvoka precej boljša kot če mobilna naprave tega kodeka ne podpira. Po drugi strani pa če mobilna naprava in slušalke podpirajo enak kodek, bo kakovost zvoka enaka neglede na maloprodajno ceno mobilne naprave. Pretvorba digitalnega signala zvoka v analogni se namreč odvija v samih slušalkah, zato je cena mobilne naprave pri tem nepomembna.
Brezžične slušalke in telefonski klici
Praktično vse slušalke Bluetooth, vključno z najcenejšimi, omogočajo, da odgovorimo na klic s pritiskom na namensko tipko. Na slušalki se namreč pogosto nahaja tudi mikrofon, zato nam telefona ni treba vzeti iz žepa ali torbe. Kakovost zvoka pa je dovolj dobra, da nas bo sogovornik razumel in da bomo lahko na ta način opravili krajši klic.
Kakšen domet lahko pričakujem od brezžičnih Bluetooth slušalk?
Domet brezžičnih Bluetooth slušalk je med 10 metri in 30 metri. Zaradi tega je pomembno, da mobilno napravo in slušalke uporabljamo vsaj v isti sobi. Za običajno uporabo bodo torej vsake slušalke dovolj dobre, saj je mobilna naprave le redkokdaj od uporabnika oddaljena več kot 10 metrov.
Kakšna je avtonomija brezžičnih Bluetooth slušalk?
Avtonomija delovanja brezžične slušalke Bluetooth je odvisna od številnih dejavnikov, kot so podprta različica brezžičnega standarda, kapaciteta vgrajene baterije in glasnost poslušanja glasbe. Večje kot so slušalke, daljša je običajno njihova avtonomija delovanja, saj lahko proizvajalec v slušalke vgradi baterijo večje kapacitete. Pri najcenejših in najmanjših slušalkah lahko pričakujemo avtonomijo delovanja med dvema urama in tremi urami, pri večji pa tudi več kot 30 ur.
Kaj se zgodi, če se baterija brezžičnih slušalk nenadoma izprazni?
Če pozabimo redno polniti naše brezžične slušalke, se nam lahko baterija izprazni v nepravem trenutku. Kljub temu ni bojazni, da bo okolica slišala našo glasbo, saj predvajalniki od nenadnem izpadu Bluetooth povezave preprosto prekinejo predvajanje glasbe ali videoposnetka. Pri manjših oziroma ušesnih slušalkah bomo morali počakati nekaj časa, da se bo baterija dovolj napolnila, preden jih bomo lahko znova uporabili. Večje slušalke pa lahko po potrebi priključimo na mobilno napravo preko 3,5-milimetrskega priključka a le v primeru, da naprava z njim razpolaga.
Kako se športne brezžične slušalke razlikujejo od običajnih?
Športne slušalke se od običajnih kar precej razlikujejo. Pogosto so brezžične Bluetooth slušalke za šport bolj ergonomične, kar pomeni, da se bolje prilagajajo ušesu, so pogosto odporne na vodo in prah in so ponavadi bolj odporne na padce in udarce. Tudi avtonomija delovanja je običajno daljša, Če se pogosto ukvarjate s športom in se pri tem ne želite odreči glasbi, vam priporočamo nakup brezžičnih Bluetooth slušalk, ki so dejansko namenjene športnim aktivnostim.
Kakšne Bluetooth slušalke lahko dobim za nekaj več denarja?
Čeprav ni vedno nujno tako, dražje slušalke so dejansko izdelane bolj ergonomsko in se bolje prilegajo ušesu, uporabljeni materiali so kakovostnejši in kakovost predvajane glasbe je običajno boljša. Za ceno 100 evrov bomo že lahko dobili zelo kakovostne brezžične slušalke, ki bodo zlahka prepričale tudi nekoliko zahtevnejše uporabnike. Če pa sodite med bolj zahtevne uporabnike, pa boste morali precej globlje seči v žep, saj prestižne slušalke so vse prej kot cenovno dostopne.
Prijavi napako v članku