Konzorcij EDIH DIGI-SI usmerja slovenska podjetja na pot digitalizacije
Bi verjeli, da med podjetji vlada veliko zmede in odpora glede digitalizacije? Zakaj je temu tako? Kljub dejstvu, da so digitalizacija, digitizacija in digitalna transformacija ključ do uspeha v sodobni družbi, vsako podjetje ni prepričano, ali je pot digitalizacije pravo zanj. Problematiko digitalizacije v malih in srednje velikih slovenskih podjetij (MSP) je izpostavila tudi direktorica Digitalnega inovacijskega stičišča (DIH) Slovenije mag. Katja Mohar Bastar: »[…] [O]dkar opravljamo naloge osveščanja, pomoči in podpore […], smo ugotovili, da je bilo potrebnega veliko napora, da smo podjetja prepričali v [digitalne] storitve.«
Iz zakulisja prihaja evropsko digitalno inovacijsko stičišče (EDIH) DIGI-SI, čigar glavna naloga je podpora podjetjem, organizacijam in javnim ustanovam skozi celotno vrednostno verigo digitalizacije na 4 temeljnih področjih: agroživilstvo, zdravstvo, proizvodnja in turizem. Namen EDIH-ov, kot na primer DIGI-SI, je aktivno pospeševanje digitalne transformacije gospodarstva in osveščanje na področju najnovejših tehnologij, kot je umetna inteligenca (AI), big data, super-računalnik, IoT, blockchain, navidezna in razširjena resničnost.
Digitalna pomoč konzorcija bo sestavljena iz načrtovanja, testiranja pred investiranjem, izobraževanja, kaj so napredne digitalne tehnologije in kako jih uporabiti, pomoč pri iskanju investitorjev in razširjanje inovacijskega ekosistema. Na voljo je 3,3 milijona evrov sredstev, ki bodo romala v roke 700 podjetij, večinoma iz vzhodne kohezijske regije, kjer je stopnja digitalizacije nižja.
»Največja ambicija DIGI-SI je, da bodo podjetja prepoznala njegovo korist in da bomo tako postopoma prispevali k učinkovitejši digitalni preobrazbi slovenskega gospodarstva in javnega sektorja. Evropsko stičišče ni projekt, ki bo ob izteku evropskega financiranja ugasnil, temveč je oblikovan dolgoročno,« ciljno in trajnostno naravnanost novega stičišča opisuje dr. Muhamed Turkanović, vodja konzorcija EDIH DIGI-SI.
Farm Manager – prevetritev slovenskega kmetijstva
Kmetijsko gospodarstvo se že od leta 1995 zanaša na Katalog kalkulacij za načrtovanje kmetijskega poslovanja. Inovacijsko tehnološki grozd Murska Sobota, partnerski član konzorcija, je soustanovitelj novega digitalnega sistema Farm Manager, ki bo nadomestil Katalog kalkulacij v tiskani obliki.
Farm Manager je sistem za poslovno odločanje v kmetijskem gospodarstvu v obliki spletne aplikacije. Funkcionalnost je razdeljena na tri različne nivoje uporabe. Največji dostop imajo svetovalci, ki imajo možnost priprave in urejanja kalkulacij in izdelavo proizvodnih načrtov, katere lahko med seboj tudi primerjajo. Srednji nivo je namenjen kmetijskim gospodarstvom, katerim omogoča osnovni pregled kalkulacij in možnost samostojne izdelave proizvodnih načrtov. Zadnji nivo uporabe je namenjen študentom in profesorjem, ki lahko opravijo študijske verzije kalkulacij, namenjene za potrebe simulacij.
Na voljo je še oblika dostopa za širšo javnost, ki omogoča osnovne preglede kalkulacij in njihov izpis.
Farm Manager se uvršča med infrastrukturo, ki jo vsem omenjenim uporabnikom nudijo za najem v sklopu projekta EDIH DIGI-SI. Kontaktirajte jih na info@farm-manager.si.
Konferenca EDIH DIGI-SI Community Days
Decembrska konferenca je bila prizorišče za uprizoritev, kako lahko evropsko digitalno inovacijsko stičišče pomaga podjetjem na poti preobrazbe. Osrednja govorka Lise-Ann Sheahan iz podjetja Irish Manufacturing Research je predstavila sodelovanje z EDIH FactoryxChange, in kako spodbujajo digitalno povezovanje, medsebojno podporo in prenos dobrih praks. Svoje mesto pod žarometom si je prislužil tudi projekt ADMA TranS4MErs, v katerem sodeluje tudi Univerza v Mariboru, s katerim želijo demokratizirati znanje oziroma pomagati MSP-jem izvesti uspešno digitalno transformacijo.
Konferenca je gostila tudi tekmovanje Izziv digitalnih inovacij, kjer je žirijo navdušila inovacija L-POR zagonskega podjetja mPOR. L-POR je visokofrekvenčni elektroporator HF-EP, ki lahko pomaga pri kemoterapijah in genski terapiji, ne da bi pri tem povzročil nelagodje in bolečine pri pacientu.
Predstavil se je tudi projekt AI REGIO, ki spodbuja integracijo digitalnih inovacij z evropskimi proizvodnimi MSP-ji z namenom povečanja konkurenčnosti.
Več o delovanju konzorcija EDIH DIGI-SI si lahko ogledate na spletni strani www.digi-si.eu.
Prijavi napako v članku