Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
13.02.2023 15:05
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test vivo X80 Lite: ne podira rekorde, dober telefon za nezahtevneže in vlogerje

Mladi proizvajalec telefonov vivo se še ne more pohvaliti z veliko zbirko mobilnežev. Ima samo dva kandidata za premijski razred, odlični vivo X80 Pro in standardni X80, in malo več budget telefonov, vivo V in Y serija, ki pa je sedaj dobila novega člana, vivo X80 Lite.

Vivo X80 Lite ima razen imena zelo malo skupnih lastnosti z močnejšim bratom vivo X80 Pro, ki smo ga zelo pohvalili v našem testu. Nič presenetljivega, saj oznaka »Lite« takoj pove, da gre za zredčeno različico premijskega telefona, tako po ceni kot tudi zmogljivosti.

Pri vseh Lite različicah telefonov imamo vedno prvinski strah, da je proizvajalec vzel macolo in začel tolči po vseh specifikacijah, ki so nas navduševale v premijskem razredu. Ali se je to zgodilo tudi v primeru vivo X80 Lite?

Jasno je, da ne gre za podiralca rekordov, ampak med testiranjem smo naleteli na kar nekaj prijetnih presenečenj.

PrednostiSlabosti
📱 Poseben in unikaten dizajn📵 Ultraširoka kamera je povprečna
📱 Barvit AMOLED zaslon z dobro svetilnostjo📵 90 Hz zaslon je počasnejši od konkurence
📱 Spodobna glavna in odlična sprednja kamera📵 Slabša razpoložljivost in dolgoročna programska podpora
📱 Odlična baterija 

Vivo X80 Lite cena Slovenija?

Na voljo v dveh barvah: črna in zlato-oranžna (model na preizkusu).

  • vivo X80 Lite 8GB/256GB: 449 €

Telefon lahko kupite v prodajalnah BigBang (zaloge so pošle v času pisanja prispevka) in pri operaterjema Telemach in A1 Slovenija.

Vivo X80 Lite: prvo prijetno presenečenje je dizajn

  • Barva se prilagaja svetlobi
  • Lahek in tanek
  • Premajhna intenzivnost vibracije

Le redko pride do opaznega odstopanja, kar se tiče oblikovalskih elementov. Nekateri telefoni so oglati, nekateri bolj zaobljeni, drugi stekleni, tretji plastični. Osnovne barve so običajno črna, modra in morda še kakšna siva. Nekateri telefoni imajo zaščitno barvo, kot na primer POCO rumena, in sedaj tudi zlato-oranžna pri vivo X80 Lite.

Naleteli smo na prvo presenečenje. Zlato-oranžno stekleno ohišje je sposobno menjati odtenek barvo glede na svetlobo. Skrivnost se skriva v steklu, ki ga je vivo poimenoval Fluorite AG Glass. Odziva se na UV svetlobo, v našem primeru se glede na kot svetlobe lahko spremeni v bolj temno oranžno ali svetlo rumeno oziroma zlato barvo. Sprememba razumljivo ni trajna, vseeno pa se odtenek obdrži za minuto ali dve ob odsotnosti UV svetlobe. Svetlobni trik vnese nekaj posebnosti v drugače zelo klasično oglato obliko telefona, ki spominja na telefone iPhone. Stekleni hrbet se dobro upira madežem prstnih odtisov.

Tudi ogrodje kamere je ovit v Fluorite steklo, kar je dobro za samo simetrijo telefona. Ogrodje ne izstopa pretirano, a vseeno dovolj za nagibanje na desno stran ob uporabi na ravni površini. Manj privlačen oblikovalski element je stopnica na spodnji strani ogrodja kamere, ki je dovolj široka, da uniči »čisto« obliko zadnje strani.

Na sprednji strani je še en manjši oblikovalski spodrsljaj. Odločili so se za selfi kamero v obliki kapljice, ki je v 2023 že dokaj zastarela modna odločitev. Ostali elementi so v skladu s pričakovanji: relativno tanki robovi in malo bolj izrazita črnina v bradi. Vivo X80 Lite je lahek (186 g), tanek (7,79 mm) in prijazen za enoročno uporabo.

Na desni strani se nahajajo vsi fizični gumbi, zgoraj mikrofon, spodaj pa mono zvočnik, USB-C priključek in reža za dve SIM kartici ali SIM kartica + microSD.

Vivo ni razkril, ali ima telefon IP oceno za vodoodpornost. V reži za SIM kartico smo opazili tesnilo, kar pomeni, da je telefon vsaj delno odporen na kapljice.

Pod zaslonom se skriva še čitalec prstnih odtisov, ki je svetlobna leta za ultrazvočnim senzorjem pri vivo X80 Pro (po našem mnenju najboljši čitalec na trgu). Postavljen je tudi malenkost nižje od optimalnega položaja za skeniranje, na kar smo se morali na začetku privaditi.

Nekoliko presenetljivo smo bili razočarani nad motorjem, ki skrbi za vibracije. Te so zelo jalove in večkrat se nam je zgodilo, da nismo zasledili klica ali sporočila.

AMOLED zaslon – drugo prijetno presenečenje

  • 90 Hz, razmerje stranic 20 : 9, 409 ppi
  • 6,44 palcev, FullHD (1080 x 2404)

6,44-palčni AMOLED zaslon je fantastičen dodatek telefonu. Brez težav bi lahko enak zaslon vstavili v občutno dražji telefon. Oglaševana svetilnost je 1300 nit, kar je več kot dovolj za uporabo pri najmočnejši dnevni svetlobi. V nastavitvah lahko izbiramo med tremi barvnimi profili: privzet, profesionalen in svetel. Z drsnikom lahko nadziramo tudi temperaturo barve. Kjer se opazi, da ne gre za AMOLED zaslon premijskega razreda, je barvna natančnost, ki je privzeto bolj nagnjena k hladnim odtenkom.

Zaslon je certificiran za HDR10+, manjka pa podpora za Dolby Vision. Vsebina se lahko osvežuje do maksimalno 90 Hz, za prihranek energije lahko hitrost nastavite na fiksnih 60 Hz ali pa izberete samodejno osveževanje.

V samodejnem načinu sistem za brskanje po aplikacijah pravilno izbere 90 Hz, ki zagotavlja občutek brezhibnega prehoda med okni. V brskalnikih se zaslon večkrat prepočasi preklopi na višjo hitrost osveževanja, zato je pomikanje manj tekoče. Pri predvajanju video vsebin (Youtube, Netflix …) je frekvenca osveževanja fiksnih 60 Hz, kar je v skladu s pričakovanji. Pri igrah, ki podpirajo višje hitrosti osveževanja, se je sistem pravilno odzval in preklopil na 90 Hz.

Telefoni s 60 Hz zasloni so dandanes postali sila redki, za dobrih 400 evrov pa bi vseeno pričakovali 120 Hz zaslon, na katerega so že preklopili vsi večji konkurenti, tudi za manj denarja.

Zmogljivost le povprečna

  • Mediatek Dimensity 900
  • 8GB/256GB UFS 2.2 (možnost virtualne razširitve RAM-a do 8 GB)
  • 4.500 mAh, 44 W polnjenje

Manj prijetno presenečenje je izbor procesorja Mediatek 900, za katerega lahko samo rečemo, da je povprečen za svoj razred. Premore več kot dovolj moči za vsakdanje naloge in ima vse funkcionalnosti, ki jih potrebujemo: 5G, Bluetooth 5.2, NFC … Igranje mobilnih iger je povsem zadovoljivo. Tiste najbolj zahtevne (Genshin Impact, Call of Duty …) ne boste igrali na najvišjih ločljivostih, ampak nizka srednja ločljivost je povsem realna za dolgotrajne gaming epizode. Alarmantnega pregrevanja nismo opazili.

Kjer se najbolj opazi povprečnost čipa Mediatek Dimensity 900, je pri fotografiranju in obdelavi fotografij. Pri zajemu se opazi manjši zamik, preden kamera uspe posneti motive in jih tudi obdelati.

Edini večji pomislek, ki ga pravzaprav imamo pri izboru čipa, je, da cenejši telefoni premorejo boljše procesorje, vendar običajno v zameno za slabši zaslon/kamero/baterijo. Na koncu je vse odvisno, kje ležijo vaše prioritete.

V galeriji si lahko ogledate, kako se je vivo X80 Lite odrezal na sintetičnih testih.

Pohvalna je kapaciteta prostora za shranjevanje (256 GB), ki jo lahko še dodatno nadgradimo z microSD kartico. Manj pohvalna je izbira pomnilniškega standarda UFS 2.2, ki se ne bi smel pojaviti v telefonu tega razreda.

Baterija je še ena svetla točka telefona. Ob zmerni uporabi smo brez težav prišli do konca dneva še z vsaj 40 % v rezervoarju. Skupaj s hitrim polnjenjem 44 W nikoli nismo imeli skrbi glede avtonomije telefona.

Funtouch 12 – operacijski sistem brez navlake

Funtouch 12 se zelo približa operacijskemu sistemu Android 12, kot si ga je zamislil Google. Privzeto nima nameščene nobene nepotrebne ali sponzorske aplikacije, za uporabnika prijazna odločitev. Sposodil si je Googlov način obveščanja, ali je v uporabi kamera ali mikrofon (zelena pika v desnem zgornjem kotu).

Na voljo je kar nekaj funkcij za personalizacijo telefona. Spreminjate lahko praktično vsako animacijo, od prepoznavanja prstnega odtisa, obraza do animacije za polnjenje. V razdelku Zvoki lahko zvočne učinke bolj prijazne do starejših uporabnikov s slušnimi težavami. Poigravate se lahko tudi s številnimi gestami za hitrejše upravljanje s telefonom (hiter vklop kamere, bliskavice, asistenta …). Za kaj več kot osnovno prilagajanje začetnega zaslona boste potrebovali zaganjalnik tretjega ponudnika.

Na splošno je Funtouch 12 zelo prijazen operacijski sistem. Je pregleden, enostaven za brskanje in ponuja več kot dovolj funkcij za povprečnega uporabnika.

Kako se obnese kamera?

  • Glavna kamera 64 MP (f/1,8) OIS
  • Ultraširoka kamera 8MP (f/2,2)
  • Makro kamera 2 MP (f/2,4)
  • Selfi kamera 50 MP s samodejnim ostrenjem

Vivo X80 Pro je na področju kamere postavil visoka pričakovanja. Čeprav si telefona delita ime, gre za več kot polovico cenejši telefon, zato ne moremo pričakovati enakega rezultata.

Glavna kamera se dobro odreže pri svetlih pogojih, nadpovprečno v tem razredu. Prisotna je optična stabilizacija, ki pa ima še kar nekaj prostora za izboljšavo. Lepo presenečenje je možnost 4K snemanja, kar verjeli ali ne, kljub ceni več kot 400 € ni vedno samoumevno. Nočni posnetki so za srednji razred zelo dobri. Pokončni način dostavi zelo dobre rezultate. Zaznavanje motiva je dobro, glavna kamera pa tudi prepričljivo zamegli ozadje.

Galerija fotografij:

Ultraširoka kamera ima enak senzor, kot ga vidimo v večini budget telefonov. Ni zasluži si nobene medalje. Je na voljo, če jo boste potrebovali, vendar ne pričakujte bleščečih rezultatov. Enako velja za makro kamero, ki ne dostavi veliko detajlov, barve pa so preveč medle.

Všeč nam je bila sprednja 50 MP kamera. Podrobnosti motivov so dobre, barve pa zelo naravne. Portretni način je dober, dinamični razpon spodoben, funkcija samodejnega fokusiranja je prav tako zelo dobrodošel dodatek. Slednja deluje hitro in zanesljivo. Na voljo je tudi 4K (30 fps) snemanje, kjer se sprednja kamera izkaže kot odlična za vloganje. Če boste vklopili stabilizacijo, bodite pozorni, kajti ločljivost se bo samodejno zmanjšala na 1080p.

Skratka, vivo X80 Lite se lahko pohvali z eno boljših selfi kamer v srednjem razredu.

Končno mnenje

Vivo X80 Lite ni slab pametni telefon. Z dolgo življenjsko dobo baterije, barvitim zaslonom, dobro sprednjo in glavno kamero, velikim 256 GB pogonom (čeprav ta ni najhitrejši) bo dobro služil povprečnemu potrošniku. Pritegnil bo tudi marsikatere poglede, saj je spreminjajoča se barva redek pojav na telefonih.

Na žalost bo povprečna zmogljivost odvrnila marsikaterega zahtevnega uporabnika.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem vivo.
Vas zanima več iz te teme?
vivo pametni telefoni vivo X80 vivo X Fold


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,
Zlati partner

NEWSROOM SLOVENIJA & ECETERA d.o.o.

Motnica 7a, 1236 Trzin, Tel: 01 600 10 10
Ecetera se je rodila leta 2001. Najprej se je morala spopasti s svojimi prvimi koraki na trgu in se boriti za obstoj v krutem svetu. Iz podjetja je napredovala v podjetje, ki se je ... Več
Zlati partner

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več