Nvidia z umetno inteligenco do vrednosti dveh bilijonov dolarjev
Tržna vrednost Nvidie je dosegla 2 bilijona dolarjev, kar je nov mejnik proizvajalca čipov, ki je zdaj v družbi najvrednejših podjetij na svetu. Delnice podjetja so zadnji petek v februarju zjutraj poskočile za več kot 4 % in ne glede na to, da so nekaj dni zatem nekoliko padle, je Nvidia na račun izjemnih rezultatov rekordno pridobila na vrednosti. Največja zahvala za rast prihodkov podjetja gre seveda umetni inteligenci, ki je močno povečala povpraševanje po čipih.
Prihodki podjetja so se v lanskem letu več kot podvojili, prvi mož Nvidie Jensen Huang pa je investitorjem predstavil, da se je povpraševanje močno povečalo po vsem svetu. Nvidia je tako pred letom dni prebila vrednost 1 bilijona dolarjev, danes pa je četrta najvrednejša korporacija, ki kotira na borzi – takoj za Microsoftom, Applom in Saudi Aramcom.
Leta 1993 ustanovljena Nvidia je v začetku veljala za podjetje, ki se osredotoča na proizvodnjo računalniških čipov, ki procesirajo grafiko, predvsem za računalniške igre. Daleč pred revolucijo umetne inteligence so svojim čipom začeli dodajati lastnosti, ki pomagajo pri strojnem učenju, kar je bilo ključno za rekordno rast podjetja, o katerem pišemo zdaj. Nvidia tako velja za ključnega akterja, ki ga moramo spremljati, če želimo slediti razvoju umetno inteligentne tehnologije.
Cena delnice Nvidie se je v zadnjih 12 mesecih več kot potrojila. Iz manj kot 240 dolarjev na skoraj 800 dolarjev za delnico, kolikor je bila vrednost zadnji petek v februarju. V četrtek, dan po predstavitvi rezultatov investitorjem, so kupci s svojimi aktivnostmi pognali vrednost Nvidie v nebo, in sicer za 277 milijard dolarjev, kar je največji enodnevni skok v zgodovini Wall Streeta.
Analitiki so v večini komentirali, da je takšen skok vrednosti Nvidie dokaz, da je celoten “bum” okrog umetne inteligence dejansko upravičen. “Uporablja se za dizajn v avtomobilski industriji, za načrtovanje omrežij v telekomunikacijah, uporablja se v vseh možnih podjetjih, ki skušajo analizirati in zbirati podatke, ki jih pred tem niso mogli“, je za BBC povedal Bob O’Donnell, ameriški tehnološki analitik. “Prišli smo do točke, ko umetna inteligenca vpliva na vsa podjetja, ne samo na specializirana tehnološka – in to je resnično velik trenutek za industrijo,” je še dodal.
Prijavi napako v članku