Procesor IBM Power PC postal odprtokoden
PowerPC je mikroprocesorska arhitektura RISC izdelana leta 1991 v sodelovanju med podjetij Apple, IBM in Motorola. Prvotni namen uporabe teh procesorjev je bil za osebne računalnike. Največji uspeh pa so procesorji IBM Power PC doživeli s prodajo Macintoshevih računalnikov podjetja Apple med letoma 1994 in 2006.
Ker pa so zlati časi procesorjev IBM Power PC že mino, so pri računalniškem gigantu sprejeli odločitev, da svojo tehnologijo ponudijo v uporabo vsem, ki bodo želeli izdelati lasten procesor Power ne da bi za to podjetju IBM morali plačati licenco. Trenutno se procesorji IBM družine Power večinoma uporabljajo kot vrhunske konfiguracije strežnikov Linux in v določenih segmentih vgrajenega trga, kmalu pa bi se to lahko spremenilo. Na trgu bi se namreč lahko pojavili novi procesorji, ki bodo namenjeni specifičnim trgom.
Odprtokodni procesor IBM Power PC je sedaj pod administrativnim nadzorom organizacije Linux Foundation. Zanimivo pa bo videti, kako bo novi odprtokodni procesor Power vplival na odločitve konkurentov AMD, Intel, ARM in RISC-V pri nadaljnjem razvoju njihovih izdelkov. Pri tem pa ne smemo pozabiti na to, da bo podjetje IBM že v teku naslednjega leta ponudilo v prodajo procesorje Power10, za katerega se zanimajo pri podjetju RedHat.
Prijavi napako v članku