Prihodnost je v dotiku in manjši zasebnosti
Napovedovanje prihodnosti na področju računalništva je zelo nehvaležno delo, saj je razvoj dogodkov pogosto sila nepredvidljiv. Kljub temu si je David Rowan, urednik revije Wired, »drznil« napovedati, kaj nas čaka v letošnjem letu. Glede na to, da je možakar napovedi oblikoval skladno s pričakovanji tistih, ki »prihodnost že živijo«, obstaja zelo velika verjetnost, da se bodo njegove napovedi uresničile.
David Rowan verjame, da se bodo v letošnjem letu nadvse razpasle naprave, opremljene z na dotik občutljivimi zasloni. Velikega porasta naj bi bili deležni tudi tako imenovani naravni uporabniški vmesniki. Tu gre predvsem za sisteme, ki prepoznajo telesne kretnje. Pomembno vlogo bo tu kakopak odigral prenovljeni krmilni sistem Kinect, ki bo tako natančen, da bo lahko »bral« z ustnic, prepoznaval izraze na obrazu in določal starost uporabnikov. Poleg tega bo omogočal še interakcijo s 3D objekti, ki jih bomo lahko premikali, rotirali, povečevali ter sestavljali in razstavljali.
V poslovnem svetu se bo vse več zadev urejalo s pomočjo tehnologije P2P, zelo obetavni in koristni pa se Davidu Rowanu zdijo tudi tridimenzionalni tiskalniki, ki omogočajo izdelavo fizičnega modela izdelka. Da so ti še kako uporabni, sta dokazala raziskovalca Andy Keane in Jim Scanlan z univerze v Southamptonu. Ta dva sta namreč s pomočjo 3D tiskalnika ustvarila prvi model letala. Natisnjeno letalo z razvojnim imenom Sulsa je uspešno poletelo in se v zraku obdržalo dobrih 10 minut.
David Rowan verjame, da bo razvoj tehnologije žal negativno vplival na našo zasebnost. Nova tehnologija naj bi namreč prinesla večji nadzor nad posameznikom in ožji prostor za koriščenje njegovih svoboščin. Ta scenarij je v omejenem obsegu že sedaj mogoč, saj so nadzorni sistemi prisotni v mobilnih telefonih, tabličnih računalnikih, gospodinjskih aparatih in še bi lahko naštevali. S še dodatnim razvojem tehnologije pa bo seveda nadzor nad našim življenjem postal še bolj prikrit in celovit.
Prijavi napako v članku