Življenjski slog
21.03.2021 12:17
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Spletno nakupovanje živil tudi v drugem valu pandemije raste

Pandemija je poskrbela za porast spletnih nakupov živil - prej nišne panoge. Tako Evropa kot ZDA se še vedno borita s pandemijo, čemur sledijo nakupovalni trendi. Koliko potenciala pa še ima spletno nakupovanje živil?
Nova realnost, kombinacija fizične in spletne trgovin, bo verjetno za vedno ostala med nami.
Nova realnost, kombinacija fizične in spletne trgovin, bo verjetno za vedno ostala med nami.

Covid-19 pandemija je povzročila močan porast spletnega nakupovanja živil, saj so se mnogi sploh prvič odločili za takšen način nakupovanja. K temu je seveda največ pripomogla kombinacija izogibanja javnim prostorom, vladnih ukrepov za zajezitev širjenja okužb in pa konstantna potreba po živilih in ostalih najnujnejših dobrinah. V ZDA so praktično vsi glavni trgovci, od Walmarta, Amazona, Targeta in Instacarta naprej, začeli ponujata dostavo živil. Slika je podobna tudi v Sloveniji, saj trend spletnega nakupovanja ostaja tudi v drugem valu pandemije.

Pandemija je digitalizacijo, razvoj in transformacijo spletnega nakupovanja živil močno pospešila. Pri Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) opažajo poseben pomen kombinacije obiska in ogledovanja v fizični trgovini ter kasnejšega spletnega nakupa.

Trgovci z živili in osnovnimi življenjskimi potrebščinami ugotavljajo, da so potrošniki prepoznali prednosti spletnega nakupa, ki se kaže v hitrosti in priročnosti. Pomemben del potrošnikov, ki je preko spleta nakupoval v prvem valu, se tega kanala poslužuje tudi v drugem valu oziroma se je pri nekaterih trgovcih z živili delež spletnih potrošnikov v drugem valu celo povečal,” so za STA navedli na TZS.

Zakaj nakupovanje v Evropi po covidu-19 morda ne bo več enako

DS Smith je vodilno evropsko embalažno podjetje, ki izdeluje embalažo po meri strank. Avgusta lani so naredili raziskavo na vzorcu 8,000 odraslih Evropejcev iz Velike Britanije, Francije, Španije, Italije, Nemčije in Poljske. 64 % Evropejcev pravi, da so v času covida-19 pogosteje nakupovali preko spleta, 89 % pa jih meni, da bodo po koncu pandemije še naprej nakupovali preko spleta, mogoče celo več.

Čas po pandemiji:

  • tri petine sodelujočih v raziskavi pravi, da bodo še vedno ali celo večkrat nakupovali preko spleta;
  • 49 % jih bo še vedno naročalo dostavo hrane preko spleta.

89 % potrošnikov pravi, da bodo po pandemiji še naprej nakupovali preko spleta v enaki ali celo večji meri. Neverjetnih 91 % evropskih potrošnikov sedaj bolj samozavestno nakupuje preko spleta. Ena izmed kategorij, ki je doživela največjo porast v času covida-19, je nakupovanje živilskih izdelkov, saj 41 % Evropejcev poroča o porastu v pogostosti spletnega nakupovanja.

Živilska industrija v ZDA

Spletno nakupovanje živil je po podatkih eMarketerja v letu 2019 v ZDA predstavljalo vsega 2 % celotne prodaje. Pandemija je, kot lahko vidimo v priloženem grafu, število tistih, ki so prvič nakupovali živila preko spleta, hitro povečala.

Kljub vsemu pa delež spletnih nakupov živil še vedno predstavlja majhen del celotne industrije.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Spletne trgovine Covid-19


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

OPTIPRINT d.o.o.

Kranjčeva ulica 20, 1000 Ljubljana, Tel: 05 902 58 12
Podjetje Optiprint je leta 2009 uspešno predstavilo poslovni model nudenja cenovno dostopnega in brezskrbnega najema barvnih tiskalnikov in multifunkcijskih naprav. Uspešno poslovanje ... Več
Zlati partner

NIKON GmbH – Podporna pisarna Slovenija

Leskoškova 9e, 1000 Ljubljana, Tel: 01 280 08 12
Nikon je vodilno podjetje s področij fotografije, digitalnega zajema ter natančne optike. Njegove izdelke odlikujejo vrhunska kakovost izdelave, napreden dizajn ter odlične zmogljivosti, ... Več

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več
Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več