Uporaba mobilnega telefona je vojni zločin
Mobilni telefoni so postali nepogrešljiv del našega vsakdanjega in poslovnega življenja ter nas spremljajo že tako rekoč na vsakem koraku. Medtem ko mi uporabo storitev mobilne telefonije jemljemo kot nekaj povsem vsakdanjega, to seveda ne velja za prebivalce totalitarnih držav, kot je na primer Severna Koreja. Tam so mobilno telefonijo ponovno uvedli šele leta 2008. Vse mobilne komunikacije so v Severni Koreji kakopak pod strogim nadzorom vladnih služb in ne omogočajo vzpostavitve povezav s tujimi omrežji.
Po smrti severnokorejskega vrhovnega državnega voditelja Kim Jong Il so se razmere na področju mobilne telefonije ponovno poslabšale. Ta je namreč na korejskem polotoku ponovno prepovedana. Komunistična partija jo je, verjeti ali ne, prepovedala kar za 100 dni. Prepoved seveda velja za vse severnokorejske prebivalce znotraj meja države. Kršitev omejitve kakopak ni priporočljiva. Če jih vladna služba zaloti pri opravljanju telefonskih pogovorov, pošiljanju kratkih sporočil SMS ali uporabi navigacijskega sistema, jih bo obtožila vojnih zločinov.
Vojnim zločincem se v Severni Koreji seveda ne piše nič dobrega. V najboljšem primeru končajo za več let v delovnih kampih, kjer lačni in napol goli opravljajo težka fizična dela. Če je teh kršitev več oziroma se posameznik zameri sodnemu senatu ali komunistični partiji, potem ga čaka gotova smrt. Na srečo je uporabnikov storitev mobilne telefonija v Severni Koreji relativno malo. Povprečna mesečna plača namreč znaša le preračunanih 75 evrskih centov, medtem ko se maloprodajna cena paketa z mobilnim telefonom giblje okoli 240 evrov. V Severni Koreji naj bi storitve mobilne telefonije koristilo le okoli 10-tisoč premožnejših prebivalcev.
Prijavi napako v članku