S programom nad lažne fotografije
Svetovni splet je preplavljen z lažnimi fotografijami. Tu gre za manjše ali večje digitalne obdelave slik, ki jih običajni računalničarji le stežka prepoznajo. Ker se te fotografije vse bolj množično pojavljajo v oglasih in modnih revijah, so raziskovalci nemške univerze Dartmouth College v Hanovru pripravili program, ki lahko prepozna digitalno obdelane fotografije. In to še ni vse. Ta lahko celo določi obseg sprememb, ki so bile opravljene.
Program za prepoznavo »lažnih« fotografij naj bi po besedah raziskovalcev nemške univerze Dartmouth College deloval s kar 80-odstotno natančnostjo. Pot do priprave programa je bila vse prej kot enostavna. Raziskovalci so najprej z osmimi statističnimi parametri (sprememba oblike, glajenje kože, senčenje in podobno) med seboj primerjali kar 450 parov fotografij (obdelane in neobdelane). Pri določanju stopnje digitalne obdelave pa je sodelovalo 350 prostovoljcev. Ti so razliko med obdelanimi in neobdelanimi fotografijami ocenjevali z ocenami od ena do pet.
Program za prepoznavo »lažnih« fotografij trenutno zaznava le spremembe na obrazih. Kmalu naj bi ga bilo mogoče uporabiti tudi za druge namene. Želja znanstvenikov pa je predvsem ta, da bi bile vse digitalno obdelane fotografije opremljene z oceno stopnje obdelave. To pa je žal misija nemogoče. Podjetja, ki se ukvarjajo z oglasi in modnimi revijami in kjer se pretaka veliko denarja, bi namreč na ta račun izgubile veliko prihodkov. Veliko njihovih kupcev namreč kupuje njihove izdelke zgolj zato, ker modeli na fotografijah izgledajo popolno in brez napak, pa čeprav fotografije prikazujejo nerealne podobe.
Prijavi napako v članku