Kako varno nakupovati na spletu?
Europol ima sedež v Haagu na Nizozemskem in pomaga 28 državam članicam Evropske unije v boju proti hudim kaznivim dejanjem in terorizmu. Poleg tega sodeluje s številnimi partnerskimi državami zunaj EU in mednarodnimi organizacijami. Med njegovimi ključnimi nalogami je tudi boj proti spletnemu kriminalu, ki je žal iz dneva v dan bolj nevaren. Zaradi tega so pri Europolu pripravil nekaj smernic, ki bi se jih morali držati pri spletnem nakupovanju z namenom, da bi prepoznali lažne oglase in s tem preprečili, da bi postali žrtev spletnih goljufov.
1. Nakup opravite le na zaupanja vrednih spletnih straneh
Preden opravite spletni nakup se prepričajte, da je spletna stran oziroma spletna trgovina vredna zaupanja. To lahko preverite bodisi z uporabo spletnega iskalnika Google (komentarji uporabnikov), bodisi tako, da uporabljate svetovno priznane spletne trgovine, kot sta na primer eBay ali Amazon, saj so tu komentarji uporabnikov na dosegu roke.
2. Za spletno nakupovanje uporabite kreditno kartico
Marsikateri ponudniki kreditnih kartic imajo odlično zaščito za končnega kupca. Če naročeno blago ne prispe na vaš naslov, vam bo izdajatelj kreditne kartice denar povrnil.
3. Prepričajte se, da so podatki ustrezno zaščiteni
Poiščite ikono ključavnice v naslovni vrstici spletne strani (skrajno desno zgoraj). To pomeni, da so vaši podatki ustrezno zaščiteni z uporabo varnostnih protokolov HTTPS in SSL.
4. Vedno shranite vse dokumente, ki se nanašajo na spletne nakupe
Morda jih boste potrebovali za dokazilo o pogojih prodaje ali pa za dokazilo o plačilu blaga. Zaradi tega vedno natisnite ustrezno dokumentacijo ali pa zajemite zaslonsko sliko.
5. Kadar kupujete od druge osebe, nikar ne pošiljajte denarja v naprej
Če je le možno se dogovorite, da boste plačali ob prevzemu blaga.
6. Ne pošiljajte denarja osebam, ki jih ne poznate
Če vas kdo na spletu vpraša za denar, je to enako, kot da bi določeno vsoto denarja podarili neznani osebi, ki smo jo srečali na ulici.
7. Nikoli ne pošiljajte kreditne kartice, številke PIN in drugih kartičnih informacij preko elektronske pošte
Izogibajte se uporabi spletnih trgovin na spletnih straneh, ki za nakupe ne uporabljajo polne identifikacije uporabnikov, vključno z varnostnimi mehanizmi Verified by Visa in MasterCard Secure Code.
Če se boste držali teh osnovnih pravil smo prepričani, da bo vaše spletno nakupovanje varno. Vedno bodite pozorni na znake, ki kažejo na to, da nekaj ni v redu s samim procesom nakupovanja.
Prijavi napako v članku