Tale bizarna maska lahko v vas zbudi občutke tesnobe, pohote ali žalosti
Digitalni svet je narejen tako, da nas naredi pasivne, pa vendarle vključene, nenasitne in hkrati zabavne, vodene, pa vendarle takšne, da se nam zdi, da sami odločamo o svojih potezah. Torej, smo mi tisti, ki odločamo? Niti ne! Sprijazniti se moramo, da so algoritmi tisti, ki nam določijo kaj gledamo. Časovnice družbenih omrežij nam same ponujajo vsebine in s tem material za razmišljanje. T. i. “influencerji” razkazujejo sijoče objekte in diktirajo naše želje. Pozabite na religijo; mobilni telefoni in družbena omrežja so največje droge množic po svetu. Prišli smo celo tako daleč, da se celo tehnološki giganti bojijo odvisnosti od tehnologije.
Veliko tega se dogaja v naši podzavesti in oglačevalci uporabljajo te trike že leta in leta. Del največjega problema je, da konzumiramo toliko podatkov, da jih praktično ne moremo vseh procesirati. Naši možgani se na vse pretege trudijo, ampak nimajo lahke naloge. Lažne novice, obvestila na vseh naših napravah, razni drugi signali in še kaj bi se našlo.
Xin Liu, umetnica in sveža magistrica na MIT-ju, je želela raziskati, kako tehnologija vpliva na nas na tej nevidni ravni. Izdelala je bizarno masko, ki se nadane okrog človekovega obraza in spreminja način, na katerega človek dojema lastno dihanje.
Preko respiratornega senzorja, ki je postavljen takoj pod nosom in slušalk, ki poslušajo gibanje kosti, lahko uporabnik sliši lastno dihanje preko avdio signala. Masque, s svojim efektom lahko doseže zares šokanten učinek na človeku.
V nekaj zadnjih študijah, ki jih je Xin Liu izvedla v sklopu magistrske naloge, je maska Masque povzročila, da so se uporabniki počutili bolj pod stresom in bolj seksualno vzburjeni. Kljub temu, da merilne naprave niso zaznale psiholoških sprememb, so raziskave pokazale, kako močan je lahko “neviden” vpliv tehnologije.
Prijavi napako v članku