Prenosni računalniki
Računalništvo, telefonija
08.03.2022 10:14
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

PC ali Mac? Kaj morate vedeti pri prehodu na Mac?

Si Windows ali Mac uporabnik? Gre za enega najbolj kontroverznih vprašanj v svetu računalništva. Zakaj spadaš v eno ali drugo skupino? Se zavedaš prednosti in pomanjkljivosti enega ali drugega sistema?

Marsikdo od nas je svojo računalniško pot začel na Windows računalniku. Na začetku razvoja osebnih računalnikov je bil to eden redkih operacijskih sistemov, ki je bil dostopen za končnega potrošnika. Dolgo časa je imel enega in edinega konkurenta – Linux in vse njegove izpeljanke. Na srečo potrošnikov se je igri kmalu pridružil Apple s svojim ekosistemom naprav, vključno s prenosnimi računalniki MacBook, računalniki vse-v-enem iMac in Mac mini.

Če razmišljate o prehodu na macOS ali pa vas iz žive radovednosti zanima, zakaj toliko uporabnikov zaupa Applu in njihovemu operacijskemu sistemu macOS, potem berite dalje. V nadaljevanju bomo razložili, kaj vas čaka, ko boste presedlali na macOS, kaj se bo zgodilo z vašimi podatki in aplikacijami, prednosti in tudi pomanjkljivosti sistema macOS.

Strojna oprema

Mac-naprave-čip-M1-Apple-MacBook-Pro-iMac-Mac-mini

Začnimo v notranjosti macOS naprav in kaj se je spremenilo z lansiranjem Applovega lastniškega čipa M1 in njegovih izpeljank (Pro, Max). Razžalostili bomo skupino bolj naprednih bralcev, saj se ne bomo spuščali v dvoboj različnih arhitektur (x86 vs. ARM). Posvetili se bomo raje sami zmogljivosti novega M1 procesorja, iz česa je sestavljen in kaj so z vgradnjo novega procesorja pridobile Mac naprave.

M1 je več kot le procesor. Je čip, ki na enem mestu gosti procesor, grafično jedro, sistemski pomnilnik (RAM) in druge ključne komponente. Ta pristop ni nov, saj Apple podobno uporablja tudi pri mobilnih napravah. Edinstvena zasnova zagotavlja boljšo učinkovitost, zmogljivost in daljšo avtonomijo delovanja. Torej M1 je opremljen z 8-jedrnim (4 zmogljiva + 4 varčna jedra) procesorjem in 8-jedrnim grafičnim jedrom.

M1 je opremljen tudi s 16-jedrnim t. i. Neural Engine, ki skrbi za optimizacijo in strojno pospeševanje specifičnih nalog. Apple je izključni proizvajalec novega čipa in bodočih nadgradenj (M2 je že v pripravi), kar pomeni, da je procesor do potankosti optimiziran za macOS okolja. Njegov poenoten pomnilnik prihrani čas, saj zagotavlja, da so namesto kopiranja podatkov iz enega pomnilnika v drugega vsi podatki obdelani na enem mestu.

M1 ima tudi strojno pospeševanje za naloge, za katere so Apple inženirji menili, da jih bo uporabljalo največ ljudi, kot na primer video in avdio kodiranje, šifriranje trdega diska, obdelava fotografij in podobno. Kaj vse to pomeni v laičnem jeziku? To pomeni, da boste zlahka opravljali intenzivne naloge, kot je 4K oblikovanje videoposnetkov ali 3D upodabljanje, obenem pa imeli do 20 ur avtonomije delovanja za vsakdanja opravila, brskanje po spletu in podobno.

Avtonomija delovanja je na samem vrhu pomembnosti pri uporabnikih prenosnih računalnikov. In prav ta razmerje med učinkovitostjo in zmogljivostjo najbolj privlači (bodoče in obstoječe) uporabnike Mac naprav.

Pojdimo še globlje.

Kaj pa uporabniška izkušnja?

Na uporabniško izkušnjo najbolj vpliva grafični oziroma uporabniški vmesnik. Gre za kočljivo temo, saj je uporaba enega ali drugega sistema (Windows, macOS) lahko zelo subjektivna. Uporabniki, ki so zasidrani v Windows ekosistem, bodo vztrajali, da je njihov grafični vmesnik najboljši in najbolj preprost. Enako velja za Apple uporabnike. Kdo lahko poda bolj objektivno oceno? Tisti, ki uporabljajo tako Windows kot macOS operacijski sistem. Kakšna je razsodba? Oba operacijska sistema imata elemente priročnosti in praktičnosti, vendar ima macOS vseeno splošno bolj uporabniku prijazen grafični vmesnik. Podoben je nezapletenemu iOS-u, vendar z vsemi zmogljivostmi Windowsa.

Uporabniki, ki so seznanjeni z delovanjem iOS naprav, ne bodo imeli težav pri prehodu na Mac prenosne računalnike. Nameščanje in zagon aplikacij je skorajda identično kot pri mobilnih napravah. Enako velja za posodabljanje in brisanje aplikacij. Slednje so na voljo predvsem v trgovini App Store. Ko jih namestite, so shranjene v centraliziranem predalu za aplikacije, imenovanem Launchpad. V mapi Applications so na voljo vse podrobnosti o izbrani aplikaciji. S funkcijo Spotlight pa lahko hitro poiščite željeno aplikacijo, datoteko ali dokument.

Če se bojite prehoda na macOS, ker ste navajeni na Windows programe, naj vas to ne skrbi. Tudi na macOS boste imeli možnost uporabljati Word, Excel, Powerpoint, Google Drive, Dropbox in druge podobne aplikacije.

Windows ima malenkost bolj zapleten potek dela. Programi so nameščeni v številnih mapah in podmapah. Posodobitve programske in strojne opreme niso centralizirane. Vsak program ima svoj mehanizem posodabljanja. Vseeno je potrebno poudariti, da vsak operacijski sistem sam po sebi ni intuitiven. Še vedno morate vložiti nekoliko truda in časa, da se spoznate z vsemi razpoložljivimi funkcijami. Kljub temu pa je macOS v primerjavi z Windowsom bolj gladek operacijski sistem, z manj navlake in bolj direkten za uporabnike.

Integracija programske opreme

Apple je dobro izkoristil svojo dvojno vlogo razvijalca programske in strojne opreme. Optimizacija sistema macOS je skorajda brezhibna, kar se opazi pri izvajanju računalniških nalog. Razdrobljenost Windowsa oziroma strojne opreme, na katerem deluje, lahko v nekaterih scenarijih povzroči številne preglavice uporabnikom, vključno z nezdružljivostjo komponent in operacijskega sistema ter težave z optimizacijo, kar se občuti pri vsakdanjem delovanju.

Skoraj vsak Windows uporabnik se je vsaj enkrat srečal s težavami z gonilniki. Obstaja več scenarijev. Microsoft je lahko izdal popravek, ki ni bil po godu gonilnika procesorja ali grafične kartice. V najboljšem scenariju to pomeni le občasno utripanje zaslona, v najslabšem pa nenadni ponovni zagoni ali zloglasni modri zaslon smrti. Krivda je lahko tudi pri samih proizvajalcih strojnih komponent, ki so izdali popravek s pomanjkljivosti ali slabo integracijo z operacijskim sistemom Windows.

Z redkimi izjemami se vam s tovrstnimi scenariji ne bo potrebno ukvarjati pri Mac računalnikih.

Varnost

Kdo je manj dovzeten za varnostne težave? Noben sistem ni neprebojen, vendar ima Windows zagotovo več ranljivih vrat, katere pridno izkoriščajo kibernetski kriminalci. V preteklosti je bila ta vrzel še večja. Z neverjetnim porastom Mac uporabnikov pa so nepridipravi začeli ciljati tudi njih. Vseeno pa je ob pametni uporabi manjša možnost, da naletite na zlonamerno programsko opremo na macOS kot pri Windowsu.

Apple je uspel ohraniti Mac prenosne računalnike na splošno varnejše s spodbujanjem uporabe trgovine App Store namesto nalaganja aplikacij iz virov tretjih oseb. Aplikacije, ki so na voljo v App Store, so podvržene strogemu testiranju, s katerim se preveri za morebitne pomanjkljivosti. Pogovori v iMessage in Facetime so šifrirani, Safari samodejno ščiti vašo zasebnost med brskanjem, vsak nakup, opravljen z Apple Pay, uporablja unikatno številko in edinstveno transakcijsko kodo, kar pomeni, da se vaši podatki o plačilu nikoli ne shranijo ali delijo.

Integracija z drugimi Apple izdelki

Izjemna prednost Apple ekosistema je, da je večina Apple izdelkov in storitev med seboj združljivih. iPhone ali iPad deluje brezhibno z računalnikom Mac. Ko se prijavite v svoj Apple ID na različnih napravah, lahko uporabite funkcij Continuity in Handoff za nemoteno preklapljanje med napravami. Mac lahko odklenete z uro Apple Watch, namizje Maca lahko razširite z iPadom, pošto, ki ste jo začeli pisati na Macu, pa lahko dokončate na iPhonu.

Kaj pa igranje iger na Macu? Tudi tukaj je čip M1 prinesel velike izboljšave. Brez težav boste lahko igrali najnovejše igre, kot so Borderlands, Civilization VI, Divinity: Original Sin 2, Fortnite in podobno.

Katerega izbrati?

Če ste pripravljeni na spremembo in smo vam vsaj malo olajšali nejasnosti okoli macOS operacijskega sistema in Mac račuanlnikih, potem je čas, da izberite sebi ustrezno napravo. Bo to lahki in elegantni MacBook Air? Super zmogljivi Macbook Pro? Mogoče vse-v-enem iMac ali pa Mac mini, ki majhnem ohišju skriva vse, kar boste kadarkoli potrebovali?

Odločitev je vaša. Za lažjo primerjavo pa obiščite spletno stran istyle.si, kjer lahko primerjate različne Mac naprave in vendarle začnete z novo dogodivščino.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MORDICOM d.o.o.

Šolska ulica 40, 5250 Solkan, Tel: 05 330 03 60
Skoraj nemogoče je preceniti vpliv rešitev za načrtovanje virov podjetja (ERP) v sodobnem poslovnem svetu. ERP sistemi so nadomestili nepovezane delovne tokove in nezdružljiva ... Več

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več

REDIT d.o.o.

Vodnikova cesta 232 , 1000 Ljubljana, Tel: 040 768 404
Podjetje Redit d.o.o. je za uporabnike ključnega pomena saj s svojimi storitvami poskrbi za nemoteno delo od doma oziroma za to, da računalnik deluje tako, kot od njega pričakujemo. ... Več

STUDIO GRAFFIT d.o.o.

Podutiška cesta 92, 1000 Ljubljana, Tel: 01 510 35 70
Studio Graffit Uspešno promocijo podjetja lahko izvedemo na več načinov, preko medijev, spletne strani ali s širjenjem blagovne znamke. Obstaja tudi lažji in bolj praktični ... Več