Majhne žuželke dobile lastno »akcijsko kamero«
Tehnologija miniaturizacije elektronskih naprav je znanstvenikom pomagala do izdelave miniaturne kamere z gibljivim objektivom in jih postaviti na hrbte žuželk ter tako spremljati vsako njihovo gibanje. Brezžična kamera z zmožnostjo vrtenja teže zgolj 248 miligramov je bila pripravljena z namenom, da se namesti na hrbte majhnih žuželk. Te dejansko deluje kot »nahrbtnik« in neprestano spremlja njihovo gibanje, to pa bodo znanstveniki s pridom izkoristili za natančno proučevanje življenja in vedenja večjih žuželk v divjini.
Izdelava miniaturne kamere za žuželke ne bi bila mogoča brez miniaturizacije elektronskih komponent, ki so jih opravili raziskovalci Univerze v Washingtonu. Ker je ta opremljena tudi z brezžično povezavo Bluetooth, jo lahko brez težav povežemo s pametnim mobilnim telefonom. Kamera je opremljena celo s senzorjem gibanja, kar pomeni, da se vključi le, ko se žuželka premakne, to pa pripomore k dodatnemu varčevanju z električno energijo.
Posnetki se na mobilni telefon pošiljajo brezžično in celo do razdalje 120 metrov. Ker gre za prvo tovrstno kamero ne preseneča, da lahko ta zajame do največ pet sličic na sekundo in z ločljivostjo zgolj 160 x 120 slikovnih pik. Z baterijo kapacitete deset miliamper ur pa lahko majhna »akcijska kamera« deluje približno šest ur. Kljub temu so znanstveniki prepričani, da bodo lahko miniaturno kamero v prihodnje še dodatno izboljšali, in sicer tako v smeri višje ločljivosti in frekvence kot tudi v dolžini avtonomije, ki jo zagotavlja baterija.
Prijavi napako v članku