Računalništvo, telefonija
Telefonija
Slušalke
Triki in nasveti
03.02.2025 08:54
Posodobljeno 3 ure nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test slušalk Huawei FreeBuds Pro 4 – Ali jim sploh kaj manjka?

Spanje, jedača, hoja, tek, igranje iger … Vse, kar običajno počnem v prostem času, sem zadnji mesec počel z novimi slušalkami Huawei FreeBuds Pro 4.
Na testu sem imel nove brezžične slušalke Huawei FreeBuds 4 Pro.
Na testu sem imel nove brezžične slušalke Huawei FreeBuds 4 Pro.

Teče že tretje leto, ko imam v ušesih slušalke Huawei FreeBuds Pro 2. Po resnici povedano se jim nočem odreči, ker so ustvarjene za moja ušesa. V Huawei laboratoriju so odkrili, da je na svetu 10.000 različnih tipov ušes in očitno so se že pred leti največ posvetili moji obliki ušes, kajti oblika (in posledično udobje) je vsaj zame ravno pravšnja.

Marsikdo ne prebavlja »earbuds« slušalk, ki se ti s silikonskim čepkom zapičijo v ušesni kanal. Pri meni pa je ravno nasprotno. Brez teh čepkov pogrešam izoliranost, ki jo dostavi lahko le pasivno dušenje zvoka, in pa njeno fiksnost v ušesih. Pri earbuds slušalkah bolj odprtega tipa (brez čepkov) moraš pogosteje z roko popraviti slušalko, drugače se boš iz teka vrnil (vsaj) brez ene slušalke. Veliko slabše je tudi dušenje zvoka oziroma mora celotno breme prevzeti tehnologija aktivnega odpravljanja hrupa iz okolja (ANC).

Nove Huawei FreeBuds Pro 4 so ostale zveste svojemu originalnemu konceptu. So torej brezžične »earbuds« slušalke s silikonskim čepkom. Kot novost pa so v paket skrili še čisto posebne čepke, več o tem pa v nadaljevanju.

Če iščete slušalke odprtega tipa, si oglejte njihovo serijo Huawei FreeBuds ali pa Huawei FreeClip.

PrednostiSlabosti
Zelo dober zvokPremijska cena
Odlična ergonomija in udobje»Lossless« avdio samo s Huawei telefoni
Edinstvena oblika in barve 
Dobra baterija in hitro polnjenje 
Enostavno in intuitivno upravljanje 
Kodek za zvok brez izgube kakovosti (lossless audio) 
Čepki s spominsko peno so pika na i 

Huawei FreeBuds Pro 4 cena?

  • Huawei FreeBuds Pro 4: 199 € (črna, zelena in siva)

Ob nakupu dobite zavarovanje Loss Care, ki vam omogoča, da če katero od slušalk izgubite, lahko novo kupite po polovični ceni.

Huawei FreeBuds Pro 4 – med najlepšimi na trgu

Kako inovirati obliko slušalk? Veliko prostora za eksperimentiranje ni. Slušalke imajo fiksno obliko z razlogom. Razvijalci so več let posvetili razvoju oblike slušalk, da se le-te optimalno prilegajo različnim ušesom. Inženir ne more vstati z levo nogo, vzeti svinčnik in ustvariti nekaj bizarnega. Po eni strani škoda, ker bi bile marsikatere slušalke bolj zanimive, po drugi strani pa bi bil to recept za katastrofo.

Če oblike ne moreš drastično spremeniti, se pa lahko vsaj poigraš s tem, kar je na voljo. Huawei FreeBuds Pro 4 (5,8 gramov) na začetku delujejo čisto običajne slušalke s klasičnim »jajčastim« ohišjem za polnjenje. Bližje kot gledaš, več podrobnosti ujamejo oči.

Najprej barve. Na test sem dobil črne slušalke z zlatimi poudarki na slušalkah in ohišju. Po promocijskih materialih, ki sem jih dobil, so mi bile te najbolj všeč. Potem sem pa v živo videl še zeleno različico in v nekaj sekundah spremenil mnenje. Sive so med vsemi najbolj »osnovne«.

Dobro, z zlatimi poudarki so dodali nekaj živahnosti. Je to vse? Če pogledaš še bolj pozorno, opaziš še zlate vzporedne črte na palčki, ki lepo dopolnjujejo Huawei logotip. Slednji je samo za avdio izdelke dobil nov videz. Črko »H« so oblikovali v slogu notnega znaka. Zelo preprosto, a zelo učinkovito in tematsko ustrezno. Zlate črte bi lahko še bolj poudarili, ker jih trenutno vidiš samo pod določenim kotom.

Z le nekaj malenkosti so čisto spremenili drugače običajen videz brezžičnih slušalk. Marsikateri proizvajalec bi lahko (in upam da tudi bo) sledil temu trendu.

V primerjavi s predhodnicami so nekoliko razširili steblo (palčko) slušalk. S tem so olajšali upravljanje slušalk (glasnost, naprej/nazaj, vklop ANC-ja …), vendar me je skrbelo, kako bo to vplivalo na udobje. Ko sosedov pobalin ponoči preizkuša vokalne sposobnosti, pogosto zaspim s slušalkami, zato mi je udobje jasno zelo pomembno, veliko bolj od običajnega uporabnika. Strahovi so bili upravičeni. Odebeljeno palčko bolj občutim v primerjavi s FreeBuds Pro 2, ampak na srečo se ni tako »poslabšalo«, da bi vplivalo na spanje.

Če izločim ta skrajni primer (le redki spijo s slušalkami), je nošnja slušalk zelo prijetna.

Huawei pa ti ponuja tudi izbiro. Lahko ostaneš pri klasičnih silikonskih čepkih ali pa preizkusiš nove čepke, izdelane iz spominske pene. Vse velikosti dobiš v škatli, pred začetkom uporabe pa moraš narediti nov test prileganja slušalk v aplikaciji AI Life. Velja tudi, če si prej uporabljal silikonske čepke.

Ali je razlika? O ja. Že ko se jih z roko dotakneš, takoj občutiš razliko med nežnostjo materiala med silikonom in spominsko peno. V ušesih so zelo nežne, manj je znojenja in na splošno je prileganje boljše, kar pomeni, da je na višjem nivoju tudi odpravljanje zvoka. Huawei pravi, da do 30 % boljše, kar težko potrdim, ampak občutek zatesnitve je res veliko boljši.

Slušalke Huawei FreeBuds Pro 4 imajo oceno IP54 (polnilna škatla nima te zaščite), zato jih lahko uporabljate tudi za športne aktivnosti. Znoj in kapljice vode ne bodo povzročili škode, delno so zaščitene tudi pred prahom in ostalimi prašnimi delci. Delujejo na vseh sistemih (Android, iOS …), zato ne rabite skrbeti, ali ste v pravem ekosistemu. Povežejo se lahko z dvema napravama hkrati, kar pa je že nekako pričakovano.

Udobje in dizajn so opravili z odliko. Kaj pa zvok?

Zvok vrhunski, še boljši kot pri predhodnikih, ampak …

Zvok sem že pri Huawei FreeBuds Pro 2, torej pred dobrima dvema letoma, ocenil kot enega boljših na takratnem trgu. Tudi danes so vsaj po mojem mnenju še vedno ob boku najboljših slušalk. Nisem pričakoval opaznejše razlike, na srečo pa sem lahko v živo primerjal dve generaciji slušalk.

Povečali so največjo glasnost, ne za veliko, ravno dovolj, da to opaziš in morda tudi ceniš. Ne priporočam, da redno in dalj časa poslušate glasbo pri tej velikosti, a ko bi res radi zadušili čisto vse zvoke okoli sebe, je to dober način.

Izboljšali so celoten zvočni spekter. Nizki toni oziroma basi so morda še največja nadgradnja v primerjavi s predhodnicami. Še vedno so fizično omejeni zaradi manjših gonilnikov (11-mm + gonilnik s planarno membrano), ampak tudi iz te kompaktne oblike se vijejo bogati basi. Ker je tesnitev tako dobra, sem celo vesel, da niso pretiravali z jakostjo nizkih tonov, ker je tanka meja med prijetnim in bolečim.

Tudi srednji in visoki toni so lepo izpostavljeni. Rekel bi, da so kar optimalni za večino ljudi. Če ti slučajno ne ustrezajo, pa še vedno lahko posežeš po izenačevalniku v Huawei aplikaciji. Slednji ima tokrat na voljo še več privzetih profilov (simfonija, Hi-Fi v živo, uravnoteženo, klasično …) za takrat, ko potrebuješ hitre prilagoditve zvoka.

Huawei FreeBuds Pro 4 so tudi prve slušalke, ki podpirajo Huaweiev najnovejši kodek L2HC 4.0, ki je v bistvu kodek za tisti pravi zvok brez izgube kakovosti (angl. lossless audio). Hitrost prenosa podatkov prek Bluetooth povezave je kar 2,3 Mb/s, ampak pogoj je, da imate Huawei telefon, še bolj natančno novi zložljivi telefon Huawei Mate X6. Deluje tudi na telefonih Pura 70, ampak je prenos podatkov omejen na 1,5 Mb/s. Če nimate teh telefonov, sta vklopljena standardna kodeka LDAC (za Android) in AAC (za Apple).

Sliši se impresivno in rad bi tudi testiral, kakšna je razlika. Prva težava je seveda telefon. Imam Huawei telefon, ki pa trenutno ni podprt. V nastavitvah lahko izberem kodek L2HC, vendar gre za starejšo različico. Druga težava pa so ponudniki glasbe, ki tega standarda privzeto ne podpirajo oziroma se moraš naročiti na naročnino. Če že uporabljate platformi Tidal, Deezer, potem ste že preskočili prvo oviro.

Ne bom rekel, da zvoka višje kakovosti ne boste pogrešali, ker ga nisem uspel testirati, ampak boste več kot zadovoljni tudi z »osnovnimi« kodeki in glasbo na Spotify ali YouTube Music.

Odpravljanje hrupa (ANC) deluje zelo dobro, klici vedno jasni

Slušalke s čepki zaradi oblike pasivno blokirajo zvok iz okolice. Z aktivnim odpravljanjem hrupa (ANC) pa še dodatno izločijo nepotrebne frekvence. Od te funkcije zahtevamo predvsem, da nas izolira od okolice in s tem tudi »prisili«, da se osredotočimo zgolj na glasbo. ANC sem testiral na letalu, doma, na teku in sprehodu. Predvsem na letalu sem bil zadovoljen, da mi ni bilo potrebno celo pot poslušati rjovenje motorjev in ostalih potnikov. Še vedno malo zvoka uide skozi bariero, ampak tudi tega lahko zadušiš, če povečaš glasnost.

Intenzivnost odpravljanje hrupa lahko prilagajaš ročno ali pa to prepustiš programski opremi. V nastavitvah znotraj aplikacije lahko tudi vklopiš, da se glasba prilagaja premikanju glave. Na voljo so še standardne nastavitve za spreminjanje gest za upravljanje slušalk, vklopiš pa lahko tudi posebne geste za sprejem ali zavrnitev klica. Če pokimaš, klic sprejmeš, če odkimaš, pa klic zavrneš.

Telefonski klici so področje, kjer je Huawei naredil velik premik. Uradni podatki pravijo, da klici ostanejo jasni tudi pri 100 decibelih hrupa in pri hitrosti vetra do 10 m/s. Za test sem se doma usedel blizu zvočnikov, navil glasbo kolikor sem le lahko in poklical partnerko. Hrup je bil blizu 100 decibelov oziroma v povprečju celo malo več, ampak hudega prelivanja v klic ni bilo. Glasbo se je malenkost slišalo, ampak je bil v fokusu moj glas, zato sva lahko imela dokaj normalen pogovor.

Za to so zaslužni trije mikrofoni, ki pravilno filtrirajo, kaj je pomembno v danem trenutku. Na voljo je tudi poseben mikrofon, ki zaznava vibracije direktno iz kosti ob ušesu, kar je tudi glavni razlog za tako jasen glas med klici.

Pomemben je tudi transparentni način. Od njega pričakujem, da imam lahko normalen pogovor ob nizki glasnosti glasbe in da zunaj še vedno lahko zabeležim vse pomembne dogodke, kot na primer mimoidoči avtomobili, sirene in podobno. In to sem tudi dobil. Medtem ko se pogovarjaš ali tečeš, imaš v ozadju ravno dovolj prijeten zvok glasbe, hkrati pa slišiš še tisto, kar želiš slišati iz okolice.

Baterija malce nad povprečjem

Samo slušalke imajo dovolj energije za približno šest ur poslušanja, polnilna škatlica doda še dobrih 25 ur, skupno torej malce nad 30 ur. Z vklopljenim ANC-jem se avtonomija zmanjša za slabo tretjino časa. To je čisto dovolj za večino scenarijev. Tudi če greste na daljše potovanje in vam na 10-urnem letu zmanjka baterije, bo polnilna škatlica v 10 minutah napolnila slušalke za slabi dve uri poslušanja.

Huawei FreeBuds 4 Pro – Top 3 izbira, če kupujete nove brezžične slušalke

Redko lahko prehvalim izdelek na vseh področjih. Huawei FreeBuds 4 Pro so lepe, udobne, dobro izdelane, programsko izpiljene, povrh pa imajo še odličen zvok in združljivost z vsemi sistemi in telefoni.

Najnovejši kodek je na žalost na voljo samo v Huawei ekosistemu, ampak so slušalke tudi brez tega ena najboljših izbir na trgu.

Zmoti vas lahko še cena, ker čisto vsak ni pripravljen odšteti 199 € za slušalke. Ampak če to ni pomislek, morate dati slušalkam Huawei FreeBuds 4 Pro priložnost, da vas očarajo.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Huawei Huawei FreeBuds 4 Pro


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MAT3, MATEJ BOŽIČ s.p.

Vipavska cesta 2c, 5270 Ajdovščina, Tel: 031 200 701
MAT3 Podjetje MAT3 Matej Božič s.p. je bilo ustanovljeno v letu 2013. Njihov cilj? Postati uspešno podjetje na področju servisa računalnikov, fotografiranja in izdelave spletnih ... Več

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več

Mauco d.o.o.

Zalog 2, 6230 Postojna, Tel: 068 642 605
V poslovnem svetu diverzifikacija pomeni razvejanje poslovanja na druge kategorije izdelkov, panoge ali trge. Diverzifikacija je pogosto zaščitna mreža pred izpadom dela v posamezni ... Več
Zlati partner

TEKSEL d.o.o.

Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 77 25
Skoraj vsak mora vsebino, namen in vrednost svojega dela sporočiti strankam, obiskovalcem ali sodelavcem. Multimedijska oprema z integriranimi avdio in video funkcijami pomaga širiti ... Več