Operacijski sistemi
07.02.2012 16:38

Deli z drugimi:

Share

Kakšno zaščito potrebujejo pametne mobilne naprave?

Je vaša mobilna naprava ustrezno zaščitena?
Je vaša mobilna naprava ustrezno zaščitena?

Večina uporabnikov pametnih mobilnih naprav je prepričanih, da so te povsem imune na škodljive programske kode in da se jim nič hudega ne more zgoditi. Žal temu že dolgo ni več tako, saj so te uporabnikom doslej povzročile že kar precej preglavic. Trenutno največ škodljivih programskih kod najdemo za mobilni operacijski sistem Android. Med njimi prevladujejo predvsem tiste, ki samodejno razpošiljajo kratka sporočila SMS in opravljajo telefonske pogovore. Njihovo delovanje se seveda pozna na izjemno visokem računu ponudnika mobilnih storitev.

Mobilne programe, okužene s škodljivo programsko kodo, najdemo predvsem na neuradnih spletnih straneh in portalih s piratsko programsko opremo. Zadnje čase se te širijo tudi preko QR kod. Tu gre nedvomno za izjemno priročen medij za hitro okužbo mobilnih naprav, saj jih uporabniki mobilnih naprav brezglavo skenirajo že na vsakem koraku. Strokovnjaki za informacijsko varnost celo verjamejo, da se bo precejšnji del škodljivih programskih kod v prihodnje širilo preko QR kod.

Škodljive programske kode seveda niso edina težava uporabnikov mobilnih naprav. Te lahko izgubimo ali jih nepridipravi preprosto ukradejo. Mobilne naprave so namreč majhne in že rahla nepozornost je dovolj, da ostanemo brez njih. Ker pa so na njih pogosto shranjeni tako zaupni poslovni dokumenti kot zasebne stvari (na primer fotografije), nam lahko to povzroči veliko nevšečnosti in stroškov. Da tu sploh ne omenjamo kontaktov prijateljev in poslovnih partnerjev.

Zaradi mnogih groženj, ki pretijo mobilnim napravam, moramo nanje brez oklevanja namestiti zaščitno programsko opremo. Tu imamo na voljo tako brezplačne kot plačljive rešitve. Za domačo rabo bodo dovolj brezplačne rešitve. Za mobilni operacijski sistem Android, ki je trenutno primarna tarča nepridipravov, pridejo v poštev rešitve, kot so Avast Mobile Securityhttp://goo.gl/e3eLd (protivirusna zaščita, požarni zid, GPS sledenje in zaščita pred krajo preko svetovnega spleta) ter AVG AntiVirus Pro (http://goo.gl/QS9T3) in Lookout Security & Antivirus (http://goo.gl/pPmfM). Slednja poleg zaščite pred škodljivimi programskimi kodami ponujata še oddaljeno zaklepanje in iskanje naprave Android na kartografskem sistemu Google Maps. Program Lookout Security & Antivirus omogoča še spremljanje gibanja naprave preko spleta.

Tudi pri podjetju SI SPLET d.o.o., ki zastopa varnostne rešitve ESET so prepričani, da gre v prihodnosti pričakovati porast groženj, tako na poslovnem področju, kot na področju domače uporabe pametnih mobilnih telefonov. “Ker današnji mobilniki postajajo pravi računalniki z vso pripadajočo funkcionalnostjo, se seveda ne bodo mogli izogniti spletnim in drugim grožnjam, ki že vrsto let pretijo uporabnikom osebnih računalnikov. Tako kot na področju računalništva vedno priporočamo preudarno rabo mobilnega telefona in seveda ustrezno protivirusno zaščito za pametne mobilne telefone” so poudarili pri podjetju SI SPLET d.o.o.

Podjetja morajo za zaščito mobilnih naprav razmišljati v smeri celovitih programskih rešitev. F-Secure nam je zaupal, da podjetja z namestitvijo varnostnih rešitev na mobilne naprave pridobijo možnost upravljanja. Le-ta omogoča pregled vseh mobilnih telefonov v podjetju in spremljanje, ali se varnostni program pravilno posodablja. Še posebej pa pridejo tovrstne rešitve do izraza v primeru kraje ali izgube mobilnega telefona, saj jih lahko administrator zaklene na daljavo in s tem prepreči njihovo uporabo. V skrajnem primeru pa lahko sproži tudi brisanje vsebine, saj je dandanes na mobilnih napravah shranjenih ogromno informacij, katerih odtujitev podjetjem lahko povzroči težave. F-Secure za ta namen uporablja rešitev Mobile Security for Business (http://goo.gl/LVZBz).

Ker je zvoniti po toči prepozno, vam priporočamo, da si na vaš elektronski pripomoček čim prej namestite varnostno programsko opremo. Še bolje pa bo, če boste skrbno pazili na vašo dragoceno mobilno napravo. Okužena, izgubljena ali ukradena mobilna naprava vam namreč lahko povzroči veliko preglavic, skrbi, stroškov, izgubo ugleda ali celo službe.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Android operacijski sistem

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SI SPLET d.o.o.

Ukmarjeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Tel: 01 428 94 66
O podjetju Si splet V podjetju Si splet d. o. o. od leta 2001 tržimo varnostne rešitve na področju informacijskih tehnologij. V letu 2003 smo pridobili ekskluzivno partnerstvo ... Več
Zlati partner

E-Rasta d.o.o.

Vodnikova ulica 2, 2250 Ptuj, Tel: +386 (0) 70 474 398
Podjetje E-RASTA je inovativno podjetje, ki se osredotoča na razvoj tehnoloških rešitev v povezavi z biometričnimi fotografijami in identifikacijo. Njihova glavna storitevje aplikacija ... Več

NJORKA d.o.o.

Tovarniška cesta 4c, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 901 21 22
Podjetja se srečujejo z vse več podatki, za njihovo učinkovito obravnavo pa potrebujejo številne programe in aplikacije, kar sčasoma vodi v administracijsko zmešnjavo in posledično ... Več
Zlati partner

GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si

Titova cesta 49, 2000 Maribor, Tel: 051 444 252
Iščete odlično računalniško trgovino, ki vas lahko postreže tako osebno kot tudi na spletu? Računalniško trgovino, ki se lahko pohvali s portfeljem (namiznih in prenosnih) ... Več