Protivirusni programi: nepotrebna navlaka ali nujno zlo?
Številni ponudniki protivirusnih rešitev v zadnjih nekaj letih beležijo močno povečano aktivnost škodljivih programskih kod. Nepridipravi z njihovo pomočjo poskušajo računalničarjem izmakniti predvsem podatke zaupne narave in to z namenom pridobitve protipravnega premoženja. Žrtve škodljivih programskih kod so pogosto oškodovane za nekaj sto do več deset tisoč evrov.
Kljub temu se vsi računalničarji ne odločijo za namestitev protivirusnega programa. Glavni razlog za to tiči v tem, da te programske opreme lahko zavzamejo precej prostora na trdem disku in znatno upočasnijo delovanje računalniškega sistema. To drži predvsem v primeru, ko gre za računalnike starejšega kova ali vse bolj priljubljene cenovno ugodne žepne računalnike.
Kljub temu vam močno priporočamo, da si protivirusni program vseeno namestite. Njihove slabosti namreč pogosto ne odtehtajo tveganja, povezanega z izgubo pomembnih ali zaupnih podatkov. Tu lahko uporabite tako brezplačne (na primer Avira AntiVir, Avast in AVG Anti Virus) kot plačljive (na primer G Data Internet Security, Norton Internet Security in ESET Smart Security) protivirusne rešitve.
V primeru, da vam klasične protivirusne rešitve resnično močno upočasnijo delovanje računalnika, vam priporočamo uporabo tako imenovanih protivirusnih rešitev v oblaku. Tovrstne rešitve temeljijo na osnovi »lahkega« lokalnega odjemalca, ki se preko svetovnega spleta samodejno poveže na oddaljeno podatkovno bazo, kjer zmogljiv strežnik datoteke pregleda v realnem času in jih po potrebi očisti. Kljub temu, da porabijo izjemno malo sistemskih virov, nas lahko obvarujejo pred spletnimi napadi, ribarjenjem, naprednimi Web 2.0 napadi in spletnimi prevarami. Tu izstopata predvsem rešitvi Panda Cloud Antivirus in Sophos Endpoint Security & Data protection.
Prijavi napako v članku