Slovenci med vodilnimi v filmskem piratstvu
Čeprav so glede na številne raziskave ravno spletni pirati tisti, ki največ denarja namenijo za nakup licenčnih vsebin, so v zadnjem času deležni pritiskov z vseh strani. Med vsemi pa je še posebno »aktivna« Nemčija, saj je nemška zakonodaja o zaščiti avtorskih pravic ena najstrožjih na svetu. Uporabnike lahko namreč za nezakonito prenesene filme, televizijske nadaljevanke, programsko opremo in glasbo kar hitro doletita tako denarna kot zaporna kazen.
Pri nas je stanje nekoliko drugačno, saj zakonodaja o zaščiti avtorskih pravic ni ravno med najstrožjimi, hkrati pa je filmsko piratstvo med Slovenci nekaj povsem običajnega in sprejemljivega. Zato ne preseneča, da povprečen Slovenec v enem letu s svetovnega spleta nelegalno vsebino prenese vsaj 51-krat. Pri nas naj bi tako skupno opravili okoli 100 milijonov nelegalnih prenosov na leto, kar nas uvršča med vodilne v evropskem prostoru.
Čeprav kraja avtorsko zaščitenih vsebin ni dovoljena in ne sme postati nekaj sprejemljivega, je glede na številne raziskave pravzaprav generator zaslužka za ustvarjalce, ki od tega živijo. Dejstvo je, da so ravno pirati tisti, ki največ denarja namenijo za nakup licenčnih vsebin, hkrati pa podpirajo filmsko industrijo z obiskovanjem kinematografov.
Prijavi napako v članku