Vizualni algoritem za prepoznavanje pacientov s Parkinsonovo boleznijo
To je prvi tovrstni sistem, saj so do sedaj ti pacienti med preiskavami morali nositi senzorje na zapestjih ter gležnji, kar je povzročalo neudobje pacientov, poleg tega so bili senzorji dragi in zahtevali daljši čas namestitve.
Sistem temelji na ideji, da človeško telo vzdržuje ravnovesje med hojo tako, da poravna telesno držo z osjo gravitacije in uporabi podlago kot bazo za podporo. Pri pacientih s Parkinsonovo boleznijo pride do zanašanja pacientov naprej, saj svojega telesa ne morajo poravnati z osjo gravitacije, zaradi rigidnega mišičnega tonusa. Prav tako so za njih značilni majhni koraki in težave s pričetkom hoje. Normalna hoja poteka s periodičnimi koraki, kjer je kot med nogama v fazi koraka 45º, medtem ko pri pacientih s Parkinsonovo boleznijo vidimo veliko variabilnost med koraki.
Za analizo so s kamero posneli paciente med hojo. Preiskovančevo telo je bilo segmentirano z barvno-segmentacijsko metodo, ki je dala sliko obrisa preiskovanca. Glede na silhueto preiskovanca sistem nato določi njegovo višino in širino (slika a). Ti podatki se nato primerjajo s prej vnesenimi človeškim modelom, tako sistem najde glavo, prsni koš in okončine preiskovanca. Nato se izdela skeletno ogrodje s pomočjo izračunavanja srednje točke vsakega segmenta telesa. Sistem nato analizira korake na podlagi cikličnega gibanja nog okostja in naklon drže, ter kot med prsnim košem in osjo gravitacije (slika b). Primerja razlike med prej vnešenim modelom normalne hoje in preiskovančevim posnetkom.
Ta sistem se je izkazal med poskusi za 100% zanesljivega pri prepoznavanju pacientov s Parkinsonsko držo. Ti rezultati kažejo, da bi lahko v prihodnosti ta metoda bila pomembna pri identifikaciji pacientov s Parkinsonovo boleznijo tudi iz domačega okolja.
Avtor: Urška Lamot, dr. med.
Prijavi napako v članku