Virus, ki lahko okuži prenosne naprave in osebne računalnike
Večina uporabnikov ni posebej pozorna na zlonamerno programsko kodo oz. viruse, ki lahko okužijo prenosne naprave, predvsem zaradi omejenih možnosti njihovega širjenja. Medtem pa strokovnjaki na področju varnosti že dalj časa svarijo pred napadom večih razsežnosti, saj se avtorji virusov poslužujejo vedno novih metod in razvijajočih se tehnologij.
Virus SYMBOS_CARDTRP.A je v osnovi namenjen prenosnim napravam z operacijskim sistemom Symbian Series 60, lahko pa okuži tudi osebne računalnike z operacijskim sistemom Microsoft Windows. Virus se širi na dva načina:
– preko Bluetooth povezave ali multimedijskega sporočila (MMS) in
– preko spleta.
Virus na spominsko kartico mobilne naprave zapiše 4 datoteke:
– fsb.exe – komponenta za krajo gesel, Trend Micro jo zazna kot BKDR_BERBEW.Q
– buburuz.ICO
– autorun.inf – komponenta za samodejen zagon datoteke fsb.exe
– SYSTEM.exe – Trend Micro to datoteko zazna kot WORM_WUKILL.B in vsebuje rutine za širjenje virusa na druge osebne računalnike.
Če uporabnik vstavi spominsko kartico iz mobilne naprave v osebni računalnik, komponenta autorun.inf poskuša zagnati datoteko fsb.exe, datoteka SYSTEM.exe pa se prikaže z ikono, ki ponazarja legitimno mapo, s čimer lahko uporabnika zavede, da jo odpre in s tem sproži kodo za širjenje virusa na druge osebne računalnike.
Virus na mobilnih napravah prepiše nekatere aplikacije s pokvarjenimi kopijami in tako onemogoči njihovo normalno delovanje.
Trend Microvi varnostni strokovnjaki svetujejo, da uporabniki ne sprejemajo nepričakovano prejetih aplikaciji, SMS in MMS sporočil neznanih pošiljateljev in da na svoje mobilne naprave prenašajo programsko opremo le z zaupanja vrednih spletnih mest.
Prijavi napako v članku