Senzorji, ki vas obveščajo o vsem mogočem, a ne potrebujejo niti elektrike niti internetnega omrežja
Ste vedeli, da za to ne potrebujete posebne infrastrukture, niti elektrike ali brezžične Wi-Fi povezave oziroma internetnega omrežja? Poleg tega je rešitev zanesljiva, v večini primerov se namesti v nekaj minutah in tudi že takoj deluje (Plug&play).
Senzorji, ki delujejo prek omrežja radijskih valov so majhni, enostavni za namestitev, vnaprej povezani v omrežje, napajajo pa jih baterije, ki zagotavljajo vsaj 3-letno delovanje, nekatere pa trajajo celo 10 let ali več, ne da bi jih menjali. Tovrstnim senzorjem, ki delujejo na osnovi nizkofrekvenčnih radijskih valov, težav ne predstavljajo niti težko dostopna mesta ali kleti ter ostala območja, kjer ni možnosti internetnega omrežja. Za lažjo predstavo in nekakšen dokaz, da zmorejo meriti praktično karkoli, lahko navedemo podatek, da je na voljo več kot 800 različnih vrst senzorjev.
»Ni težava najti senzorja za praktično katero koli rešitev, večja težava je, katerega izbrati med številnimi, ki so na voljo. A tako veš, da je za vsak izziv, ki ti ga ponudi naročnik, na voljo rešitev. Realiziramo lahko tudi najzahtevnejše projekte, hkrati pa se lahko prilagodimo vsakemu partnerju posebej,« pravi Damjan Pintar, izvršni direktor podjetja Zaslon Telecom.
»Ko za naše partnerje vzpostavimo projekt digitalnega spremljanja podatkov s pomočjo senzorike, skoraj vedno slišimo komentarje v smeri, da če bi vedeli, kako enostaven in stroškovno učinkovit je proces digitalizacije, bi to naredili že pred 10 leti. Še boljši odziv pa je, ko naši partnerji ugotovijo, koliko prihranijo na človeških virih in hkrati povečajo učinkovitost ter varnost dela, saj imajo v realnem času na voljo podatke, ki so jih prej ročno odčitavali le enkrat na dan ali celo na mesečni bazi,« je še dodal naš sogovornik.
DataKing senzorji: hitro, ugodno, ne potrebujejo posebne infrastrukture
Zbiranje in analiza podatkov postajata v današnjem poslu vse bolj pomembna dejavnika. Storitev DataKing v povezavi s senzorji spreminja celoten pristop. Zagotavlja enostaven dostop do obdelave podatkov v realnem času, ne da bi morali vlagati v sofisticirano infrastrukturo.
Gre za platformo za vse možne vrste zbiranja podatkov in vse možne primere uporabe. Namestitev je hitra, enostavna in cenovno ugodna.
Uporaba tovrstnih senzorjev je neomejena:
- ne potrebujejo električnega omrežja,
- delujejo na baterije in porabijo izredno malo energije,
- ne potrebujejo internetnega omrežja, zato jih lahko uporabljamo kjerkoli, naj bodo to kleti, težko dostopna območja, hribi …
- hitra in enostavna namestitev,
- izgradnja sistema zahteva manj časa, denarja in drugih virov,
- vedno so na voljo podatki v realnem času,
- alarmi preko SMS in e-pošte,
- poročila po meri,
- API izmenjava podatkov z zunanjimi sistemi.
Nizkofrekvenčna radijska tehnologija je stroškovno učinkovita, partnerji imajo dostop do globalnega ekosistema Sigfox 0G z več kot 800 različnih vrst senzorjev in orodij za analizo, zbiranje in vrednotenje podatkov.
Modularna zasnova nudi enotno platformo za vse podatke. Na voljo imate nadzorni modul, pregled podatkov, grafične izpise in poročila ter integriran zemljevid. Personalizirate si lahko tudi parametre in obvestila – tako si lahko nastavite opozorilo, ko senzor zazna vrednost, ki je višja ali nižja od želene, nastavite si interval za obveščanja ali alarm, ko je v določenem časovnem obdobju razlika v vrednosti prevelika (kar lahko na primer pomeni, da vsebina rezervoarja odteka ali ga kdo nepooblaščeno polni; da se v primeru temperaturnih senzorjev nekaj prekomerno pregreva oziroma da se je zgodil nepričakovan dogodek, ki zahteva vašo pozornost).
Primeri uporabe – za vsako težavo obstaja primeren senzor
Vse primere uporabe je nemogoče opisati. Celo tisti, ki se poklicno ukvarjajo s tovrstnimi senzorji, včasih šele na terenu in v pogovoru s potencialnim naročnikom najdejo rešitev za nekaj, na kar prej niso pomislili, saj prave težave naročnika niso poznali. Vseeno pa bomo orisali nekaj primerov možne uporabe.
Senzor kakovosti zraka meri na primer temperaturo, vsebnost CO2 v prostoru, vlažnost. V prostorih, kjer je veliko ljudi ali kjer je večja verjetnost slabe kakovosti zraka, se ti senzorji izkažejo kot odlična rešitev. Senzor za monoksid ali senzor za prisotnost dima sta še dva senzorja, ki lahko rešujeta življenja.
Senzor za štetje in analizo prometa. Senzor se vgradi v cesto, namestitev je hitra, baterija deluje cca 6 let (odvisno od senzorja). Ta ne zgolj šteje prometa, ampak lahko prikazuje podatke o hitrosti in vrsti vozil (avtomobil, kombi, tovornjak …) Prav tako lahko podoben senzor šteje ljudi, ki vstopajo v nek prostor in iz njega izstopajo.
Precej kompleksen primer uporabe je lahko merjenje temperature v hladilnicah, kjer se lahko Wi-Fi povezava izkaže za nezanesljivo. Radijska tehnologija pa tudi v zaprtih prostorih z debelimi stenami, tudi kletnih, zagotavlja stabilno povezavo ter podatke v realnem času, na katere se lahko zanesete.
Da so možnosti res neomejene, lepo prikaže naslednji primer. Senzor lahko priklopimo na obstoječ analogni števec, ki že odčitava podatke, in jih na tak način digitaliziramo ter zbiramo v realnem času (na voljo pa so tudi števci z vgrajenimi senzorji). Tako nam podatkov ni več treba odčitavati ročno, ampak jih imamo kadarkoli in kjerkoli pri roki.
Senzorji se uporabljajo tudi za merjenje količine nivoja vseh možnih tekočin. Ultrasonični DataKing senzor se na primer postavi ali vgradi na vrh cisterne in vam nato redno pošilja podatke o trenutnem stanju.
Senzorji se lahko uporabljajo za merjenje volumna praktično česarkoli, tudi na primer količine smeti oziroma napolnjenosti smetnjakov. Ponekod po svetu že imajo v podzemnih smetnjakih vgrajene senzorje, ki merijo napolnjenost – glede na to jih potem tudi praznijo oziroma odvažajo.
Namenski senzorji merijo tudi količino vode v rekah, pretok, višino vode ali pa na primer, koliko še manjka, da bo voda dosegla most in ga poplavila.
Prav tako se senzorji uporabljajo za odčitavanje kakovosti vode v bazenih.
Potem je tu senzor z vgrajenim žiroskopom, ki ve, v kakšnem položaju se nahaja. Če ga vgradimo na nekaj, kar spreminja svoj položaj (na primer kak pokrov, kanalizacijski jašek ali kaj podobnega), bomo lahko vsak trenutek vedeli, ali je zaprt ali obrnjen »na glavo« oziroma odprt.
V kmetijstvu se lahko tovrstni senzorji uporabljajo za merjenje vlažnosti tal, da kmet ve, kdaj mora zemljo namakati in podobno. Potem so tu vremenske postaje in še bi lahko naštevali.
Omenili smo, da celo tisti, ki se s tovrstnimi senzorji ukvarjajo, včasih v pogovoru s potencialnim naročnikom ugotovijo novo možnost uporabe senzorja. Če bi na primer nekdo rad nekaj meril oziroma imel rad vedno na dosegu meritve in podatke za praktično karkoli, bodo zanj našli optimalno rešitev. Ker še kako drži pregovor »več glav več ve«, kontaktirajte podjetje Zaslon Telecom, jim predstavite svojo težavo. Za vas bodo našli rešitev.
Vas zanima več o DataKing senzorjih?
Prijavi napako v članku