Microsoftov šef: kraja vsebine je nekaj normalnega
Mustafa Suleyman, šef oddelka za umetno inteligenco, je v nedavnem intervjuju predstavil svoje zelo zanimivo razumevanje avtorskih pravic.
Po njegovem mnenju je vsa vsebina, ki je objavljena na spletu, brezplačna in na voljo za prosto kopiranje in uporabljanje. Med intervjujem na CNBC ga je voditelj vprašal, ali so »podjetja za učenje umetne inteligence ukradla intelektualno lastnino«. Njegov odgovor?
»Mislim, da je v zvezi z vsebino, ki je že na odprtem spletu, družbena pogodba že od 90. let prejšnjega stoletja takšna, da velja poštena uporaba. Vsakdo jo lahko kopira, poustvarja in reproducira. To je ‘freeware’, če hočete, takšen je bil dogovor.«
Mustafa si ni izbral najboljšega trenutka, da izrazi svoje zelo problematično mišljenje. Microsoft in OpenAI sta trenutno sredi več tožb, v katerih jima očitajo, da za usposabljanje velikih jezikovnih modelov kradeta avtorsko zaščitene spletne vsebine.
Zakon o avtorskih pravicah je nedvomno zapleteno področje in se po posameznih državah močno razlikuje. To pa vseeno ne pomeni, da lahko nekdo tak zakon tako močno posploši in vso vsebino označi za brezplačno oziroma da je na voljo za pošteno uporabo.
Mustafa ni edini, ki razmišlja na tak način. Večina podjetij, ki se ukvarja z umetno inteligenco, prav tako zagovarja pošteno rabo.
Microsoftov šef je na svetovnih forumih dobil kar nekaj zaušnic. Oglasila se je tudi piratska skupnost, ki se je Microsoftu zahvalila za vse licence Windowsa, programske opreme Office ter njihove igre, ki so vsaj po besedah Suleymana na voljo za brezplačno uporabo.
Prijavi napako v članku