Molibden namesto silicija?
Vsa današnja elektronika temelji na siliciju, ki je ključni element za proizvodnjo integriranih vezij, brez katerih pa si računalnikov in ostalih naprav ni moč predstavljati. No, znanstvenikom iz švicarske znanstvene in izobraževalne ustanove Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, je uspelo napraviti integrirano vezje iz kemijskega elementa molibdena. Molibdén je kemični element, ki ima v periodnem sistemu simbol Mo in atomsko število 42 in je prehodna kovina. Znanstveniki so prepričani, da bodo njihove ugotovitve prispevale k miniaturizacijo naprav ter k znatnemu zmanjšanju porabe električne energije.
Glavna prednost integriranih vezij temelječih na molibdenu, natančneje na molibdenitu (MoS2), je možnost zmanjšanja velikosti tranzistorjev. S pomočjo silicija namreč ni bilo mogoče narediti slojev tanjših od 2 nanometrov, saj bi s tem tvegali kemijsko reakcijo, ki bi lahko povzročila površinsko oksidacijo in ogrozila elektronske elemente. Z druge strani uporaba molibdenita omogoča proizvodnjo slojev debeline treh atomov, kat pomeni da bi bili čipi iz molibdenita vsaj trikrat manjši od dosedanjih silicijevih.
V prid molibdena je tudi dejstvo, da ga je na zemlji relativno veliko in če upoštevamo še vse prednosti, ki jih le ta prinaša, se lahko več kot kosa s silicijem. Poleg naštetega, je tranzistorje, ki temeljijo na molibdenitu, možno izjemno hitro vključiti in izključiti. Znanstvenikom je za enkrat uspelo narediti dokaj nepopolne čipe z dvema do največ šestimi tranzistorji, a pravijo da se bodo prav kmalu lotili tudi tistih bolj zapletenih.
Prijavi napako v članku