Računalništvo, telefonija
Avtomoto
Poslovne rešitve
11.05.2023 12:38

Deli z drugimi:

Share

V Sloveniji brezstično plačujemo že skoraj deset let: EasyPark in Visa o trendih plačevanja

Brezstična plačila že skoraj desetletje omogočajo hitro in varno izvajanje transakcij tudi pri nas. Na področju urbane mobilnosti pa vse bolj priljubljeno postaja plačevanje znotraj mobilne aplikacije, saj zagotavlja hitro in enostavno plačilo pri upravljanju parkiranja.

Brezstična tehnologija pomeni možnost plačevanja s karticami ali elektronskimi napravami tako, da kartico ali napravo držimo nekaj centimetrov stran od plačilnega terminala ali se preprosto dotaknemo zaslona mobilnika, tudi zaslona pametne ure. Ta način plačevanja, ki bo prihodnje leto v Sloveniji praznoval svojo deseto obletnico, omogoča hitrejše in bolj priročno opravljanje transakcij. Skupina EasyPark je na tem področju stopila korak dlje in pri upravljanju parkiranja v Sloveniji postavila trende s plačevanjem znotraj aplikacije (IAP), ki omogoča še hitrejše, enostavnejše in bolj varno plačevanje, saj uporabnik po plačilni kartici seže le enkrat.

Brezstična kartična plačila na prodajnem mestu so se v treh letih znatno povečala

Po podatkih Banke Slovenije je bilo v letu 2016 le 6 % vseh kartičnih transakcij opravljenih brezstično, medtem ko je v letu 2019 teh že 38 %. Rast brezstičnega plačevanja je v zadnjih letih še dodatno pospešila pandemija koronavirusa, saj so se potrošniki, da bi se izognili morebitni okužbi, izogibali gotovinskemu in kartičnemu plačevanju. Brezstična kartična plačila na prodajnem mestu so se v treh letih znatno povečala – najnovejši podatki za Evropsko unijo kažejo povečanje z 41 % vseh kartičnih plačil v letu 2019 na 62 % v letu 2022.

Vrednost transakcij; Slovenija med prvimi tremi v Evropi z najvišjimi deleži brezstičnih kartičnih plačil

Največji delež brezstičnih plačil je v letu 2022 imel Ciper, in sicer kar 88 %. Sledili sta Slovaška in Grčija, obe s 84 %.Ko gre za vrednost transakcij, opravljenih z brezstičnimi plačili, se je po aktualnih podatkih Evropske centralne banke (ECB) v primerjavi s skupno vrednostjo transakcij, opravljenih s karticami, delež brezstičnih plačil povečal s 27 % na 50 %. Z najvišjim deležem brezstičnih kartičnih plačil po vrednosti se za leto 2022 z 81 % prav tako lahko pohvali Ciper, na drugem mestu je Slovaška s 75 %, medtem ko je Slovenija s 74 % na nadpovprečnem tretjem mestu.

»Nobenega dvoma ni, da je pandemija preobrazila plačilno industrijo. Svet postaja vse bolj digitalen in potrošniki pričakujejo, da temu trendu sledijo tudi plačila. Potrošniki si želijo hitrih in priročnih načinov plačevanja ter da so njihovi podatki varni,« izpostavlja Alenka Mejač Krassnig, direktorica Vise za Slovenijo in dodaja: »V digitalnem svetu ni pomembnejšega kot v varnem plačilnem okolju zagotoviti najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Visa združuje globalno moč z dobrim poznavanjem lokalnega okolja ter zaščito ljudi in podjetij po Evropi pred novimi in nastajajočimi grožnjami. Visino omrežje deluje neprenehoma in zmore obdelati več deset tisoč transakcij vsako sekundo po vsem svetu. Z zaščito te infrastrukture našim strankam in potrošnikom dajemo zaupanje v plačilni ekosistem. S pomočjo storitve Visa Token je plačevanje s kartico Visa, ki je integrirana v vašem telefonu oziroma v aplikaciji EasyPark, priročno, enostavno in varno. Uporabljamo najnovejše tehnologije za zaznavanje in preprečevanje goljufij v omrežju ter dodajamo nadaljnjo raven zaščite in podpore. Visa aktivno sodeluje z mesti, urbanisti, prometnimi organi, operaterji in ponudniki rešitev z namenom na novo zasnovati vključujočo, trajnostno in medsebojno povezano mestno potovalno izkušnjo.«

Alenka Mejač Krassnig, direktorica Vise za Slovenijo

Ključne prednosti plačevanja znotraj aplikacije: varnost, priročnost in brezgotovinsko poslovanje

Da potrošnikom ni treba nositi gotovine s seboj, da lahko opravijo plačilo brez dotika POS terminalov, predvsem pa da vse to poteka na najvišji stopnji varnosti, so ključni dejavniki rasti tega segmenta. Takšna tehnologija ima ključno vlogo tudi v javnem prometu in upravljanju s parkiranji, predvsem v urbanih naseljih, kjer sta hitrost transakcij in enostavnost uporabe plačilnih sistemov še kako pomembni. EasyPark poroča o rasti transakcij – navajajo, da gre tako za posledico pandemije kot za izjemno hitrost in enostavnost upravljanja parkiranja na daljavo. Uporabnikom mobilne aplikacije EasyPark namreč ni treba nalagati sredstev na kartico, prav tako lahko uporabnik z enim uporabniškim računom upravlja z več parkiranji hkrati. EasyPark je na voljo v več kot 3500 mestih in 30 državah sveta, v Sloveniji pa so prisotni v več kot 50 mestih – v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Piranu, Bledu, Bohinju, Kranjski Gori, Murski Soboti, Kranju, Novem mestu in drugih.

EasyPark in Visa združila moči pri zagotavljanju najboljše uporabniške izkušnje

»Skupaj bomo lahko zagotovili še boljšo uporabniško izkušnjo ter povečali učinkovitost in enostavnost procesa plačil parkirnine,« je povedal direktor EasyPark Slovenija Uroš Maklič ob naznanitvi partnerstva z Viso kot ključnim strateškim partnerjem na področju pametnih mest. Ob tem dodaja, da verjame, da »bodo uporabniki prepoznali moč obeh znamk in našo skupno predanost zagotavljanju najboljše uporabniške izkušnje, mest, prijetnih za bivanje, in prizadevanj za trajnostno mobilnost. EasyPark in Visa si delita podobne vrednote, zato verjamemo, da bodo to začutili tudi ljubitelji obeh znamk.«

Uroš Maklič_direktor EasyPark Slovenija
Uroš Maklič, direktor EasyPark Slovenija

CameraPark: digitalni plačilni sistem, ki sam zazna prihod in odhod vozila na parkirno mesto

Maklič, ki je strokovnjak za urbano mobilnost in vpeljevanje tehnologij v mesta, dodaja, da na območju Slovenije število transakcij v aplikaciji pospešeno raste vsako leto, najbolj pa s funkcijo digitalne storitve za upravljanje parkiranja EasyPark CameraPark. »Ta storitev je uporabnike še posebej navdušila in obenem pritegnila veliko novih, saj je enostavnost in zanemarljiv čas uporabe tukaj res izjemen,« dodaja direktor EasyPark Slovenija. Gre za eno izmed številnih in tehnološko izjemno dovršenih inovacij skupine, in sicer za digitalni plačilni sistem, ki sam zazna prihod in odhod vozila na parkirno mesto in nato tudi sam izvede plačilo. Ta parkirišča z najhitrejšim in najbolj enostavnim upravljanjem parkiranja postavljajo trende urbane mobilnosti pri nas, saj uporabnikom med drugim omogočajo plačilo parkirnine, ne da bi morali pred tem prevzeti parkirni listek ali sploh izstopiti iz vozila. Tako napredne digitalne storitve skupine EasyPark najdemo v mariborski garažni hiši City in koprski Belveder ter v ParkuEF ob Ekonomski fakulteti v Ljubljani, kjer so najsodobnejše trajnostne transportne možnosti ena izmed prioritet poslovanja.

Brezstično plačevanje omogoča tudi boljše sledenje podatkom o upravljanju parkiranja. V uporabniškem računu EasyParkove mobilne aplikacije lahko beležimo pretekla parkiranja in zneske parkiranj, upravljamo parkiranja več vozil naenkrat, zahtevamo poslovni račun, podaljšujemo čas parkiranja na daljavo, v tujini pa si lahko preko aplikacije tudi vnaprej rezerviramo parkirno mesto. Vse to zagotavlja bolj kakovostno in učinkovito urbano mobilnost.

Trendi prihodnosti na področju plačil

Eden od trendov, ki bo zaznamoval prihodnost plačil, je vse pogostejša uporaba biometričnega preverjanja avtentičnosti. Uporabniki se pri nekaterih plačilih že avtentificirajo z uporabo čitalnika prstnih odtisov. Tehnologija se še naprej razvija in kaj kmalu lahko pričakujemo, da se bo vse več plačil preverjalo s prepoznavanjem glasu ali obraza. Prihodnost narekuje tudi povezovanje brezstičnega plačevanja in plačevanja IAP z drugimi tehnologijami – na primer z virtualnimi pomočniki, kar bi uporabnikom omogočilo plačevanje z glasovnimi ukazi. Plačevanja bi se lahko povezala tudi z nosljivimi napravami, kot so pametna očala, kar bi uporabnikom omogočilo plačilo, ne da bi jim bilo treba upravljati pametni telefon. Ko bo vse več mest prešlo na brezgotovinske sisteme javnega prevoza in upravljanja parkiranj pa bodo brezstična in plačila IAP postala prednostni način plačevanja za milijone potnikov po vsem svetu.

EasyPark Visa

Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem EasyPark.
Vas zanima več iz te teme?
EasyPark


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

TMSA.PINTAR d.o.o.

Podsabotin 47, 5211 Kojsko, Tel: 041 695 667
Zlati partner

Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 589 81 26
Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji, je globalno tehnološko podjetje za plačilne rešitve. Družba je del mreže Mastercard, ki obsega več kot 210 držav in ozemelj po ... Več
Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več