Socialna mreža Twitter prepovedala uporabo lahko ugotovljivih gesel
Zaradi vse večje priljubljenosti socialnih mrež, kot je na primer Twitter, so spletni kriminalci našli nove lahke tarče med nič hudega slutečimi uporabniki. Pogosto so uporabniki žrtve svoje lastne malomarnosti, saj se preprosto ne zavedajo, da dobro izbrano geslo lahko pomeni velik razkorak med krajo osebnih podatkov in varnostjo le-teh. Na žalost pa se vse preveč ljudi zanaša na smešno šibka gesla, ob katerih si spletni kriminalci na dušek oblizujejo svoje spretne prste.
Zaradi tega so se vodilni priljubljene socialne mreže Twitter odločili, da uporabnikom z namenskim programskim orodjem enostavno prepovedo uporabo lahko ugotovljivih gesel, kot so “qwerty“, »123456«, “aaaaaa“, “Mercedes“, »Fack you«, “password” in podobna. Socialna mreže Twitter je z namensko programsko opremo prepovedala uporabo skupno 370 lahko ugotovljivih gesel. To pa z drugimi besedami povedano pomeni, da si brez »dobrega« gesla ne bo več mogoče ustvariti profila na socialni mreži Twitter.
V kolikor pa niste povsem prepričani v “moč” vašega gesla, potem bo najbolje, da obiščete Microsoftov analizator na spletnem naslovu http://www.microsoft.com/protect/fraud/passwords/checker.aspx. To brezplačno orodje je povsem enostavno za uporabo. Le vnesite vaše geslo in v trenutku boste dobili rezultat: šibko geslo, srednje, močno ali najboljše. In katero geslo bo dobilo najboljšo oceno? Po aplikaciji sodeč, boste morali ciljati na najmanj 14 znakov dolgo geslo, ki bi naj vsebovalo mešanico številk, simbolov ter tako velike kot male črke.
Svetujemo vam, da si izberite lahko zapomljivo frazo (kot, recimo, “RNoviceSoZakon“) in nadomestite določene črke s oblikovno podobnimi številkami. Tako nastane nekaj takšnega “RN0v1c350Zak0n“. Glede na preverjanje, je slednje zelo močno geslo. Na ta način pa boste lahko povsem varno spremljali tudi Računalniške novice na Twitterju (http://twitter.com/racnovice).
Prijavi napako v članku