Koliko bi vas danes stala 3D natisnjena hiša?
Vsako novo inovacijo in tehnološki napredek na začetku spremlja visoka vstopna cena, ki pa se z nadaljnjim razvojem in konkurenco postopoma znižuje. Tako tehnologija sčasoma preskoči iz rok petičnežev in prvih preizkuševalcev v roke povprečnih končnih uporabnikov. Med najbolj zanimivimi izumi v zadnjih letih so 3D tiskalniki, ki se uporabljajo v gradbeništvu. Za padec cene 3D tiskanja hiš in ostalih objektov so krivi predvsem novi in inovativni gradbeni materiali, ki so bili posebej razviti za gradnjo 3D tiskanih hiš.
Z razvojem 3D tehnologije so se pojavila tudi številna nova podjetja, ki se ukvarjajo s 3D tiskanimi zgradbami. Cene 3D tiskanih hiš se močno razlikujejo in so predvsem odvisne od zahtevnosti projekta, lokacije in podobno. Ker je izredno težko podati točno ceno, se bomo raje osredotočili na nekatere uspešno izvedene 3D projekte, ki bodo hkrati ponazorili velik cenovni razpon.
3D tiskana hiša SQ4D
SQ4D je ameriško podjetje, ki razvija konstrukcijske sisteme za 3D tiskanje. S pomočjo lastniškega sistema za avtonomno robotsko gradnjo (ARCS) so znižali stroške gradnje 3D zgradb in tako zagotovili cenovno ugodnejša stanovanja.
Pred kratkim se je na nepremičninskem trgu pojavila njihova prva 3D natisnjena hiša v Združenih državah Amerike. Celotna stenska struktura oziroma ogrodje hiše je bilo 3D natisnjeno s posebnim betonom. Natisnili so hišo z bivalnim prostorom 140 kvadratnih metrov in garažo 70 kvadratnih metrov, kar zadošča za 2 avtomobila in pol.
Cena nepremičnine je bila presenetljivo postavljena na 299.999 $, kar je bilo ob tistem času in na tem območju primerljivo z ostalimi novogradnjami. Projekt je zgodba o uspehu 3D natisnjenih hiš in na splošno izredno zanimiv projekt.
Podjetje: SQ4D | Cena: 299.999 $ |
Lokacija: Riverhead, New York | Konec gradbe: začetek 2021 |
Mighty Buildings
Podjetje Mighty Buildings je svojo pozornost usmerilo v trajnostna stanovanja, ki jih gradijo z uporabo sodobnih tehnologij, kot so 3D tiskanje, robotika in avtomatizacija. Nepremičnine so velik problem po vsem svetu, tudi v Sloveniji lahko opazimo vpliv pomanjkanja hiš in stanovanj na vse bolj rastočih cenah nepremičnin.
Mighty Buildings želi pomagati omiliti stanovanjsko krizo z gradnjo montažnih hiš po ugodnih cenah. Razvili so svoje velike sisteme za 3D tiskanje in ojačane gradbene materiale, ki se med ekstrudiranjem hitro strdijo. Ker so domovi montažni, so vsi natisnjeni elementi dodatno robotsko obdelani, kar vključuje tudi zunanjo izolacijo. Trenutno podjetje ponuja nekaj različnih montažnih enot, ki lahko delujejo kot stanovanjske enote ali družinske hiše v velikost od 80 do 130 kvadratnih metrov.
Poleg montažnih hiš je podjetje začelo z delom na projektu v Rancho Mirage, ki vključuje 15 trajnostnih, montažnih 3D natisnjenih hiš po dostopni ceni. Njihov način gradnje in kakovost zgrajenih hiš je dobra napoved za prihodnost 3D gradnje, čeprav še ni povsem pripravljen, da bi nadomestili klasične domove.
Cena: od 190.000 $ naprej | Lokacija: odvisno od dovoljenj |
Rezidence East 17th Street
East 17th Street je nov projekt družbe 3 Strands, ki se je združila s podjetjem Icon, uglednim imenom na področju 3D tiskanih hiš, ki jih izdeluje z najnovejšim sistemom za 3D tiskanje z betonom. Z omenjeno tehnologijo so v Austinu, v Texasu postavili štiri razmeroma velike hiše (že razprodane). Pritličja hiš so v celoti izdelana s 3D tehnologijo, medtem ko so zgornja nadstropja zgrajena s tradicionalnimi metodami in materiali. Tiskanje pritličja oziroma betonskih elementov je trajalo od pet do sedem dni.
Vsaka hiša je edinstvena po izgledu in po kvadraturi. Na voljo so manjše, 90 kvadratne hiše, tiste največje pa imajo velikosti do 180 kvadratnih metrov. Kombinacija betona z lesom doseže sodoben videz in zagotavlja čvrsto strukturo. Cene se začnejo pri 450.000 $, odvisno seveda od velikosti hiše. Na prvi pogled je cena zelo visoka, a primerljiva s podobnimi hišami na tem območju, vendar te štiri hiše izstopajo zaradi edinstvenega načina gradnje.
Lokacija: Austin, Texas | Cena: 450.000 $+ |
Projekt Milestone
Projekt Milestone bo sestavljen iz petih 3D tiskanih hiš, ki se bodo nahajale v mestu Bosrijk na Nizozemskem. Mesto se vrti okoli trajnosti in obnovljivosti, zato je idealna lokacija za tovrsten projekt. Tako zelo so zavezani trajnostnemu življenju, da mesto niti ni povezano na omrežje zemeljskega plina. Vsaka od petih hiš bo drugačna. Prva, že zgrajena hiša, je preproste oblike in je tudi najmanjša izmed vseh načrtovanih. 3D hiša je na voljo za najem za približno 800 € na mesec preko lokalne nepremičninske agencije Vesteda. Prva najemnika, ki sta obenem tudi prva evropska stanovalca v 3D hiši, sta ključe prevzela aprila lani.
Stene so bile v celoti 3D natisnjene z uporabo recikliranega betona in kasneje sestavljene na sami lokaciji. Uporabili so kar 24 različnih komponent za gradnjo betonskih površin. Bivalna površina meri 93 kvadratnih metrov in je sestavljena iz kuhinje in jedilnice z odprtim tlorisom, na drugi strani hiše pa se nahajata dvoposteljna spalnica in kopalnica. Natančne informacije o stroških gradnje še niso na voljo.
Lokacija: Eindhoven, Nizozemska | Cena: 800 € (najem) |
Hiše v Austinu in Tabasco
Podjetje Icon smo že enkrat omenili. Specializirano je za nizkocenovne gradbene rešitve, ki jih uresničijo s svojim tiskalnikom Vulcan II. Projekt oziroma hiša Chicon House so uresničili leta 2018 v Austinu. Stroški gradnje naj bi se gibali okoli 4000 $, 3D hišo pa so natisnili v 24 urah. Uspehu Chicon House je sledilo sodelovanje z neprofitnimi organizacijami, s katerimi so želeli zagotoviti domove ljudem v stiski. Eno naselje so postavili v mestu Tabasco v Mehiki, drugo pa so lani postavili v Austinu.
Cena: 4000 $ | Lokacija: Austin, Texas; Tabasco, Mehika |
Kot smo že omenili na začetku, je težko podati točen strošek gradnje 3D zgradbe, saj je potrebno upoštevati kar nekaj spremenljivk: lokacija, velikost, kompleksnost, način gradnje, materiali in podobno. Iz podanih primerih je razvidno, da je razpon cene ogromen, vse od nekaj tisoč dolarjev do pol milijona in več. V prihodnosti se napoveduje, da se bo 3D gradnji pridružilo še več podjetij, kar bi v kombinaciji z razvojem novih in dodelave obstoječih tehnologij pomenilo nižje cene, boljšo kakovost in večjo izbiro. So 3D hiše odgovor na rešitev stanovanjske krize? To bo pokazal čas.
Prijavi napako v članku