Veliko nekonvencionalnih pripomočkov že uporablja zelene vire energije, kot je veter, sonce, ali gorivne celice za napajanje drobne elektronike. Kako bi pa bilo, če bi lahko svoj mobilnik napajali kar s pomočjo govorjenja in tako naredili žice in polnilce za nepotrebne? Odgovor ponuja Piezoelektrika, ki lahko mehansko silo spremeni v električno. Nekateri vžigalniki so lep primer takšnega delovanja – ko pritisnete na gumb se vaša mehanična sila spremeni v električno (iskre). Teoretično je mogoče na podoben princip spremeniti zvočno valovanje v električno energijo, s pomočjo senzorjev (membran). ki bi ob takšnih valovanjih nihali, iz tega nihanja pa je možno zajeti električno energijo. Velika prednost, pravijo znanstveniki, je v dosegljivosti nanotehnologije, saj danes lahko operirajo s kristali barijevega titanita, ki je velik le 23 nanometrov (za primerjavo – debelina lasu znaša 100,000 nanometrov). Zaenkrat sicer še vedno obstajajo velike omejitve, saj bi takšni senzorji preprosto presegali velikosti mobilnikov, tako da razcvet tehnologije še ne pričakujte v bližnji prihodnosti. Tako se bomo tačas morali zadovoljiti z raznimi svetilkami, ki se napajajo s tresenjem, radijskim sprejemnikom na veter in ostalim napravami, ki pretvarjajo kinetično energijo v električno. Znan je tudi primer dodatka za iPode, ki se napaja s pomočjo plesa (če imate na roki nadet poseben trak). Piezoelektronika pa se uporablja na vse večjem obsegu, saj se nekateri klubi na Nizozemskem in Londonu že napajajo s “plesočimi nogami” obiskovalcev. Na portugalskem neka telovadnica na primer proizvaja 750W energije. Prihodnost je v tehnologiji in ta tehnologija je zelena. Skrajni čas je že da vsi skupaj lepo pozabimo na fosilna goriva.
Iščete odlično računalniško trgovino, ki vas lahko postreže tako osebno kot tudi na spletu? Računalniško trgovino, ki se lahko pohvali s portfeljem (namiznih in prenosnih) ... Več
Pot heroja Trtnika, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 500 87 75
Tehnologija se nezadržno razvija naprej. Za vogalom je vedno novo odkritje, ki lahko spremeni tako zasebna kot poslovna okolja. Eden največjih izumov je zagotovo računalnik, ki ... Več
To spletno mesto uporablja piškotke, s katerimi vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so vodenje uporabniške seje in pomoč naši skupini pri razumevanju, kateri odseki spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in koristni.
Nujni piškotki
Nujni piškotki so ključni za delovanje spletnega mesta in jih ne morete izklopiti.
Če onemogočite ta piškotek, vaših nastavitev ne bomo mogli shraniti. To pomeni, da boste morali vsakič, ko obiščete to spletno mesto, piškotke znova omogočiti ali onemogočiti.
Tretjeosebni piškotki
To spletno mesto uporablja Google Analytics za zbiranje anonimnih podatkov, kot so število obiskovalcev spletnega mesta in najbolj priljubljenih strani. Če omogočimo piškotek, nam pomaga izboljšati spletno mesto.
Najprej omogočite nujne piškotke, da bomo lahko shranili vaše nastavitve!