Linux postal polnoleten
Pred natanko osemnajstimi leti je računalničar Linus Torvalds v novičarski skupini USENET objavil tekstovno sporočilo, v katerem je zatrjeval, da razvija prvi odprtokodni in brezplačni operacijski sistem. Čeprav je takrat šlo le za ljubiteljski projekt, ki naj bi podpiral zgolj računalniške sisteme AT, je že septembra leta 1991 izšla prva različica operacijskega sistema Linux (inačica 0.01).
Kljub temu, da danes distribucije Linuxa še vedno močno zaostajajo za Microsoftovimi operacijskimi sistemi Windows (vsaj kar se tiče števila uporabnikov), jih najdemo na strežnikih, namenskih napravah, prenosnih in osebnih računalnikih, žepnih računalnikih, pametnih mobilnih telefonih in celo superračunalnikih.
Pred kratkim opravljena raziskava podjetja za nadzor interneta Pingdom pa je pokazala, da je na globalni ravni največje zanimanje za operacijske sisteme Linux na Kubi in v Rusiji, sledijo pa jim Češka, Indonezija in Bangladeš. Nemčija se je uvrstila na deseto mesto lestvice “Top 10”, v ZDA pa so zabeležili veliko zanimanje predvsem v zveznih državah Utah in Kaliforniji.
Čeprav na trgu najdemo že na desetine različnih distribucij Linuxa, Microsoft kot njegovega edina resnega tekmeca vidi le podjetji RedHat in Canonical. Slednje skrbi za razvoj in distribucijo odprtokodnega operacijskega sistema Ubuntu, ki je med običajnimi uporabniki zdaleč najbolj priljubljen. Pri tem velja le še omeniti, da glede na raziskavo družbe Net Aplications, distribucije Linuxa uporablja le dober odstotek računalničarjev širom sveta (natančneje 1,02 odstotka).
Prijavi napako v članku