Klasična TV je za mlajše generacije pasé, kako pritegniti njihovo pozornost?
V zadnjih nekaj letih je postalo povsem jasno, da klasični prijemi, ki s(m)o jih marketingarji imeli za pridobivanje novih potencialnih kupcev, ne delujejo več. Klasične TV mlajše generacije ne gledajo več, namesto tega spremljajo vsebine na YouTube in ostalih družbenih omrežjih.
Že 40 % kupcev odkrije izdelek na YouTube in ga potem kupi
Video je postal eden izmed ključnih formatov pri spoznavanju novih produktov in zgolj na YouTube že 40 % kupcev odkrije nov produkt ter ga nato tudi kupi. YouTube je po izkušnjah specialistov za digitalni marketing pri Growthcom odličen TOP OF THE FUNNEL kanal s katerim vzbudimo zanimanje in predvsem olajšamo nakupno odločitev s prikazom prednosti produkta skozi zvok in sliko.
Vlaganje v prepoznavnost je za marsikaterega podjetnika tabu tema, saj obstaja prepričanje, da v kanal, ki takoj ne dosega prodajnih rezultatov, ni smiselno vlagati. V kolikor poznamo nakupni lijak in vlogo prepoznavnosti pri prodaji, potem vemo, da brez prepoznavnosti ni optimalnih učinkov pri prodaji, vsaj na dolgi rok.
Kombinacija z zakupom ključnih besed je tista prava
Dandanes moderen kupec pogosto kombinira informacije pridobljene na iskalnikih ter na YouTube in se na tej podlagi potem odloča katero znamko bo izbral. YouTube je največje družbeno omrežje z video vsebinami in drugi najbolj uporabljan spletni iskalnik takoj za Googlom. V naredi sam in podobnih kategorijah iskalci pogosto obiščejo direktno YouTube za več informacij in sploh ne gredo na Google.
Za najbolj optimalne rezultate je smiselno zakupiti relevantne ključne besede na Googlu in hkrati imeti aktivne YouTube kampanje. Ta dva spletna kanala se zelo dobro dopolnjujeta, saj z YouTube oglaševanjem občinstvo ozavestimo o našem produktu, hkrati pa smo na dosegu enega klika ko gredo na iskalnik Google dalje raziskovati.
Številne vrste YouTube oglasov za optimalen izplen
YouTube oglaševanje ponuja številne možnosti za dosego naših ciljev. Izbiramo lahko med preskočljivimi oglasi, bumper oglasi in nepreskočljivimi oglasi, da omenimo samo nekaj najbolj zanimivih.
Nespreskočljivi oglasi so lahko dolžine od 6s do 15s in plačujemo na 1.000 prikazov. Z njimi lahko povečamo prepoznavnost blagovne znamke in se predvajajo pred, med ali po željenem video posnetku.
Preskočljivi oglasi so odlična izbira, ko želimo plačevati po učinku, saj se obračunajo le ogledi videa daljši od 30s oziroma celoten ogled videa, v kolikor je krajši od 30s. V oglas lahko vključimo tudi gumb za poziv k akciji (angl. call to action) s katerim še dodatno spodbudimo obisk našega spletnega mesta. Prednost preskočljivih oglasov je tudi, da uporabnik lahko preskoči oglas čez 5s po ogledu našega videa in kot taki dosegajo v povprečju 75 % interakcij več kot nepreskočljivi oglasi.
Bumper oglasi so 6s nepreskočljivi oglasi s katerimi lahko predvsem delamo na prepoznavnosti oziroma še enkrat utrdimo sporočilo, ki smo ga občinstvu posredovali z YouTube oglasom. Trije bumper oglasi pustijo večji vtis kot en 30 s ogledan video. S tremi aktivnimi bumper oglasi dosežemo tudi za 107 % večjo zapomljivost naše znamke in za do 134 % večjo nakupno namero. Plačujemo po CPM modelu na 1.000 prikazov.
Za uspeh so ključne zgodba, kreative in rdeča nit
Po več kot 10 letnih izkušnjah specialistov za digitalni marketing v Growthcom so za uspešno YouTube oglaševanje ključnih predvsem dobra zgodba, kreativna rešitev ter rdeča nit.
Z dobro zgodbo pritegnemo takoj pozornost in vzbudimo čustva pri našem občinstvu, kar je nujen pogoj za uspešnost naše YouTube kampanje. Najprepričljivejše so tiste zgodbe s katerimi imamo neko izkušnjo iz prve roke. Zgodbe, ki izhajajo iz problemov in prikazujejo rešitve dosegajo bistveno boljše rezultate od zgolj hvaljenja nas samih brez osredotočenosti na reševanje problemov naše ciljne publike.
Drugi pomemben element YouTube oglaševanja je dober video posnetek. Upoštevati moramo specifike kanala, kjer je najpomembnejša hitra vzbuditev pozornosti že v prvih 5 sekundah, da občinstvo našega oglasa ne preskoči. Za tem je ključno, da občinstvo ohranimo in zadržimo vse do konca predvajanja s čimer povečamo možnosti, da bo del publike kliknil na poziv k akciji v oglasu in po prihodu na naše spletno mesto tudi opravil nakup.
Največja napaka, ki jo delajo oglaševalci pa je, da prehitro obupajo in nimajo neke rdeče niti, ki se je držijo. Zgraditi posel na spletu terja svoj čas, vložen trud in obilo raznovrstnega znanja. Zato je ključno, da se tega zavedamo in YouTube umestimo v marketinško strategijo, ki ima rep in glavo ter zasleduje konkretne poslovne cilje.
Zaključek
Z YouTube oglaševanjem podjetja pridobijo nov kanal s katerim lahko predstavijo nov produkt, povečajo zanimanje ter olajšajo nakupno odločitev. Primerno je tako za podjetja z manjšimi proračuni kot tudi prepoznavnejše znamke, ki želijo povečati doseg. Pomembno je, da se YouTube oglaševanja lotevamo premišljeno in si postavimo realne cilje, ki so dosegljivi.
Prijavi napako v članku