Temu znova na udaru pri ponaredkih

Temu se je odzval na naraščajočo zaskrbljenost glede prodaje potencialno nevarnih ponarejenih avtomobilskih delov na svoji platformi.
Izjava kitajske mega platforme sledi ekskluzivni preiskavi portala news.com.au, ki je razkrila, da so bili avtomobilski deli, ki se tržijo za znamke, kot so Toyota, Honda in BMW, pogosto po sumljivo nizkih cenah, oglaševani avstralskim kupcem.
Večina izdelkov, ki so jih našli, je bila opremljena s slabo napisanimi priročniki in ni imela jasnosti glede varnostnih certifikatov, kakovosti ali porekla.
»Temu od vseh prodajalcev zahteva, da upoštevajo lokalne zakone in predpise. Preverjamo prodajalce in oglase, izvajamo naključne preglede in skrbno spremljamo povratne informacije strank. Sodelujemo tudi z vodilnimi agencijami za testiranje, da zagotovimo varnost in skladnost izdelkov. Vsak potencialno nevaren izdelek se med pregledom odstrani, prodajalci pa so odgovorni, če njihovi izdelki ne ustrezajo zahtevam,« je dejal tiskovni predstavnik podjetja Temu.
Čeprav v odgovoru podjetja Temu piše, da ima podjetje postopek preverjanja, ostaja malo preglednosti glede tega, kako se kategorije z visokim tveganjem, kot so avtomobilski deli, v velikem obsegu spremljajo v celotnem njegovem globalnem omrežju.
Na platformi je še vedno na seznamu več avtomobilskih delov, vključno z oglasi z imeni blagovnih znamk in številkami delov, povezanimi z večjimi proizvajalci avtomobilov.
Strokovnjaki iz industrije in vladni organi so opozorili, da tovrstni oglasi predstavljajo »neposredno grožnjo« varnosti potrošnikov.
»Uporaba neoriginalnih delov, zlasti tistih, ki niso zasnovani in preizkušeni v skladu z avstralskimi varnostnimi standardi, predstavlja znatno varnostno tveganje tako za voznika kot za druge udeležence v prometu,« je dejal tiskovni predstavnik Nissana.
Avstralska mejna policija je za častnik povedala, da aktivno preiskuje ponarejeno blago z obveščevalnimi pregledi in da je že prej prestregla nevarne avtomobilske dele, vključno s ponarejenimi oljnimi filtri, razbitimi platišči in okvarjenimi svečkami.
Zvezna zbornica avtomobilske industrije (FCAI) se prav tako zaveda tega trenda in je izjavila, da imajo lahko ponarejeni ali nekakovostni avtomobilski deli smrtno nevarne posledice, če so nameščeni na avstralskih vozilih, zlasti če se prodajajo prek avtomehaničnih serviserjev.
Tudi strokovnjaki in številne agencije pravijo, da je breme izogibanja nevarnim izdelkom na potrošnikih, mehanikih in uvoznikih.
Prijavi napako v članku