Računalništvo, telefonija
Monitorji
Triki in nasveti
17.07.2024 10:00
Posodobljeno 5 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Na testu 4K monitor KTC H27P22S – ima vse, kar potrebujem

Na začetku priznam, da sem bil skeptičen, ko sem pred vrata dobil monitor KTC H27P22S. Znamka v naših koncih ni tako znana, čeprav monitorje izdeluje že 30 let.

Preveril sem njihovo zgodovino in pogosto sodelujejo z znanimi znamkami, kot so Acer, ASUS, ViewSonic in podobne. Ni dolgo, odkar so začeli prodajati lastne monitorje, zato je povsem normalno, da smo na začetku nekoliko zadržani. Monitor bi lahko zelo hitro odpisal kot še enega izmed mnogih kitajskih izdelkov, ki v zadnjem času prihajajo v Evropo. Kar pa ne bi bilo pošteno.

Pripravili so dober monitor s pomanjkljivostmi, ki bi jih označil za malenkostne in s katerimi se da živeti.

PrednostiSlabosti
Zelo dobra slikaPovprečni kontrasti
Do 160 Hz osveževanjeHDR bi lahko bil boljši
Zakasnitveni čas le 1 msSvetilnost povprečna
Izdelava deluje kakovostno 
Možnost nastavitve višine, nagiba in zasuka 
Več možnosti povezljivosti 

KTC H27P22S cena?

Na spletni strani www.geekbuying.com, kjer smo si monitor tudi sposodili, je na voljo za 379,99 € z akcijsko kodo NNNKTCHP22S.

KTC H27P22S – dobra izdelava, tanki robovi in vse potrebne funkcije

Tako kot so gaming računalniki lahko zelo dobri delovni konji, so tudi gaming monitorji lahko zelo raznovrstni pri svojih nalogah. Najbolje se je KTC H27P22S odrezal, ko mi je prikazoval akcijske prizore in kinematografske vložke v igrah, a pred tem sem ga 8 ali več ur uporabljal za delo, pri katerem niso potrebne nore specifikacije, ki jih premore, so pa vseeno dobrodošle.

Začnimo na začetku. Za sestavo monitorja potrebuješ samo svoji roki in nobenega dodatnega orodja. Sestaviš stojalo in nanj priklopiš monitor, kar vzame minuto ali dve časa. Stojalo deluje zelo togo, kakovostno in brez težav prenaša breme 27-palčnega monitorja. Monitor lahko obračamo levo in desno, mu prilagajamo naklon in višino, spremenimo ga lahko tudi v vertikalni monitor. Možnosti spremembe višine in naklona sta zame nujno potrebni, ker računalnik oziroma monitor med delom in igranjem uporabljam na dva povsem drugačna načina. Obračanje zame ni tako pomembno, koristi predvsem programerjem ali streamerjem.

Robovi okoli zaslona so zelo tanki, pravzaprav izgleda, kot da jih sploh ni. Čeprav sem vajen na ukrivljen zaslon in se strinjam, da ponuja bolj poglobljen občutek med igranjem, ga nisem pogrešal. Zadaj je edini gumb za prilagajanje nastavitev in vklop nekaterih funkcij. Izbiramo lahko med priključkoma HDMI 2.1 in DisplayPort 1.4, oba podpirata osveževanje do 160 Hz in 4K ločljivost (3840 x 2160).

Hiter, barvit, natančen, a malenkost premalo svetel

Ni vse popolno, vendar je marsikaj za pohvaliti. IPS panela je visoke kakovosti. Ni podpore za 10-bitno barvno globino, kar pa so do neke mere izničili z 8-bitno globino z dodatno podporo za Frame Rate Control, kar v bistvu pomeni, da slikovna pika utripa dve izmenični barvi naenkrat in tako hitro, da tega s prostim očesom ne opazimo. Tako so dosegli, da monitor prikazuje več kot milijardo barv, čeprav nima ustrezne globine. Je ta številka pomembna? Za večino niti ne. Večino zanima samo, ali je slika dobra ali ne.

Lahko ga sučemo, vrtimo, nagnemo in prilagodimo višino
Lahko ga sučemo, vrtimo, nagnemo in prilagodimo višino

In v tem primer je odgovor nedvomno pritrdilen. Barve so zelo dinamične in tudi natančne. Vidljivost je dobra z vseh kotov in barve se ne popačijo, če boste monitor slučajno gledali z bolj ostrega kota. Največja ločljivost je 4K (3840 x 2160) in prvič sem lahko dlje časa testiral tovrsten monitor. Na žalost zaradi premalo zmogljive grafične kartice (RX 5700 XT in RX 6700 XT) nisem uspel testirati vseh iger, kjer bi ločljivost 4K prišla do največjega izraza, vseeno pa sem dobil vpogled v to, kako izgleda 4K igranje pri nekaterih manj zahtevnih igrah.

Izkušnja je fenomenalna. Še boljše bi bilo, če bi namesto 27 palcev zaslonske diagonale imel vsaj 32 palcev, ampak tudi tukaj se opazi ogromna razlika med 1440p in 4K, kaj šele 1080p, ki je še vedno najbolj priljubljena ločljivost med igričarji. Ostrina je še posebej odlična.

Slika razumljivo ni na ravni OLED zaslona, ki pa ga za ta denar niti ne boste uspeli najti. Če iščete monitor izključno za profesionalno delo, iščite v višjem razredu. Če pa ga primarno potrebujete za igranje iger in za zmerno zahtevno delo z barvami, bo KTC H27P22S zadoščal.

Moj portfelj iger je zelo raznolik. Rad preigravam streljačine, na primer Apex Legends, Call of Duty, še raje pa se poglobim v zgodbe (Cyberpunk 2077, The Witcher, Ghost of Tsushima, Baldur’s Gate III …). Pri akcijskih igrah sem bil pozoren na morebiten »ghosting«, ki se lahko pojavi pri visokih hitrostih osveževanja. Nisem ga opazil, priznam pa, da je bilo včasih mejno in nisem vedel, ali je šlo za motion blur ali ghosting.

Prehvalim lahko nivo podrobnosti, ki jih monitor uspe prikazati. Zakasnitveni čas je nizek (1 ms GtG), grajam pa povprečno raven svetilnosti. Moja gaming soba ni obsijana z vseh strani, pravzaprav je edini vir svetlobe stropna luč in svetloba, ki prihaja iz drugih prostorov. Ker rad igram v temi, svetilnost ni taka težava. Ko pa sem monitor postavil v bolj osvetljen prostor, se je moral kar potruditi. Težave je imela predvsem funkcija HDR, vse skupaj je delovalo zelo medlo in na tem monitorju nisem njen pristaš. Tudi kontrasti bi lahko bili boljši, a v primerjavi s svetilnostjo in HDR-jem se mi ni zdelo tako hudo.

Zaradi 160-Hz osveževanja je privzeto vklopljena funkcija Display Stream Compression. Če boste želeli priključiti še kakšen monitor, jo boste morali izklopiti.

Na voljo sta še G-Sync in FreeSync. Z ustreznim nosilcem lahko monitor tudi pritrdite na steno.

KTC H27P22S je dober 4K monitor

KTC H27P22S ni najcenejši, kar je lahko ovira za uporabnike, ki bodo raje izbrali bolj znano blagovno znamko. Za podobno ceno je na primer na voljo AOC U27G3X, pa tudi Samsung Odyssey G70B. Čeprav nima takšnega renomeja kot ostali, vsaj v Sloveniji ne, gre vseeno za zelo dober monitor.

Kakovost slike je zelo dobra, ostrina in nivo podrobnosti sta izjemna. 160-Hz osveževanje je za gamerje seveda vrhunec, čeprav se med 144 Hz in 160 Hz ne opazi večje razlike. Radodarni so bili tudi s priključki, izdelava deluje kakovostno.

Na glavnih področjih naredi vse prav, zmanjka mu pri malenkostih, kot na primer pri HDR in svetilnosti. Vse ostalo pa deluje zelo spodbudno.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
4K monitorji monitorji


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

OD A – Ž d.o.o.

Mariborska cesta 128, 3000 Celje, Tel: 041 627 640

MAT3, MATEJ BOŽIČ s.p.

Vipavska cesta 2c, 5270 Ajdovščina, Tel: 031 200 701
MAT3 Podjetje MAT3 Matej Božič s.p. je bilo ustanovljeno v letu 2013. Njihov cilj? Postati uspešno podjetje na področju servisa računalnikov, fotografiranja in izdelave spletnih ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več
Zlati partner

Sony Europe B.V., podružnica v Sloveniji

Dunajska cesta 156, 1000 Ljubljana, Tel: 01 888 8761
Sony Europe B.V. je multinacionalno podjetje za elektroniko s sedežem v Tokiu na Japonskem. V Evropi deluje prek svoje evropske podružnice Sony Europe B.V., ki je prisotna v več ... Več