Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Tiskalniki in skenerji
Triki in nasveti
24.10.2024 14:15

Deli z drugimi:

Share

Test 3D skenerja Creality Scan Otter – nedojemljivo dober

Creality Scan Otter me je prepričal, da so 3D skenerji postali strašljivo dobri. In to v rokah amaterja, kaj šele, če bi z njim upravljal profesionalec.
Creality Scan Otter je 3D skener, ki je presegel moja pričakovanja.
Creality Scan Otter je 3D skener, ki je presegel moja pričakovanja.

Kdo sploh uporablja 3D skenerje? Hobi uporabniki in ljubitelji 3D tiskalnikov so morda najbolj očitna skupina. V industriji se uporabljajo za nadzor kakovosti, v medicini na primer za zobne aparate, v arhitekturi za upodabljanje in digitaliziranje predmetov in pa tudi pri razvoju in oblikovanju določenih elementov v računalniških igrah.

V uredništvu sodimo v prvo skupino. Že nekaj časa se poigravamo s 3D tiskalnikom Creality Ender 5 S1 in 3D skener se nam je zdel logično nadaljevanje. Ideja je bila, da vidimo, kako dobri so postali manjši, prenosljivi 3D skenerji, in ali bi lahko bil dejansko uporaben za skeniranje večjih in predvsem manjših predmetov, ki bi jih nato lahko uporabili v vsakdanjem življenju. Pa tudi, kako hitro bi lahko prišli od skena do končnega 3D tiska.

Na test smo dobili Creality Scan Otter, niti ne njihov najdražji skener – to je Creality Raptor, ki pa je hibridni (laserski in NIR) skener. Otter in starejša brata Ferret ter Lizard pa so IR skenerji, povsem ločena kategorija.

In kakšni so rezultati? Zelo impresivni.

PrednostiSlabosti
Zelo natančenOsnovna programska oprema
Zmožnost skeniranja pri slabši svetlobiPriporočljiv je razmeroma dober računalnik
Skenira lahko manjše, srednje in večje predmeteNi brezžičnega skeniranja*
Skenira lahko tudi črne predmete in predmete s sijajem 
*Creality pravi, da je brezžični modul v pripravi

Creality Scan Otter cena?

Na uradni spletni strani se trenutno prodaja za 699 €.

Creality Scan Otter – spoliran, enostaven in natančen

Creality Scan Otter je majhen (165 x 37 x 59 mm) in izredno prenosljiv (390 g). Na sredini železne konstrukcije je projektor, takoj poleg njega so globinske kamere za kratke razdalje, na robu pa globinske kamere za dolge razdalje. Vmes sta še dve LED lučki in barvna kamera, s katero lahko Otter zajame tudi barvne posnetke.

Spodaj je nastavek za stojalo, zadaj priključek za povezovanje in vrstica za upravljanje s skenerjem (start/stop in prilagajanje IR izpostavitve). Raje bi imel fizične gumbe, ker je ta vrstica na dotik manj odzivna in včasih potrebuješ dva klika ali več, da zazna ukaze. Okoli gumbov je LED okvir, ki te z barvami opozarja, ali si v optimalnem območju ali se moraš približati ali pa oddaljiti predmetu v fokusu.

Zelo impresivna je njegova natančnost, vse do 0,02 mm, kar pomeni, da je sposoben zajeti visok nivo podrobnosti. Ločljivost je med 0,05 in 2 mm, hitrost do 20 sličic na sekundo, skenira lahko majhne (na primer obesek, zobe …), srednje velike (zbirateljska figura, ovitek telefona …) in velike predmete (odbijač avtomobila, človeško telo). Dobro mu gre od rok tudi skeniranje črnih predmetov in predmetov s sijajem, ki so za mnoge skenerje prevelika ovira. Predhodna namestitev spreja za skeniranje pogosto ni potrebna.

Skenira lahko na primer čisto običajna platišča, veliko težje pa vtičnice ali na primer stikala za luč, ki so dokaj odsevna.

Uporabljate ga lahko pri slabši svetlobi, po potrebi pa tudi zunaj oziroma v bolj osvetljenih prostorih, uradno do 30.000 lux svetilnosti. Lumen in lux si nista enaka, slednji označuje intenziteto svetlobe, razpršene po prostoru. Notranji delovni prostori imajo v povprečju razpon med 500 in 1000 lux.

Trenutno deluje samo na Windows in Mac računalniku, v pripravi naj bi bil dodaten Wi-Fi modul za brezžično povezovanje z Android in iOS telefoni. Ko končaš s skeniranjem, lahko model izvoziš v formatih OBJ, STL in PLY, odvisno od tega, kaj želiš – morda dodatno obdelovanje ali pa želiš kar takoj 3D tiskati.

Po začetni kalibraciji lahko takoj začneš s skeniranjem

V potovalnem kovčku poleg kablov in adapterjev prejmeš tudi ploščo za kalibriranje skenerja. To vam bo vzelo nekaj minut. Proces je enostaven. Skener premikate pod različnimi koti po plošči, dokler se okenčka ne obarvajo zeleno.

V kovčku je tudi figura sovice, s katero lahko vadite in se spoznavate s skenerjem oziroma njegovimi nastavitvami. Najprej moraš dojeti, kdaj izbrati način Geometry, Texture in kdaj način Marker. Geometry je za predmete z bogatimi geometrijskimi značilnostmi, na primer za skeniranje človeškega telesa ali podobnih predmetov z bogatimi podrobnostmi. Način Texture je primeren za teksturirane predmete, na primer majice z vzorci, figure in podobno. Način Marker pa je primeren za manjše predmete brez posebnih geometrijskih značilnosti.

Priložena je tudi črna površina, na katero lahko postavite manjše in srednje velike predmete za skeniranje. Pri sovici in podobnih predmetih ne potrebuješ markerjev – izbral sem način Geometry, ostale nastavitve pa usmeril proti čim boljši kakovosti. Celoten sken mi je vzel morda malce več kot minuto, enako tudi za spodnji del figure. Prav bi mi prišla vrtljiva plošča, s katero bi bilo obračanje modelov veliko lažje.

Programska oprema Creality Scan je enostavna za uporabo, čeprav zaradi tega tudi manj nabita s funkcijami, ki bi jih lahko bolj vešči uporabniki pogrešali. Če želite, da bo skeniranje optimalno, boste potrebovali tudi soliden računalnik. Na službenem računalniku imam 64 GB RAM-a, kar je nedvomno preveč za moj nivo znanja, grafična kartica GTX 1070 Ti se v večini primerov tudi ni pretegnila do konca svojih zmogljivosti, procesor i5-11400 pa je ves čas delal pri 90-100 %.

Veliko je odvisno od tega, kaj skenirate, koliko točk ste zajeli, kakšen nivo podrobnosti želite v obdelavi in podobno. Pri drugih uporabnikih sem opazil, da se je programska oprema sesula, ker so izbrali ločljivost, ki je njihov računalnik ni mogel zagotoviti.

Obdelava sovice je trajala nekaj minut, za večje predmete pa lahko pričakujete, da boste čakali kar nekaj časa.

Če bi radi bili bolj mobilni, lahko skener povežete s prenosnikom, obdelavo pa opravite kasneje na bolj zmogljivem namiznem računalniku. Priporočljivo je, da uporabite priključek USB 3.0, na starejšem (in počasnejšem) USB 2.0 je skener vseeno delal, vendar z opozorilom, da lahko pride do težav.

Kaj vse sem skeniral? Nekaj figur iz osebne zbirke, različne predmete, ki jih imamo v pisarni (slušalke, telefoni, zvočniki …). Največji skenirani predmet je bil pisarniški stol, pri katerem je imel skener težave z odsevnimi nogami, najmanjši pa držalo za jeziček paščka za uro, kjer sem se moral poigrati z markerji. Nekaj jih je priloženih v kovčku, lahko pa si jih tudi natisnete s tiskalnikom ali pa s 3D tiskalnikom natisnete piramide za markiranje.

Med skeniranjem se je zgodilo, da je skener izgubil rdečo nit. Dobro je to, da se lahko kadarkoli vrneš na položaj, kjer si pred tem optimalno skeniral in nadaljuješ z delom. V obdelavi lahko z orodjem laso odstraniš vse okoliške motilce ali pa ploskev, na kateri stoji predmet.

Pri bolj zapletenih predmetih lahko narediš več skenov in jih potem ročno združiš ali pa to prepustiš sistemu. Barve zelo dobro zadane, ponagaja lahko le okoliška svetloba, zaradi katere so lahko kontrasti in odtenki malenkost manj natančni.

Kako poteka skeniranje? Zelo preprosto. Skener usmeriš proti predmetu, na zaslonu ali pa na skenerju opazuješ, da si na optimalni razdalji. Če imaš vrtljivo ploščo, je skeniranje vseh robov in stranic veliko lažje, drugače moraš med skeniranjem sam ročno premikati predmet ali pa se okoli njega vrteti, če imaš dovolj prostora. Pomembna je tudi predhodna nastavitev, postavitev markerjev (kjer je to potrebno) in tudi okoliška svetloba. 

Pri običajnih predmetih nisem imel težav, morda še največ pri ključku za dvig zapornice, ki ima dokaj odsevno ohišje. 

Creality Scan Otter – odličen za laike, odličen za začetnike in zelo dober za izkušene

Pred testom sem si ogledal različne skenerje – Revopoint POP 3, Einstar, Creality Ferret – in sicer zato, da sem približno vedel, kaj lahko pričakujem od prenosljivih in komercialnih skenerjev. Creality Scan Otter je presegel pričakovanja. Kot čistemu začetniku mi je pomagal, da sem zelo enostavno skeniral kar nekaj zelo različnih predmetov. Kaj bom z njimi počel, še ne vem, ampak v glavi se že razvijajo nekatere ideje, kako bi si lahko s 3D skenerjem pomagal pri manjših opravkih.

Ni pa vse popolno. Cena je kar visoka, čeprav za standarde 3D skenerjev zmerna. Zanimivo je, da najdeš kar nekaj 3D skenerjev, za katere je treba odšteti manj kot 1000 €, potem pa je kar velika vrzel … in nato se najdejo skenerji za več tisoč ali deset tisoč evrov. V ceno moraš vključiti še razmeroma dober računalnik.

Programska oprema je bila zame dovolj dobra in enostavna za uporabo, izkušeni uporabniki pa bi bili po vsej verjetnosti veseli, če bi imeli na voljo več naprednih funkcij, predvsem pri obdelavi. Od izdaje Creality obljublja tudi brezžični modul, vendar ga doslej še niso predstavili.

Skratka, zelo dober 3D skener, ki se bo dobro znašel tudi v bolj izkušenih rokah.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Creality.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več
Zlati partner

iPROM d.o.o.

Šlandrova ulica 4b, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 511 07 50
Digitalna odličnost, ki prepriča iPROM je hiša znanja in izkušenj, ki naročnikom poenostavlja kompleksnost trženja v digitalnem okolju. Pripravljajo, organizirajo in izvajajo ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več

8000plus d.o.o.

Kajuhova ulica 64, 2310 Slovenska Bistrica, Tel: 064 248 123 (podpora), 031 782 321 (nakup)
8000plus: 1, 2, 3 – vse digitalne rešitve na enem mestu Od spletnega gostovanja, oblačnih rešitev in programiranja do urejanja dokumentacije za razpise, kibernetske varnosti, ... Več