Vodič po RFID čipih, ki omogočajo brezstično identifikacijo
RFID tehnologija (radio-frequency identification), ki omogoča brezstično identifikacijo, plačevanje in komunikacijo med napravami, postaja vedno bolj kompleksna, saj se nenehno pojavljajo nove vrste čipov ali pa se starejše različice nadomeščajo z novejšimi. Zato smo pripravili vodič po trenutno najbolj priljubljenih RFID čipih.
RFID čipe primarno delimo na frekvenčna območja, v katerih delujejo: LF (Low Frequency – nizka frekvenca), HF (High Frequency – visoka frekvenca) in UHF (Ultra High Frequency – ultra visoka frekvenca). Posamezni čipi se nato razlikujejo po količini spomina, bralnim dosegom, dodatni zaščiti ali drugih funkcionalnostih. V praksi se običajno pojavlja še veliko posebnosti, ampak ta opis je namenjen zgolj grobemu razumevanju RFID tehnologije v kartičnih sistemih in je zato precej poenostavljen.
Kartice in čitalniki z nizko frekvenco
Nizkofrekvenčni RFID sistemi komunicirajo na frekvenci 125 kHz. To frekvenčno območje zagotavlja kratek bralni doseg, običajno 1 do 10 cm in počasnejšo hitrost branja kot višje frekvence. Večinoma se 125 kHz čipe uporablja v starejših sistemih za kontrolo dostopa in v sistemih za sledenje živali.
Najbolj priljubljeni nizkofrekvenčni čipi, ki omogočajo samo branje, so EM4200 oziroma TK4100; od bralno pisalnih čipov pa so najbolj popularni EM4550, T5577…
Kartice in čitalniki z visoko frekvenco
Visokofrekvenčni RFID sistemi komunicirajo na frekvenci 13,56 MHZ. To frekvenčno območje zagotavlja večji bralni doseg in večjo hitrost komunikacije kot čipi iz nizkofrekvenčnega območja. Najbolj priljubljeni čipi iz visokofrekvenčnega območja so MIFARE Classic 1K, ki vsebujejo bralno pisalni čip s spominom enega kilobajta. Visokofrekvenčne čipe se uporablja pogosteje nizkofrekvenčne čipe in nabor produktov iz tega področja je zelo širok. V zadnjem času se čedalje pogosteje uporablja NFC tehnologija, ki predstavlja podskupino produktov iz visokofrekvenčnega območja, vendar jo določajo svoji standardi, zaradi česar niso vsi visokofrekvenčni čipi kompatiblilni z NFC standardi.
Najbolj priljubljeni čipi iz visokofrekvenčnega območja so sledeči: MIFARE Ultralight, MIFARE Classic 1K/4K/8K, NTAG213/216, MIFARE DESFire 2K/4K/8K, ICode SLI, …
Običajna razdalja komuniciranja visokofrekvenčnih čipov je od 1 do 5 cm (odvisno od čitalnikov), v nekaterih primerih pa je možno doseči večjo razdaljo komunikacije, in sicer do enega metra.
visokofrekvenčne čipe se najpogosteje uporablja v sistemih za kontrolo dostopa in registracijo delovnega časa, v logistiki, v NFC rešitvah ter v aplikacijah, kjer je potrebna najvišja stopnja varnosti komuniciranja.
Kartice in čitalniki z ultra visoko frekvenco
Ultra visoko-frekvenčni RFID sistemi komunicirajo na frekvenci med 860 in 915 MHz. Bralni doseg je lahko tudi do 12 metrov, zaradi česar so primerni za uporabo v rešitvah, kjer se zahteva komunikacija na razdalji daljši od enega metra. Ultra visoko-frekvenčni čipi se najpogosteje uporabljajo v parkirnih sistemih, sistemih za obračunavanje cestnine, logistiki, pralnicah ter za varovanje prodajnih artiklov v trgovinah.
Zakaj RFID?
RFID tehnologijo mnogi vidijo kot lepilni trak digitalne dobe. Izkazala se je namreč za zelo uporabno na številnih področjih. Omogoča sledenje predmetom, živalim in ljudem, enostavno plačevanje, samodejno merjenje časa, kontrolo dostopa, varnost nepremičnin in premičnin, preprečevanje goljufij ter identifikacijo. Zaradi svoje majhnosti so namreč RFID čipi primerni za implementacijo v številne stvari, kar lahko posledično precej poenostavi življenje uporabnika. V praksi to pomeni krajše vrste v trgovinah, lažjo identifikacijo svoje izgubljene mačke, boljši pregled nad delom zaposlenih in podobno.
Več informacij o RFID in NFC sistemih lahko dobite v podjetju MAVE, kjer so strokovnjaki za to področje.
Prijavi napako v članku