Konec podpore za Windows 10 bi lahko na odpad poslalo 240 milijonov računalnikov
Podjetje Microsoft se vse bolj osredotoča na razvoj operacijskega sistema Windows 12. Kljub temu je zdajšnji Windows 11 še vedno deležen številnih izboljšav. Čeprav je danes operacijski sistem Windows 11 že na voljo vsem, pa ga glede na statistične podatke podjetja StatCounter trenutno po vsem svetu uporablja zgolj nekaj več kot 26 odstotkov uporabnikov osebnih računalnikov. Na operacijski sistem Windows 10 po drugi strani še vedno prisega kar 68 odstotkov uporabnikov osebnih računalnikov.
Windows 10 bo sicer podprt vse do 14. oktobra leta 2025. Bodo pa seveda tudi »izjeme«. Tu bo šlo za posameznike in podjetja, ki bodo pripravljena plačati za dodatno podporo. Posameznik bo za to moral podjetju Microsoft letno odšteti okoli 50 evrov, podjetja pa bodo olajšanja letno za 25 evrov na osebni računalnik, ki bo še vedno poganjal operacijski sistem Windows 10.
Če pa uporabniki oziroma podjetja ne bodo pripravljena kupiti podaljšane podpore, bodo na slabšem predvsem tisti, ki uporabljajo bodisi poceni bodisi zastarele osebne računalnike. Glede na raziskavo analitskega podjetja Canalys Research bi lahko zaradi prenehanja podpore operacijskemu sistemu Windows 10 na smetišča zašlo več kot 240 milijonov osebnih računalnikov. S tem bi se dejansko ustvarilo kar 480 milijonov kilogramov podatkov oziroma enako kot bi jih ustvarili s 320 tisočimi avtomobili.
Na zastareli računalnik bi uporabniki lahko namestili odprtokodni operacijski sistem Linux in s tem prejemali nujne varnostne popravke. A to bodo po vsej verjetnosti storili le naprednejši uporabniki. Upajmo le, da bodo odsluženi računalniki zašli na primerna odlagališča oziroma odpade, saj se večino računalniških delov da ustrezno reciklirati. Hkrati pa se prepreči onesnaževanje že tako načetega naravnega okolja.
Prijavi napako v članku