OLED ali QLED televizor, to je zdaj vprašanje
Na trgu je danes toliko ponudnikov televizorjev in toliko različnih tehnologij, ki jih te naprave, ki jih imamo doma (skoraj) vsi, vključujejo, da ste lahko upravičeno zmedeni. Ko danes beremo specifikacije televizorjev, sta zelo priljubljena izraza OLED in QLED. Poglejmo, v čem je razlika.
OLED televizorji
OLED je angleška kratica za »Organic Light-Emitting Diode« (slovenski prevod bi lahko bil organsko svetleča dioda). Na prvi pogled zelo podobno kot LED, a gre za nekaj povsem drugega. Pri LED tehnologiji je osvetljeno ozadje zaslona, pri OLED tehnologiji pa je vsaka posamezna slikovna točka tudi drobna LED lučka, ki lahko proizvede tako svetlobo kot barvo. Tako OLED ne potrebuje svetlobe ozadja, ker jo proizvaja sama točka.
Rezultat je vrhunska črna barva. Pri LED ali QLED mora televizor zatemniti osvetlitev ozadja, OLED pa preprosto izklopi slikovno točko, ko želi ustvariti črno barvo. Brez ločene osvetlitve ozadja ali LCD matrike imajo proizvajalci tudi več svobode pri oblikovanju OLED zaslonov.
QLED televizorji
QLED je kratica za »Quantum Light-Emitting Diode«, tako da je televizor zelo podoben klasičnemu LED zaslonu, le da uporablja drobne nanodelce, kvantne pike, s katerimi poveča svetilnost in dinamičnost barv.
Gre za enak princip osvetlitve kot pri LED zaslonih, torej z uporabo osvetlitve ozadja, sestavljenega iz več sto ali tisoč LED svetilk. Kar resnično opredeljuje televizor QLED, je filter kvantnih pik, film drobnih molekul, ki ob udarcu svetlobe oddajajo različno obarvano svetlobo. Te kvantne točke zaradi tega ustvarjajo svetlejšo sliko in globlje barve.
Če povzamemo …
QLED televizorji imajo precejšnjo prednost, ko gre za svetlost. Ker uporabljajo ločeno osvetlitev ozadja, lahko dosežejo večjo svetilnost od OLED različic.
Ko gre za ravni črne barve, je OLED zaradi svoje sposobnosti, da ugasne posamezne slikovne točke, nesporni prvak. Pri zaslonih QLED je najboljši vidni kot na sredini, kakovost, svetlost in kontrast slike pa se zmanjšujejo, ko se pomikate stran od sredine zaslona. Vsebina na OLED zaslonih se ne poslabša niti pri bolj drastičnih kotih gledanja. A za to boste plačali tudi višjo ceno.
Samsungov vrhunski QLED
Televizor Samsung 65QN85AAT je za tiste, ki cenijo kakovost in velik zaslon z diagonalo kar 165 centimetrov (65”). Razvajal vas bo z ločljivostjo 4K Ultra HD (3840 x 2160) in izjemno, 100 Hz hitrostjo osveževanja slike. Po zaslugi tehnologije QLED in tehnološko dovršenega procesorja Neo Quantum Processor 4K boste lahko uživali v kristalno čisti sliki izrazitih barv in jasnih kontrastov. Televizor omogoča dve vrsti brezžične povezave, in sicer Wi-Fi ter Bluetooth.
Navdušil vas bo tudi zvok, predvsem po zaslugi tehnologij Dolby Digital Plus in Q-Symphony. Mere televizorja Samsung 65QN85AAT? 1446,3 mm x 829,3 mm x 26,9 mm (brez stojala).
Sonyjev adut
Televizor SONY XR-65A83J je predstavnik OLED tehnologije, prav tako pa predvaja vsebine v ločljivosti 4K. Opremljen je s procesorjem Sony Cognitive Processor XR™.
Ne glede na to, kaj boste gledali, vam bo na velikem zaslonu z diagonalo kar 165 centimetrov (65”) prikazal osupljiv kontrast OLED z globokimi, naravnimi in pristnimi slikami. Revolucionarni Cognitive Processor XR z analizo človeške perspektive navzkrižno analizira in optimizira več sto tisoč elementov, da doseže čim bolj naravne barve in ostrino. Ta tehnologija skupaj z edinstveno ploščo OLED nudi izjemno pristne slike s povsem čistimi odtenki črne.
Ko želite v vsebinah, ki jih imate radi, uživati v popolnosti, je dovolj, da tapnete enega od gumbov za pretakanje (Cast) na zaslonu sistema Android ali iOS. Pretakajte vsebine, nato pa nadaljujte z brskanjem v telefonu ali tablici.
Ponudba je vrhunska, izbira pa vaša.
Več ponudbe televizorjev najdete na spletni strani Enaa.com.
Prijavi napako v članku