Maska z umetno inteligenco
Od leta 2020 se je povpraševanje po zaščitnih maskah močno povečalo. Čeprav zaščitna maska znižuje tveganje, povezano z okužbo s Covid-19, se je določeni ljudje iz takšnih ali drugačnih razlogov izogibajo. Tisti, ki jo nosijo, imajo pogosto težave bodisi z dihanjem bodisi pri komuniciranju z zunanjo okolico. K sreči so nam na pomoč priskočili kitajski raziskovalci.
Novodobna zaščitna maska lahko namreč samodejno prilagodil lastnosti filtracije oziroma zaščite glede na spreminjajoče se pogoje. Raziskovalci so razvili dinamičen zračni filter z mikroporami, ki se pri raztezanju filtra razširijo in omogočajo prehod večje količine zraka. Veliko povečanje zračnosti filtra, izdelanega iz elektropredenih nanovlaken, je bilo doseženo le s približno 6 % izgubo učinkovitosti filtriranja.
Filter zaščitne maske je vezan na lahko prenosno napravo, ki vsebuje senzor, zračno črpalko in vso potrebno elektroniko. Naprava brezžično komunicira z zunanjim računalnikom, ki je seveda opremljen z namensko programsko opremo za umetno inteligenco. Ta je tista, ki se dejansko odziva na delce v zraku, pa tudi na spremembe dihalnih vzorcev uporabnika med vadbo.
Trenutno še ni znano, kdaj bo omenjena zaščitna maska na voljo v prosti prodaji, a po vsej verjetnosti ne kmalu. Raziskovalci morajo namreč poiskati način, kako elektroniko zmanjšati do te mere, da bo prenosna in za uporabnika povsem nemoteča.
Prijavi napako v članku