Računalništvo, telefonija
31.07.2013 13:07
Posodobljeno 12 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Želite umetne spomine na dogodke, ki jih niste doživeli?

Pred kratkim je bil na glodavcih opravljen prvi korak na poti do nečesa, kar je bila do sedaj izključno domena znanstvene fantastike. Raziskovalci inštituta MIT so namreč s pomočjo električnega šoka pri miših ustvarili spomine na dogodke, ki jih v resnici nikoli niso doživele.
Raziskovalcem inštituta MIT je kot prvim uspelo ustvariti spomine na dogodke, ki jih glodavci v resnici nikoli niso doživeli.
Raziskovalcem inštituta MIT je kot prvim uspelo ustvariti spomine na dogodke, ki jih glodavci v resnici nikoli niso doživeli.

Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta MIT (Massachusetts Institute of Technology) so pred kratkim opravili prvi korak na poti do nečesa, kar je bila do sedaj izključno domena znanstvene fantastike. Ti so namreč pri glodavcih ustvarili spomine na dogodke, ki jih v resnici nikoli niso doživeli. Raziskovalci so lažni spomin »vgradili« neposredno v del možganov, ki je zadolžen za upravljanje s spomini, njihov dosežek pa je bil objavljen celo v znanstveni reviji Science in je dosegljiv s klikom na spletno povezavo http://goo.gl/BdqtOD.

Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta MIT so poskus opravili na način, da so miši najprej postavili v prostor, kjer so se »naučile«, da nevarnosti ni. Nato so jim v drugem prostoru s pomočjo električnega šoka ustvarili spomin nevarnosti in jih ponovno postavili v prvi prostor. V njem so se glodavci odzvali panično, in sicer na način, kot da bi se jim nevarnost zgodila ravno tam. Poskus so raziskovalci večkrat ponovili, odziv pa je bil vedno enak.

Vodja raziskovalne skupine ameriškega tehnološkega inštituta MIT je prepričan, da bi se lahko tehniko oblikovanja lažnih spominov v bližnji prihodnosti uporabljalo tudi na človeku. Glavni namen uporabe te tehnike pa naj bi bil zdravljenje težkih psiholoških motenj. Mnogi so ob tem že izrazili bojazen, da bi bilo možnost vgradnje lažnih spominov v človeške možgane možno koristiti tudi za zlonamerne namene, čeprav je pot do tja po vsej verjetnosti še zelo dolga.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

InfoQ d.o.o., informacijske rešitve

Cankarjeva cesta 6a, 8330 Metlika, Tel: 041 630 449
Podjetje InfoQ d.o.o. razvija programske rešitve za proizvodna podjetja, ki potrebujejo SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) in MES (Manufacturing Execution System) skupaj ... Več

S-GRAF d.o.o.

Jarška cesta 7, 1230 Domžale, Tel: 01 721 91 70
O podjetju S-GRAF d.o.o. S-GRAF d.o.o. je eno izmed vodilnih podjetij na trgu tiskarskih storitev. Naročnikom nudijo kakovostne rešitve in nenehen razvoj na področju tiskanja. ... Več

VENUM PC

Cesta Jaka Platiše 18, 4000 Kranj, Tel: 06 999 39 83
Gaming računalniki, kot ste si jih vedno želeli Venum PC je inovativno podjetje, ki se ukvarja s servisom, odkupom in prodajo računalniške opreme. Na njihovi spletni strani ... Več
Zlati partner

XENON FORTE d.o.o.

Letališka cesta 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 548 48 00
Xenon forte d.o.o. je podjetje s 30-letno tradicijo. V celotnem času svojega obstoja se zavzema za odličnost in verodostojnost. Skupaj s podjetji Xenon forte Zagreb d.o.o., Xenon ... Več