Sončno letalo z 90-dnevno avtonomijo letenja
Sončne elektrarne so vse bolj uveljavljen alternativni način za pridobivanje električne energije, saj je sončna energija neusahljiv vir. Zato ne preseneča, da ta vse bolj prodira tudi na področje letalstva. Zanjo se v zadnjem času še posebej zanima ameriška vojska. Ta je namreč podjetju Skydweller Aero zaupala izdelavo brezpilotnega letala na sončno energijo. Vrednost pogodbe znaša preračunanih 4,5 milijona evrov, prototip pa naj bi bil nared za preizkušnjo že v naslednjem letu.
Letalo se v špansko-ameriškem podjetju razvija s pomočjo mornarice in v skladu z njihovimi zahtevami, cilj pa je opraviti prvi avtonomni let konec tega ali v začetku prihodnjega leta. Podjetje Skydweller Aero razvija tehnologijo za sončna letala brez posadke, ki imajo na krilih velike fotonapetostne plošče, iz katerih pridobivajo energijo za let. Osnova za ta projekt bo letalo na sončno energijo Solar Impulse 2, ki je v letih 2015 in 2016 letelo po vsem svetu.
Ameriška vojska od podjetja Skydweller Aero pričakuje sončno letalo z razponom kril približno 72 metrov in s sončnimi celicami površine 270 kvadratnih metrov. Te naj bi zadoščale za proizvodnjo okoli dva kilovata električne energije. V letalo bo mogoče namestiti vodikove celice za dodatno varnost pri oskrbi z električno energijo za primer dolgotrajnega slabega vremena.
Največja hitrost letenja naj bi dosegala okoli 185 kilometrov na uro, nosilnost za izvidniško opremo pa bo okoli 360 kilogramov. Letalo naj bi lahko letelo do 90 dni, vzlet, let in pristanek pa bi bili popolnoma avtomatizirani. Ameriška mornarica namerava takšna letala seveda uporabljati v različnih misijah za opazovanje ali izvidovanje na sovražnikovih ozemljih.
Prijavi napako v članku