Pri Facebooku pripravljajo velike spremembe pri uporabi aplikacije Facebook Messenger
Več kot 800 milijonov rednih uporabnikov se mora pripraviti na velike spremembe pri uporabi aplikacije Facebook Messenger. Glavni razlog za to naj bi, po mnenju podjetja, bila integracija večje zaščite samih vsebin, ki se pošiljajo prek aplikacije. Pri Facebooku tako pripravljajo End to End način enkripcije kar pomeni, da niti samo podjetje ne more dostopati do same vsebine sporočila. Vendar pa omenjena sprememba zahteva določene kompromise pri delovanju in to je tudi glavni razlog zakaj se Facebook Messenger nahaja pred velikimi spremembami.
End to End enkripcija namreč deluje izključno v primeru, da uporabnik za komunikacijo uporablja isto napravo. To pomeni, da lahko v takšni obliki komunicirate zgolj v primeru, da uporabljate storitev izključno na vašem pametnem telefonu. Facebook Messenger seveda deluje na večjem številu naprav. Iz tega razloga bodo uporabniki morali predhodno sami izbrati opcijo skrivnega pošiljanja sporočil saj bo sama vsebina dostopa izključno na eni napravi. S tem se pri Facebooku pridružujejo aplikaciji Whatsapp, ki prav tako že ponuja omenjeno enkripcijo vsebin in se ravno zaradi tega sooča s številnimi pritiski vladnih služb po svetu.
Druga omembe vredna novost pa se nanaša na možnost pošiljanja samodejno uničujočih se sporočil. Uporabniku bo na voljo tako imenovani Timer s katerim se bo lahko nastavil čas kako dolgo bo sporočilo pri prejemniku vidno. Omenjena funkcija predstavlja že četrti poizkus podjetja, da ustvari konkurenčno storitev aplikaciji Snapchat. Slednjega je Facebook leta 2013 želel prevzeti za takratnih 3,2 milijarde ameriških dolarjev vendar pa lastniki Snapchata niso želeli svojega podjetja prepustiti Facebooku.
Enkripcija sporočil tako ostaja vroča tema leta 2016. Vse se je začelo v začetku leta ko je ameriška vlada od Appla zahtevala razvoj luknjaste različice iOS operacijskega sistema s pomočjo katerega bi se preizkovalcem omogočil dostop do sleherne iOS pametne naprave. Vsa večja tehnološka podjetja so takrat Apple podprla in kot kaže zdaj tudi sama razvijajo pomembne zaščitne ukrepe.
Prijavi napako v članku