Prenosnik, ki ponuja tisto, kar obljublja
Podjetje Intel je v okviru letošnjega računalniškega sejma Computex udeležence seznanilo o poteku projekta Athena, s katerim imajo ambicijo povečati avtonomijo delovanja prenosnih računalnikov na realnih devet ur. Danes sicer na trgu najdemo že kar nekaj prenosnih računalnikov, ki obljubljajo precej daljšo avtonomijo delovanja, a v praksi je stanje povsem drugačno. Ob nekoliko intenzivnejšem delu se namreč avtonomija delovanja močno zmanjša, kar seveda ni pogodu naprednejšim uporabnikom.
Inženirjem podjetja Intel bo avtonomijo delovanja prenosnih računalnikov uspelo povečati na realnih devet ur z optimizacijo delovanja strojne opreme. To pomeni, da bo daljšo avtonomijo delovanja mogoče doseči z uporabo obstoječe strojne opreme, kar bo zagotovo pripomoglo k hitrejši uvedbi nove tehnologije v prakso. Inženirji podjetja Intel v okviru projekta Athena hkrati razvijajo tudi napredni polnilni sistem za prenosne računalnike, ki bo precej bolj zmogljiv od obstoječih. Pol ure polnjenja baterije prenosnika naj bi zagotovilo okoli štiri ure avtonomije delovanja, in sicer tudi pri opravljanju zahtevnejših nalog.
Pri projektu Athena podjetja Intel igra pomembno vlogo tudi umetna inteligenca. Prenosni računalniki naj bi z njeno pomočjo postali hitrejši pri samem zagonu, bolj odzivni pri preračunavanju podatkov, lažje povezljivi z zunanjimi napravami, bolj varni, bolj prilagodljivi različnim scenarijem uporabe in varčnejši z dragoceno električno energijo. Vsi prenosniki, ki bodo združljivi z omenjeno tehnologijo, bodo morali biti certificirani, njihova maloprodajna cena v Evropi pa naj ne bi presegla 800 evrov. Prve prenosnike, združljive z novo Intelovo tehnologijo lahko na trgu pričakujemo že v naslednjih nekaj mesecih.
Prijavi napako v članku