Dilema mnogih: MasterCard ali Visa

Zgodovina Vise se začne leta 1958. Kartico je “ustanovila” Bank of America. Takrat se je imenovala Americard. Podjetje se je šele leta 1970 preimenovalo v Visa. Bilo je prvo na svetu, ki je ponudilo avtorizacijske storitve za plačila. Danes ima podjetje na trgu vrednost več kot 195 milijard dolarjev in okrog 11.300 zaposlenih po vsem svetu. Letno Visa obdela transakcije v vrednosti 6,5 trilijonov dolarjev.
MasterCard je ustanovilo več ameriških bank kot konkurenca Americardu. Od leta 1966 do leta 1979 se je MasterCard imenoval “The interbank card” in “Master charge”. Podjetje se je preimenovalo šele leta 1979. Danes je vredno okrog 110 milijard dolarjev in ima okrog 10.000 zaposlenih. Letno obdela transakcije v vrednosti 3,6 trilijonov dolarjev.
Pogoje postavljajo banke
Čeprav Visa obdela na leto več transakcij kot MasterCard, to še ne pomeni, da bomo nekje našli trgovino, ki sprejema Viso, ne pa MasterCarda. Nobeno podjetje tudi ne izdaja svojih kartic, ampak se zanašjo na banke po svetu, da izdajo kartice v njihovem imenu. Te lahko tudi same postavljajo pogoje.
Eden izmed pomembnih podatkov je seveda letna članarina. Ta lahko znaša od 16 evrov pa vse do neverjetnih 700 evrov na leto. Pri izbiri moramo gledati tudi na to, koliko nam banka zaračuna v obrestih. Tudi tukaj je težava, ker nobeno izmed podjetji tega ne določa samo, ampak je ta odločitev vedno v moči banke. Morda velja omeniti, da MasterCard med drugim ponuja nekatere ugodnosti, kot so razni popusti, ki jih dajajo podjetja ob plačilu s to kartico. Med ta podjetja sodijo Cineplexx, Tuš, Hervis, 1nadan …
Za varnost je poskrbljeno
Najbolj pomemben faktor, za katero kartico se bomo odločili, pa je predvsem faktor varnosti. Čeprav na tem nivoju poskrbita tako Visa kot MasterCard z 24 urnim nadzorom nad transakcijami in limiti, kot tudi z varnostnimi kodami pri spletnem nakupovanju, je še vedno pomembno, da za varno uporabo kartic povprašamo tudi na banki. Skoraj vse banke v Sloveniji namreč že ponujajo varnostna sporočila, ki jih prejmemo ob opravljeni transakciji s kartico. Le tako bomo takoj vedeli, ali smo mi opravili nakup ali nekdo drug in le tako bomo lahko kartico preklicali takoj, še preden bo narejena še večja škoda. Vsak uporabnik pa se na koncu tako odloča sam, ponavadi po tehtnem premisleku in pregledu vseh možnosti in pogojev uporabe.
Prijavi napako v članku