Računalništvo, telefonija
21.03.2025 14:30

Deli z drugimi:

Share

Test Blackview Oscal Pilot 1 – sodobna Nokia 3210

Neuničljivi telefoni nas vedno spominjajo na tiste prve telefone, kot na primer legendarna Nokia 3210. To so telefoni, ki so bili kot ščurki, ki lahko preživijo jedrsko eksplozijo. Po dolgem času me je na nostalgična leta spomnil nov telefon Blackview Oscal Pilot 1.

Ko ga vidiš, najprej misliš, da pride že opremljen z robustnim zaščitnim ovitkom. Ampak ne, to je njegovo ohišje, ki v debelino dobre dva centimetra, kar je nora številka, ko si enkrat navajen na klasične telefone, ki običajno merijo okoli 8 milimetrov. Ko je enkrat v primežu in občutiš dobrih pol kilograma teže (dvakrat ali celo trikrat več od običajnih telefonov), pa si rečeš, da zanj potrebuješ orožni list. Če vam bo padel na nogo ali na ploščice, bi vas bolj moral skrbeti vaš dobrobit in videz ploščic, kot pa brezhibnost telefona.

Jasno je, da je Oscal Pilot prestal vojaške vzdržljivostne teste in dobil certifikat MIL-STD-810H. Kakopak tudi ne bi, samo poglejte, kakšen »cegu« držite v rokah. In tudi certifikata IP68 in IP69K sta povsem pričakovan pojav. Potopi se lahko do metra in pol do 30 min, preživi pa lahko tudi močne curke vode, kar pa ne moremo reči za klasične pametne telefone, ki jih uporabljamo vsak dan.

Kar od zunaj vidiš, da je na njem drugače, je še namenska svetilka na zgornji stranici, poleg bliskavice, ki jo uporabljaš v navezi s kamerami. Je presenetljivo močna (do 170 lumnov) in spet nisem presenečen, da je vključena v takšen telefon. Na prvem mestu je Oscal Pilot 1 namenjen ekstremnežem, tistim, ki radi preizkušajo meje zmogljivega (na primer alpinisti) in za delavce, ki delajo v težkih pogojih. Njim močna svetilka pogosto pride v poštev, drugim malo manj.

Na levi strani sta dve zanimivosti. Najprej akcijski gumb, ki ga uporabljaš za bližnjice. Z enim klikom si na primer lahko prikličeš kamero, z dvema svetilko, z daljšim pritiskom pa lahko narediš zaslonsko sliko. Nekaj podobnega ima Apple, vendar v malo bolj elegantni izvedbi. Takoj zraven sta reži za SIM in TF kartico, če bi želeli razširiti prostor za shranjevanje datotek. Slednjo skoraj ne vidimo več v potrošniških telefonih, zato je občutek nostalgije še toliko močnejši. Presenetljivo pa nima vhoda za slušalke, ki je očitno za vedno izginil iz telefonov (vztraja samo še Sony).

Če obrnemo telefon, najdemo čisto klasično podobo z dvema kamerama oziroma bolje rečeno glavno 50 MP kamero in globinskim 2 MP senzorjem. Naziv najboljšega fotografa mu ni ušel za mišjo dlako (bolj za kakšen kanjon), ampak če boste kdaj potrebovali hiter posnetek, bo glavna kamera zadoščala. Ne boste pa slike natisnili in pritrdili na platno.

Zadnja posebnost je ogromen zvočnik (5 W, do 138 dB) poleg kamer, kar je zaščitni znak vseh robustnih telefonov. Je izjemno močan, kakovost predvajanega zvoka pa ne bo prepričala nobenega avdiofila. Zvočnik je lahko nadomestek za prenosni Bluetooth zvočnik, da ne potrebujete s seboj nositi dodatne naprave. Za osnovno rabo, kot je poslušanje glasbe na kampiranju, bo zadoščal.

Čitalec prstnih odtisov je na strani, na voljo pa je tudi prepoznava obraza.

Če imaš vedno v mislih, da je to robustni telefon, razumeš izbor komponent

Vse, kar veste o telefonih, ne velja za Oscal Pilot 1 (in podobne telefone). Ne moreš jih ocenjevati na podlagi čipa, zaslona in ostalih komponent, ki so nam drugače pomembne. MediaTek Helio G81 je »nov« čip (iz 2024), kar pa ne pomeni, da boste z njim lahko »nažigali« najnovejše mobilne igre. Za to enostavno ni namenjen. Njegovo zmogljivost oziroma njeno pomanjkanje občasno občutiš tudi, ko krmiliš po sistemu. Če si prehiter s prsti, boš opazil kakšno zatikanje ali počasnejši zagon aplikacij. Se pa na to privadiš in mu tudi oprostiš. Na prvem mestu, zato ker je cena dobrih 150 €, in ker je to telefon za premagovanje hribov in skakanje v jamo, in ne za igranje igre Genshin Impact. RAM-a je 6 GB, zadosti za namenjeno rabo, prostora pa 256 GB, vendar starejšega standarda eMMC 5.1, ki se ne more kosati s standardom UFS, ki ga uporabljajo drugi. Nameščen je Android 14, zato vam bo izkušnja znana.

Baterija je fenomenalna. Nič drugega nisem pričakoval od kapacitete 15.000 mAh. Ker z njim ne moreš delati zahtevnih nalog, ti bo telefon zlahka zdržal nekaj dni. Polni se z močjo 33 W, kar je čisto zadosti in tudi polnilnik je priložen v embalaži.

Zaslon je 6,67-palčni IPS, osvežuje se pri 90 Hz, največja svetilnost pa skromnih 700 nitov. Nič od tega ne kriči po vrhunskosti, pomembno pa je, da zadošča za to, kar boste potrebovali. Barve so v redu, prehod med meniji in animacijami so solidno hitre, skratka soliden zaslon. Bolj je pomembno, da je enako vzdržljiv kot preostalo ohišje. Dodatno ga ščiti Corning Gorilla Glass 5, zato padci in praske niso huda nevarnost.

Blackview Oscal Pilot 1 – če rabiš tank, si ga našel

Ne vem, kaj bi mu lahko storil, da bi mu prišel do živega. Deluje tako nepremagljivo, da bi lahko celo mene preživel in služil mojim vnukom. Pretiravam, ampak mislim, da ste dojeli, kaj želim reči.

Če rabite takšen telefon, ste našli pravi tank.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ELKOTEX d.o.o.

Magistrova ulica 1, 1000 Ljubljana, Tel: 01 583 79 10
Elkotex, d. o. o., je grosistično podjetje za nadaljnjo prodajo podjetjem, fizičnim in spletnim trgovinam ter trgovskim verigam. So distributer IT opreme in uporabne elektronike, ... Več

MegaSbajt, Sebastjan Sumina s.p.

Pot za Stan 16, 1351 Brezovica pri Ljubljani, Tel: 041 241 455
MegaSbajt je mlado podjetje, ki je ambiciozno pristopilo k izvajanju računalniških storitev in prodaje na področju informacijske tehnologije. Na podlagi strokovno in hitro izvedenih ... Več
Zlati partner

XENON FORTE d.o.o.

Letališka cesta 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 548 48 00
Xenon forte d.o.o. je podjetje s 30-letno tradicijo. V celotnem času svojega obstoja se zavzema za odličnost in verodostojnost. Skupaj s podjetji Xenon forte Zagreb d.o.o., Xenon ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več