Posodobljena varnost v Windows XP
Tisti, ki ste že dolpotegnili drugi servisni paket za OS Windows XP (SP2), ste verjetno že opazili, da je v vašem računalniku nekaj novosti, poleg samih varnostnih in stabilnosntih funkcij, ki jih s sabo v ozadju prinaša servisni paket. Med drugim je v SP2 tudi t.i. varnostni center (Security Center), ki nekako bolj poljudno prikazuje varnostne funkcije v Windows XP. V tem vmesniku so združene tri, že od prej poznane zadeve: varnostne nastavitve v Internet Explorerju, avtomatska posodabljanja (Automatic Updates) in požarni zid (Windows Firewall).
Nastavitve v Internet Explorerju nam omogočajo, da brskalniku povemo, naj na primer ne naloži avtomatsko Java komponent ali naj ne izvaja samodejno skript. Oboje lahko na primer povzroči, da bi nekdo od zunaj na našem računalniku (avtomatsko ali ne) izvedel operacije na trdem disku. Rezultat bi bila lahko kraja podatkov z diska, zaganjanje spyware programov ipd.
Avtomatska posodaljanja računalnika so bila prisotna že v prejšnjih različicah OS Windows – od vključno verzije 2000 naprej smo lahko računalniku ukazali, naj sam skrbi za varnostno posodabljanje. V zdajšnji različici avtomatskega posodabljanja nam Service Pack 2 sam privzeto vklopi samodejno nalaganje popravkov z interneta in njih izvajanje ob določeni uri (prvi primer na sliki). V prejšnjih različicah ni bilo tako, razen če se je uporabnik sam odločil, da se bo podal na internet in preko spletnega mesta windowsupdate.com poskrbel za avtomatska posodabljanja. V meniju imamo poleg privzete možnosti še izbrati način, kjer se popravki samodejno naložijo z interneta, poženemo pa jih ročno (če smo tako natančni, da za vsak popravek prej na spletnih forumih preverimo, če ga velja namestiti brez tveganja).
Tudi požarni zid je v SP2 privzeto vklopljen, kar tudi ni veljalo za prejšnje različice. Pod privzeto postavko imamo možnost biti še bolj restrektivni in izklopiti dovoljenje izjemam. Privzeto so izjeme dovoljene (vidimo jih v srednjem zavihku – Exceptions) in omogočajo npr. deljenje tiskalnikov v omrežju, oddaljeno pomoč na računalniku in ostale funkcije, ki jih uporabljajo različni programi v Windows okolju in katerim smo sami dali dovoljenja ob prvem zagonu po namestitvi.
Prijavi napako v članku