Umetna inteligenca na udaru Marvelove zvezdnice
Ekipa zvezdnice je nemudoma sprožila sodni postopek zoper razvijalca aplikacije z umetno inteligenco, ker je brez njenega dovoljenja v spletnem oglasu uporabil njeno ime, podobo in glas. Oglas je promoviral storitev za urejanje fotografij z umetno inteligenco AI: 90s Yearbook & Avatar. Gledalce so seveda želeli dodatno spodbuditi z uporabo avatarja Scarlett Johansson. Njihov poskus ni naletel na plodna tla.
22-sekundni oglas je prikazoval Marvelovo zvezdnico v zakulisju med snemanjem njenega zadnjega filma Črna vdova, kjer reče: »Kaj dogaja, fantje? Sem Scarlett in vabim vas na dogodivščino.« Sledi prehod, kjer se sliši glas Scarlett Johansson, ki ga je poustvarila umetna inteligenca. »To ni omejeno samo na avatarje. Ustvarite lahko tudi slike z besedili in celo AI videoposnetke. Tega ne bi smeli zamuditi,« izjavi glas, ustvarjen z umetno inteligenco (AI).
Razvijalec se je želel zavarovati z drobnim tiskom, v katerem piše, da so »slike in avatar ustvarjeni z umetno inteligenco. To nima nič skupnega s to osebo.« To jih pa zagotovo ne bo rešilo, če bo primer prišel do sodišča.
Predstavniki Johanssonove so za Variety povedali, da igralka nikoli ni bila govornica aplikacije in da je njen odvetnik Kevin Yorn »uredil situacijo v pravnem smislu.« Za zdaj razvijalec aplikacije še ni komentiral dogajanja in resnih obtožb odvetniške ekipe. Po vsej verjetnosti se bo še pred začetkom sodnega postopka z odvetniško ekipo ameriške igralke pogodil. V nasprotnem primeru razvijalca čakajo bolj ali manj izgubljena sodna bitka in nepotrebni sodni stroški.
Prevare so vse bolj pogoste
Pred kratkim smo pisali o deepfake posnetkih, kjer so zlonamerneži uporabili umetno inteligenco za ustvarjanje lažnih posnetkov s podobami znanih osebnosti. Lažni MrBeast je promoviral nove iPhone 15, ki so bili za »srečneže« na voljo za le 2 dolarja. Lažni Elon Musk je spregovoril o odlični investicijski priložnosti, Tom Hanks pa je promoviral sporen zobozdravstveni načrt.
Ker postaja umetna inteligenca vse bolj dostopna in prefinjena, bomo v prihodnosti verjetno videli še veliko podobnih primerov. Glasbeniki se že soočajo s kloniranjem glasu, ki lahko ustvari vtis, da Drake izdaja novo pesem ali Johnny Cash poje pesem Taylor Swift.
ZDA in tudi Evropska unija pripravljata zakon za regulacijo uporabe umetne inteligence. Velik del pravne razprave je osredotočen na avtorske pravice. Jezikovni modeli umetne inteligence, kot so tisti, ki jih uporabljajo OpenAI, Meta in Google, so usposobljeni na podatkih, ki jih črpajo iz celotnega spleta, vključno z ogromnimi količinami avtorsko zaščitene vsebine. Digitalni umetniki so tožili Stability AI, Midjourney in DeviantArt, ker so za usposabljanje modelov umetne inteligence domnevno uporabili avtorsko zaščiteno umetnost in v nekaterih primerih poustvarili zelo podobna dela. Komedijantka Sarah Silverman in dva druga avtorja so vložili tožbo proti OpenAI, češ da je podjetje za usposabljanje uporabljalo njihove knjige.
Nekateri avtorji (Grimes, Herndon) so prostovoljno dovolili uporabo svojih glasov za ustvarjanje posnetkov/glasbe z umetno inteligenco, vendar vseeno ostale opozarjajo, naj v pogodbi natančno definirajo, za kaj se lahko uporabi njihov glas in za koliko časa. Točno naj bo navedeno tudi, kaj se zgodi z avtorskimi pravicami po smrti avtorja.
Umetna inteligenca je premešala štrene obstoječi zakonodaji, ki ni bila pripravljena na tako hiter razcvet nove tehnologije. Jasno je, da se bo ta morala hitro prilagoditi. Škoda je že narejena, potrebno pa je preprečiti njeno nadaljnje širjenje.
Prijavi napako v članku