Rudarjenje kritovalut z legendarnim računalnikom Commodore 64
Vi smo zagotovo že slišali za legendarni računalnik Commodore 64. Ta se je sicer uveljavil že daljnega leta 1982, zgolj čez nekaj let pa je prejel naziv najbolje prodajane naprave v zgodovini. Računalnik Commodore 64 lahko štejemo celo za predhodnika osebnih računalnikov, ki so ga iz trga izpodrinili predvsem na račun operacijskega sistema in boljše grafike. Napreden računalnik za tiste čase je kupilo skoraj 20 milijonov uporabnikov širom sveta. Zato je ta še vedno priljubljen tudi danes.
Računalniški zanesenjak Robin Harbron pa je nedavno dokazal, da je mogoče legendarni Commodore 64 uporabiti tudi za namene rudarjenja kritovalut. Ta je na preizkušnjo postavil procesor MOS Technology 6510 frekvence 1,02 megaherca. Preostala strojna oprema obsega še 64 kilobajtov sistemskega pomnilnika in 20 kilobajtov prostora za podatke. Izjemen podvig računskega zanesenjaka si lahko ogledate na spletni povezavi https://www.youtube.com/watch?v=JGNaeLMS1ZI.
Zmogljivost legendarnega računalnika Commodore 64 za rudarjenje kritovalut znaša zgolj 0,3 hash na sekundo (H/s). To pomeni, da bo to potreboval več sto tisoč let za da bi lahko »pridelali« en bitcoin. Za primerjavo – namenska naprava za rudarjenje kritovalut lahko doseže zmogljivost do 3 gigahashe na sekundo (GH/a) kar je 10 milijard krat več kot Commodore 64.
Prijavi napako v članku