Kako pospešiti zagon računalnika?
Zagotovo vsi poznate tisti občutek, ko namizni ali prenosnik računalnik nenadoma ne deluje več dovolj hitro in vas jezi, ko poskušate nekaj hitro opraviti. Za mnoge napredne uporabnike je to ponavadi znak, da bo treba ponovno namestiti operacijski sistem, običajni uporabniki pa v večini primerov pomislijo na nakup novega računalnika. Preden storite eno ali drugo, vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj enostavnih trikov oziroma nasvetov, s katerimi vam bo mogoče uspelo pohitriti računalnik med samim zagonom, saj ta lahko v najslabšem primeru traja tudi deset minut in več. Ko je računalnik enkrat v »polnem« teku, pa bo verjetno dovolj odziven tudi za nekoliko zahtevnejše uporabnike.
Če imate na osebnem računalniku nameščen operacijski sistem Windows 10, lahko zagon računalnika pohitrite v zgolj petih korakih. Preko njih boste lahko relativno enostavno odkrili krivce za počasen zagon računalnika, če jim boste preprečili nalaganje med samim zagonom, pa bo računalniški sistem v trenutku postal bolj odziven. S tem pristopom se lahko zagon vašega osebnega računalnika pohitri tudi za več minut, kar zagotovo ni zanemarljivo.
Korak 1: Zaženite task managerja oziroma upravitelja opravil. To naredite tako, da kliknete na gumb Windows in omenjeno aplikacijo poiščete ročno preko menijev, ali pa še lažje, pritisnete gumb Windows in preprosto vpišete »task manager« (upravitelj opravil) v iskalno polje.
Korak 2: Upravitelj opravil vam bo najprej pokazal programsko opremo, ki je trenutno v uporabi. Za preklop na programsko opremo, ki se nalaga med zagonom računalnika, pa je treba klikniti na zavihek »startup« (zagon).
Korak 3: V zavihku »startup« so prikazani vsi programi, ki se samodejno zaženejo ob zagonu operacijskega sistema Windows 10. Najlepše pri vsem tem pa je, da vam operacijski sistem Windows 10 sam sporoči, katere aplikacije imajo pomemben vpliv na zagon.
Korak 4: V zavihku »startup« svojo pozornost posvetite predvsem stolpcu »startup impact«. Tu vam operacijski sistem prikaže štiri možnosti. Če je navedena vrednost »none«, to pomeni, da vam tovrstne aplikacije zagotovo ne povzročajo počasnega zagona operacijskega sistema. Če boste zasledili vrednosti »not measured«, to pomeni, da je bila aplikacija po vsej verjetnosti nameščena ravno pred kratkim. Vi pa se morate osredotočiti na tisto programsko opremo, ki jo je operacijski sistem označil kot »high«. To so namreč tiste aplikacije, ki najbolj pripomorejo k daljšemu zagonu računalnika.
Korak 5: Zagon operacijskega sistema Windows 10 boste torej pohitrili tako, da boste izključili zagon tistih aplikacij, ki jih je sistem označil kot »high«. Če niste povsem prepričani, čemu neka aplikacija služi, vam priporočamo, da je ne izključite, saj vas v nasprotnem primeru lahko doleti tudi to, da se operacijski sistem ne bo več zagnal. Če pa zagotovo veste, da določene aplikacije ob zagonu ne potrebujete, jo lahko povsem varno izključite. To naredite tako, da nanjo kliknete z desnim gumbom miške in izberete možnost »disable«. Ob ponovnem zagonu računalnika se ta aplikacija ne bo več zagnala, uporabnik pa bi moral zaznati občutno hitrejši zagon računalniškega sistema.
Prijavi napako v članku